Ergebnis 1 bis 20 von 20

Thema: stad Bediuzzaman Said Nursinin kabri serifi nerededir?

Vip-Status
    Beitrge
    6.515
    Renommee-Modifikator
    0

stad Bediuzzaman Said Nursinin kabri serifi nerededir?

Said Nurs'nin naaşını nakleden uağın İkinci Pilotu Kadir zkartal, sır dolu geceyi anlattı

"Taşıdığ&# 305;m kişinin Said Nurs olduğunu sonradan ğrendim."

Hi kimseyle konuşmayacaksınız. Telsizler hep kapalı olacak. Hi kimseyle muhatap olmayacaksınız. Rotanız Afyon. Orada karşılanacaksın&#30 5;z. Gerekli emir size bildirilecek!

Bu ifadeler, 1960 yılı Temmuz ayının 12'sini 13'ne bağlayan gecede, ok gizli; ama ok organizeli bir taşıma operasyonu sırasında, Pilot Kadir zkartal'a verilen ok gizli emirnamede yer alıyordu. Operasyonun odağında ise, dnemin en ok anılan şahıslarından birisi olan Said Nurs'nin naaşı bulunuyordu. 23 Mart 1960 tarihinde vefat ettikten sonra Urfa'da defnedilmişti. Aynı yılın 12 Temmuz'unda bu kabir kırıldı ve naaşı alındı. Ardından C47 tipi asker bir uakla Urfa'dan Afyon'a gtrld.

Bu sır dolu gecenin ok az sayıdaki şahitlerinden olan Kadir zkartal, kendisiyle gerekleştirilen rportajda grdkleri ve yaşadıkları hakkında ilgin bilgiler aktardı.

C47 tipi asker uağın ikinci pilotu olan zkartal, verilen gizli bir emirle başlayan nakil yolculuğunu, Yeni Asya muhabiri Nejat Eren'e anlattı.

Yıl 1960, ihtill senesi. Diyarbakır'da grevliydim. Akşam evimize vazifeden dndk. Saat gece 02.30. Bir er geldi ve 'Komutanım vazife var. Vazifeye gideceksiniz!' dedi. Bu saatte ne vazifesi var dediysem de, 'Kuvvet komutanın emri!' dedi. Ve arabaya binip sse geldik.

Pilot zkartal'ın bu cmlenin devamında aktardığı hatıralara gre gelişmelerin seyri şyle gerekleşti:

Kuvvet komutanı Suat Eraybay, pilot Kadir zkartala vazifeyi aıklamadan Urfaya gideceğini ve orada grevin kendilerine tebliğ edileceğini syledi. C47 uağını hazırlayan ve hareket eden pilot zkartal, bunun normal bir uuş olmadığını, alışılmadık bir durumun var olduğunu anladı. nk o sıralarda ihtill henz yeni gerekleştirilmişti ve byk bir belirsizlik hakimdi. eşitli kesimlerden pek ok kişi yakalanıp tutuklanıyor ve bir yerlere gnderiliyordu. Aldığı bu emir ona bu grevin de yle bir şey olduğunu dşndrmşt.
    Havaalanına indiklerinde bir ambulansın geldiğini ve iinde bir tabut olduğunu anlatan zkartal, başka kimse olmadığı iin, hemen koşup taşımaya yardım etti. Grevin ok gizli oluşu, tabutun uağa yerleştirilmesinden sonra kendisine bir zarfla tebliğ edilmesiyle daha da netlik kazandı. Komutan, Pilot zkartal'a, bu zarfı havaalandıktan sonra amaları ve telsizleri kapalı bir şekilde kimseyle konuşmadan hareket etmeleri emrini verdi.
    Uağa tabutun yerleştirilmesinin ardından kısa boylu bir sivil de bindi. Kadir zkartal, bu şahsın kim olduğunu ğrenmek iin makinisti gnderdi. Gelen cevaptan, taşıdıkları tabutun iinde Bedizzamanın naaşı olduğunu ve sivil şahsın da kardeşi Abdlmecid Nurs olduğunu ğrenmiş oldu.

