Ergebnis 1 bis 5 von 5

Thema: Filimde nikah olunca, gercek nikah oluyormu?

Stammkunde
    Renommee-Modifikator
    12

Filimde nikah olunca, gercek nikah oluyormu?

sorum sasirtici ama gercekten filimde nikah yapilinca, gercekten olmus gibi kabullenenler var. bu sacma degil mi?

Moderator
    Renommee-Modifikator
    13

Re: Filimde nikah olunca, gercek nikah oluyormu?

Sorularlaislamiyet'de bulamadim sorunun cevabini, ama bende duymusdum böyle oldugunu. Dogru mu bilmiyorum, dogruysa yazik millet, hayatda bilmeden 30 defa evleniyor desene. Ama niyet etmeden gecerli olurmu ki? Bi kere insanlari imam nikahi pek ilgilendirmiyor anlasilan, dogru olsa bile bisey kaybetmiyorlar.

Gast

Sorularlaislamiyet'de bulamadim sorunun cevabini
    Nur Efsan, sanirim görmedin ama olur insanlik hali Cevabi var sorularlaislamiyet´de:

Aynen söyle:

Değerli Kardeşimiz;

Alimlere göre, bu durum şaka ile bir muamele yapana benzer. Hadiste şöyle buyurulmuştur: “Üç şeyin ciddisi de ciddi, şakası da ciddidir. Nikah, talak ve cayabilir boşamada eşine dönme.” Mesela, bir kimse, şakadan veya rol gereği, iki şahit yanında evlense, gerçekten evlenmiş olur.

Ancak bazı alimlere göre ise, bu -şakadan, oyun gereği- nikahlar geçerli olmaz. İlgili hadis, nikahın ciddi bir iş olduğuna dikkat çekmek için buyurulmuştur.

İslami hassasiyeti olan kimselerin, dizide oynayasalar bile, bu gibi nikah merasimleri olan sahnelerde bulunmamaları, hem de kadın erkek mahremiyetine dikkat etmeleri gerekir. Eğer muhakkak olacaksa nikahın şartları gerçekleştirilmeden bu şekilde bir nikah sahnesi tertiplenebilir. İsimlerin değişik olması gibi...

Selam ve dua ile...
    Sorularla İslamiyet Editör

Lebt im Forum
    Renommee-Modifikator
    12

Eğer muhakkak olacaksa nikahın şartları gerçekleştirilmeden bu şekilde bir nikah sahnesi tertiplenebilir. İsimlerin değişik olması gibi...
    Zaten öyle degil mi? Yani dizide isimleri gercek isimlerinden farkli oluyor

Renommee-Modifikator
    0

Gerçek manada evlenmiş olmazlar.

Lesezeichen

Lesezeichen