İlahiyat Faklteleri ve Sosyal Yardım Kuruluşları

Almanyada beş merkezde İslam İlahiyatı okuma imkanı var. Fakat son senelerde İslam İlahiyatı fakltelerinde ğrenci sayısı azalıyor. İlahiyat okuyan bir ok ğrenci İslam Din Dersi ğretmenliğine veya oradan da sosyal bilimlere geiş yapıyor. Bu geişlerin sebebi ğrencilerin gelecek ile ilgili tedirgin olmaları. niversitelileri tedirgin eden durum, hem İslam İlahiyatında hem de İslam Din Dersinde belirsizliklerin oluşu. Bir ok eyalette bu alanların geleceği netleşmedi.

İlahiyat ğrencileri haklı olarak niversiteyi bitirince, diplomalarını elde edince nerede alışacaklarını soruyorlar. Normalde hepsinin camide imam olabilecek kapasitede olması gerekirken, bir ok ğrenci şikayetci: „İlahiyat okuduk, ama hutbe bile veremiyoruz!“ szlerini ğrencilerle konuştuğumuzda sıka duyuyoruz. Pratik bilgi eksik olduğu icin haliyle hi bir camide grev alamıyorlar.

Bu pratik bilgiyi ğrenebilecek seminerleri camilerin atı dernekleri proje olarak ilahiyatı bitirenlere uygulamaya alışıyorlar. Fakat bu pratik bilgi aslında niversitede okurken paralel bir şekilde gerekleşmeli. rneğin bir camide, bir imamın yanında “ıraklık“ veya stajyerlik yaparak da olabilir.

Eğer camiler bu genleri alsalar, başka bir sorun daha ortaya ıkıyor. Maaşlarını kim deyecek? Trkiyede ki gibi alman devletinin bu maaşları demesi beklenilemez. Alman Anayasasına gre sekler bir devlette dini faaliyetleri dini cemaatler kendileri finanse eder. rneğin kilise bu sebeple kendi dinine, daha doğrusu kurum olarak kendi kilisesine bağlı olanlardan, vergi alıyor.

Dini alışmaların dışındaki profesyonelleşmiş meslekler iin kilise kurum olarak farklı sosyal yardım dernekleri adı altında hizmet veriyor. Bu sosyal yardım dernekleri sosyal hizmet (Sozialarbeit) yaptıkları iin, bu sefer devlet tarafından maddi olarak desteklenebiliyorlar. nk bu alışmalar, ağırlıklı olarak din hizmetleri olarak yapılmıyor.

Hatta Almanyanın bir zelliği olarak, herhangi bir yerde sosyal alışma yapılacaksa, nce bu kuruluşlara alışmalar ve gereken maddi yardım veriliyor. Bu kurumların olmadığı veya yeterince bulunmadığı yerlerde ise devlet kendi imkan ve hizmetlerini kullanıyor.

Bu bağlamda baktığımızda camii dernekleri de sosyal alanlarda aktifler. Sosyal hizmetler cami derneklerinde gerekleşiyor. Hatta camilerde bu işler tamamen gnll olarak yapılıyor. Kimse bu işten dolayı maaş almıyor. Halbuki aynı kiliselerin yaptığı gibi sosyal yardım kuruluşları şeklinde bu işleri profesyonelleştirmek mmkndr.
rneğin camilerde yapılan sosyal yardımları, manevi rehberlikleri kurulan bir sosyal yardım derneği ile finanse etmek daha kolay olacaktır. Aynı şekilde bir sosyal yardım derneği altında anokul, huzur evi gibi kurumlar amak da prosedr olarak daha kolay.

İlahiyat ğrencileri ise tabiki yine buradan da faydalanamayacaklar, nk dini hizmet sosyal hizmet olarak kabul edilmiyor. Almanyada yetişen, ilahiyat okuyan ve daha sonra camilerde grev alacak olan ilahiyatılar iin belki de derneklerin kendi organize ettikleri bir vakıf dşnebilinir. Fakat bu da yzlerce imamı gz nnde bulundurursak – ki Almanyada rneğin Trkiyeden genel ve finanse edilen yaklaşık 1000 imam var - ok sınırlı veya uzun vadeli bir mesele olacaktır. Bu sebeple alternatif olarak derneklerin sosyal yardım kuruluşlarına ynlenmelerinde fayda olacaktır.

Dr. Cemil Şahinz, ztrk, Mart, 2019
Risale Haber, 07.03.2019
https://www.risalehaber.com/almanyad...ri-20884yy.htm