Uak havalandıktan sonra zarfı atılar. Emirde şunlar yazıyordu: Hi kimseyle konuşmayacaksınız. Telsizler hep kapalı olacak. Hi kimseyle muhatap olmayacaksınız. Rotanız Afyon. Orada karşılanacaksın&#30 5;z. Gerekli emir size bildirilecek!
    Afyona geldiklerinde sabah 06-07 gibiydi. Isparta ve Afyon Valileri orada hazır bulunuyorlardı. Cenaze bir ambulansa konuldu ve abbulans hızla oradan ayrıldı. Pilot zkartal ve ekibi, grevlerinin tamamlanmasıyla Diyarbakıra geri dndler.
    Durumdan habersiz olan eşinin talebiyle, mutfak alışverişi iin pazara giden zkartal, Bedizzaman'ın naşının nakliyle ilgili bilgilerin halk arasında konuşulduğunu duyunca ok şaşırmı&#3 51;tı.

1960 ihtilalinin ardından hem Bedizzaman'ın naaşının ok gizli şekilde nakledilmesi, hem de şahit olduğu hak ve hukuka sığmayan bazı uygulamalar hakkında şunları syledi:
    "Said Nurs şarkta ok ok sevilirdi, tutulurdu, ok hrmet edilirdi. Zaten o yzden bu kadar gizli oldu. Yoksa ihtill dneminde o kadar adamlar gtrdk ki, inanamazsınız. Sivasta hayvan ahırlarına milleti tıktılar. İhtill dnemi işte, ne kadar sıkıntı ekildi. Kendi ifadesiyle adam diyor ki: 'Benim on bin silhlı adamım var, ben bu vatana ihanet edecek olsam bu işi yapanlara teslim olur muyum?' Ama ihtill dnemi dinlemiyor işte. yle haller oldu ki insan utanıyor. Koskoca generali, bir teğmen tekmeleyerek uağa bindirdi, btn milletin gz nnde oldu bu hadiseler, ok şeyler oldu. Ama Allaha ok şkr iş fazla uzamadı. Milletin sağduyusu var, başka yerde olsaydı ok byk hadiseler yaşanırdı."

Yeni Asya
    "Wer Gutes sieht, denkt gut. Wer gut denkt, hat Freude am Leben." Said Nursi

Administrator Avatar von Webmaster
    Beitrge
    21.720
    Renommee-Modifikator
    10

Nursi'nin mezarini tasiyan askerler konustu

Nursi'nin mezarn tayan askerler konutu

Bedizzamann mezarn gizlice tayan askerler yllar sonra konutu. Kefeni de bedeni de rmeyen cenazenin tanmasn kimlerin neden istediine dair ilgin iddialar var.

1960n 12 Temmuzu Vakit, gece yarsna yaklayor. Urfadaki Halil brahim Derghndan balyoz sesleri ykseliyor. Etraf askerlerle evrili trbede, 111 gn evvel vefat eden Bedizzaman Said Nursi Hazretleri yatyor. htilal komitesi stadn mezarn tama karar alm. Ancak balyozlar tutan askerler mermeri bir trl kramyor. Nihayetinde komutan sesleniyor: Mezar kim krarsa 30 gn izin. Pehlivan lakapl Yusuf ne kyor: Ben krarm. Orada kimin yattndan ne onun ne de dier askerlerin haberi var. Verilen emir gerei Pehlivan Yusuf olanca gcyle balyozu sallyor. nce mermer krlyor, sonra toprak kazlyor. Said Nursinin naa bozulmam kefeniyle kabirden karlyor.

Bedizzaman Said Nursinin 84 yllk hayat skntlarla geti. Mahkeme mahkeme, ehir ehir dolatrlp durdu. Birok ikenceye maruz kald. Kadir Gecesine denk gelen 23 Mart 1960 tarihinde pek Palas Otelinde vefat etti. Ardndan on binlerin duas eliinde Hz. brahim Makamna defnedildi. Vefatndan gn nce Isparta yolunda talebelerine Bunlar beni anlamad. dedi. Bu szleri adeta vefatndan iki ay sonra gerekleecek olan 27 Mays 1960 ihtilalinin habercisiydi. htilal olmu ve Adnan Menderesi idam sehpasna gtren sre balamt. htilali yapanlar Bedizzaman vefatndan sonra da rahat brakmad. Yeni iktidar mezarn tanmasna karar verdi. Urfadan naa nce uakla Afyona, oradan da Ispartaya gtrld. Askerler Bedizzaman Hazretlerini tamakla grevlendirildi. Bu srece ahitlik eden erlerden biri Kahramanmaran Elbistan ilesinde, dieri Gaziantepin Nizip ilesinde, bir dieri ise stanbulda yayor. Pehlivan Yusuf ise buuk ay kadar nce vefat etmi. Said Nursinin naan tayan uaktaki muhabere subay ise Bursada ikmet ediyor.

KEFEN H RMEM

12 Temmuz gecesi trbeyi 100 civarnda asker kuatr. eriye kimse alnmazken bekilerin de dar kmasna izin verilmez. Onu ziyarete gelenler birer avu topra hatra olarak yanlarnda gtrmeye balaynca Adanadan getirilen mermerlerle mezarn st kapatlr. Gece yars kabri tamak iin gelen askerler balyoz darbelerine ramen bu mermerleri kramaz. Yusuf Hayal (1 Aralk 2005te vefat etti) Ben krarm. diyerek balar vurmaya. Dileriyle 50 kilogramlk uvallar tayan, tek bana bir arabay 10 dakika boyunca kaldrarak hareket etmesine izin vermeyen Yusuf Hayal, balyozu her indiriinde mermerden de paralar ayrlr. Mezarn stndeki topra krekle dar atar. Ve kefene sarl beden ortaya kar.

Yusuf Hayalin kendine anlattklarn aktaran ei Emine Hayal, ini amamlar ama kefen hi rmemi. Aynen bugn konulmu gibi. Sk sk anlatrd bize Yusuf. Kendi elleriyle naa kartm. Adanal bir arkada galiba ona yardm etmi. diyor. Bu sahnelere ahitlik edenlerden biri de Elbistanl Tahir Aktatr: Trbenin etraf abluka altna alnmt. Askerden baka hi kimse yoktu. Biz kabre 5-6 metre mesafedeydik. Grdm kadaryla cenaze sanki bugn defnedilmi gibiydi. Baktk birbirimizle. Merak ediyoruz kim kyor diye. Mbarek adamn ismini hi iitmemitik. Ama cenazenin rmemi olmasndan dolay tylerimiz diken diken oldu.

Askere gitmeden nce kylerinde ceset kardklarn, kylnn kokuya dayanamayarak oradan katn anlatan Akta, Ama bu mbarek insan ktnda yeni konulmu gibiydi. 3 ay 21 gn nce vefat ettii dnlnce rm olmas lazmd. Ancak kefende bedeni aynen duruyordu. diyor.

Yusuf Hayalin anlattklarn, asker arkada enol Baaslan ise yle aktaryor: Gmhaneli Yusufa mezarn yerini gster, oradan nasl karttn diye sordum. Beni gtrd. Mezarn yerini bir iki gn sonra gsterdi. O zaman anlattklarna inandm. Askerdim, cahildim ama Bedizzaman Hazretlerini seviyordum. Bana Hi leke yok. Aynen bugn konmu gibi demiti. Kefen topraa girdikten hemen sonra rr. Ama o aydan fazla kalm. Mbarein kefeni rmemi. Baaslan, krlan mermer paralarn da alaydaki yemekhane kapsnn ardnda grdn kaydediyor. Daha sonra nereye gtrldne dair bilgisi ise yok. Yusuf Hayalin mermeri krmasndan tr hak ettii izni 30 gnden 45e kartlr. Bir ay kadar nce kt Gmhanenin Demirren kyne yeniden dner.

TABUT, C-47 UAINA SIMADI

Halilrrahman Derghnda (Hz. brahim Makam) bir saat iinde yaanr tm bunlar. Tabut bir arabaya yerletirilip anlurfa Alay Komutanlna nakledilir. Asker konvoy nizamiye kapsnda durdurulurken sadece Bedizzamann naann olduu arabann girmesine izin verilir. Kk havaalannda Diyarbakrdan gelen C-47 nakliye ua beklemektedir. Uaktaki drt kiiden pilot Ahmet Krlay, muhabereci Kadri zkartal ve dier ekip gece yars apar topar kaldrlp Urfaya ynlendirilir. Kadri Beyin ei Hikmet zkartal tanan kiinin Bedizzaman olduunu daha sonra rendiklerini sylyor. Biz ehit var sanmtk. Ama Bedizzaman Hazretleri olduunu renince tylerimiz diken diken oldu.

Tabut, bu uaa smaz. Naa, daha kk bir tabuta yerletirilir. Yusuf Hayal ve arkadalarna ikinci bir emir verilir: Byk tabutu ehrin dnda bir yerde yakn. Benzinle yaklmaya allr, ancak tabut bir trl alev almaz. Askerlerin bu aknln Yusuf Hayalin ei Emine Hanm yle anlatyor: Benzini dkmler ama yakamamlar. Vilayetin dnda bir yere gtrmler. Tabutuna ka teneke benzin dktk ama yakamadk derdi. Sonra tabutu oraya gmyorlar. Bunlar zlerek anlatrd. O mbarei nereye gtrdler hi bilemiyordu.

Gece yars Afyon Havaalanna inen ua vali ve yaklak 15 asker karlar. Buradaki askerlerden biri de Nizipli Ahmet amdr. Ispartann merkezindeki 58inci Tmen Karargh Blnde nizamiye nbetisidir. Biraz atc, vurucu olduumuz iin bizi alp gtrdler. Muhafz olarak gittik, muhafz olarak geldik. diyen am, subaylarn havaalannda kendilerine katldn aktaryor. Bir ambulansa yerletirilir Bedizzamann naa. Peine de 3-4 tane asker ara taklr. Aralar dalarn arasndan szlp sessizce yol alr. Nereden gittiimizi bilmiyoruz. Dalarn tepesiydi. Araba nmzde gitti, arkadan asker arabayla gittik. Anayollardan gitmedik, da yollaryd. Karanlkt.

3-4 saatlik yolun sonunda gece yarsn geerken Ispartada mehul bir yere gelinir. Yaklak 10 metre tesinde defnedilen kiinin kimliini dahi bilmeyen Ahmet amn grevi Bedizzaman defneden askerlerin tfeklerini beklemektir. Sabaha kar defin tamamlanr, ancak am, sadece uzaktan seyreder. Defnin ardndan bir yzba erlere Hi kimseye sylemeyeceksiniz. Sizi asarlar. der. Bunun zerine kimse ne geldikleri yeri, ne de defin ilemini o gnlerde bakasna anlatr. Ahmet am, defnettikleri kiinin kimliini gnler sonra gazetelerden renir.

Tahir Akta, Urfa-Surutaki birliine dndkten sonra ilenin yallar ile konuarak gece yars gizlice kimi karttklarn renir. Bedizzaman Hazretleri hakknda bilgi ald kiilerden biri Bostanc kynn eyhidir. eyh efendi hadiseyi anlatr ve alard. O kadar duygulanrd. Ondan bilgi edinmeye alrdm yasak olduu zamanlarda.

Eski ad Hykl yeni ad Ecek olan kyde vekleten karakol komutanln yrten Tahir Aktan eline Said-i Nursinin toplanma emri verilen eserleri ular: ehir merkezi ile pek alakamz yoktu. Kyleri dolarken ortaya kyordu eserler. Okumay bilen kyllerde bulunurdu genelde. Karakol komutan vekillii yaptm zamanlarda sk sk geerdi elime. Said Nursinin eserlerinin toplanmas emredilirdi yukardan. Ama ben aldm insanlara geri verirdim. Eserler belli ki bir limin yazsyd. Benim Arapa okumuluum vard. Tehlikeli olmad belliydi. Din konulardan bahsediyordu. El koymann bir anlam yoktu.

26 Ekim 1959 tarihinde Vann Erci ilesinde askerliine balayan Tahir Akta, alt aylk eitimin ardndan anlurfann Suru ilesine jandarma olarak gelir. 30 aylk askerliin ardndan memleketine dnerek lokanta aar. Mermeri kran Yusuf Hayal Van-Erciteki okuldan arkadadr. Ancak Hayalin birlii anlurfa vilayetinin karsnda yer alan, yaklak 30 kiiden oluan toplu birliktir. 72 yanda vefat eden Yusuf Hayal 1961de askerlik grevinin sona ermesinden yl sonra Almanyaya ii olarak gider. 24 sene kald Duisburgda demir dkm fabrikasnda alr. Ei Emine Hanm dnmesine 5 yl kala yanna alr. Her alt ayda bir eini ziyarete gelir. 1988de stanbula kesin dn yapan Pehlivan Yusuf, askerlikteki anlarn ei Emine Hanma ve ikisi kz biri erkek ocuuna anlatr. Emine Hayal, Bedizzaman Hazretlerini merak ederdi. Kitab vard onda, biri ald gtrd. Nasl ald kabirden, nasl kartt onu anlatrd. Severdi Bedizzaman Hazretlerini. diyor.

BENM KABRM BLNMEYECEK

67 yandaki Ahmet am ise Gaziantepin Nizip ilesine bal Yeniyazma kynde ikamet ediyor. Ispartadaki askerlii bir kenara konulacak olursa yaam kynn dna tamam. Bedizzamann mezar ile uralmasna aryor: Bir adamn cenazesinden asker niye korkmu ki? Niin nakletmi acaba? aryor insan. Bir adamdan niye korksun devlet. diyen Ahmet amn iki yl sren askerliinin balad tarih de stadn vefatndan tam bir yl ncesine denk geliyor: 23 Mart 1959. Mart 1961de de kyne dnyor. 68 yandaki enol Baaslan ise askerliin ardndan 1963 ylnda yerletii stanbulda Denizcilik letmelerinde manevrac olarak alm. Kadri zkartal ise Bursada yayor. Kendisi konumay arzu etmese de ei onun yaadklar hakknda ksa bilgiler veriyor.

Bedizzaman Hazretleri vefatndan gn nce Ispartadan talebeleri Bayram Yksel, Hsn Bayram ve Zbeyir Gndzalp ile gizlice Urfaya geldi. Hkmet temsilcilerinin Bir an nce ayrl uyarlarna ramen, Ben buraya dnmeye deil kalmaya geldim. diyerek vefatn haber veriyordu. 21 Martta geldii, herkese kapsn aan, sofrasna misafirsiz oturmayan Hz. brahimin makamnda gzlerini yumdu. Yaad yllarda mezarnn Urfada kalmayacana da iaret ediyordu: Benim kabrim oklar tarafndan bilinmeyecek.

BEDZZAMANIN MEZARININ TAINMASINI STEYENLER MASONDU

Bedizzaman Hazretlerinin kk kardei Abdlmecid nlkul, Konyada oturuyordu. Temmuz 1960n ilk gnlerinde Vali Beyin kendisini bekledii haberi iletildi. Odaya girdiinde generalle karlat: Cemal Tural, Refik Tulga ve Mucip Atakl.

Abisinin mezarn ark ahalisinden ziyarete gelenler arasnda kaaklar olduu, nazik bir zaman geirildii sylenir. Bu yzden Anadoluda bir blgeye nakledilecei sylenir. Israr etmemesi, buna mecbur olduu, dilekeyi imzalamas gerektii ifade edilir. nlkul, Bari mezarnda rahat etsin. feveranna ramen istemeye istemeye dilekeyi imzalar. Bu dileke Milli Birlik Komitesine dnemin ileri Bakan emekli General hsan Kzlolu tarafndan sunulur. Ancak komiteye talebin Abdlmecid nlkul tarafndan geldii, abisini ziyaret edemediinden dolay ikamet ettii Konyaya tamak istedii aktarlr. Dileke metni de orada okunur. Hukuki bir sorun olmad da belirtilir.

nlkulu dinlemeye gerek duymayan Milli Birlik Komitesi ileri Bakanna tama yetkisi verir. Komite yesi Ahmet Er, kararn alnd toplantda bulunmadn ancak Cemal Tural, Refik Tulga, Mucip Atakl ve hsan Kzlolunun mason olduunu iddia ediyor:

Kanaatimi sylyorum. Bunlar yapabilirler. Bu isimler masondur. Komitenin iinde slama kar olanlar da vard, olmayanlar da. Ama slamiyetin byklnn farknda olan hi kimse yoktu. Dini btn adam yoktu. Ezann Trkelemesi zerine ok kavgalar ettik. slamiyet havann, suyun, n girmedii yere kadar girmi. slamiyet hayatmzn bir paras deil Adan Zye kadar bir btndr.

Milli Birlik Komitesi yelerinin kandrlm olabileceini deerlendiren Ahmet Er, O bir cinayetti. Bu kadar byk mtehidi nasl rahatsz edersiniz. diyor. Abdlmecid nlkul, alaya alaya mezarn tanmasna ahitlik eder. Hatta dier ahitlerin aktard gibi abisinin kefeni bugn konulmu gibidir ve kefeni atnda tebessm eden yzn grr.

CEMAL TURAL KARIMDA KALP KRZNDEN LECEKT

Bedizzaman Hazretleri ile ilgili almalaryla bilinen Necmeddin ahiner, 1966 ylnda Genelkurmay Bakan olan Cemal Turala nce mektup yazar sonra da onu ziyaret eder. Tural karmda kalp krizinden lecekti. Bir daha bana Said Nursi ile ilgili mektup gndermeyeceksin, beni aramayacaksn, kitap gndermeyeceksin dedi. Tanma olaynn msebbibi olarak ihtilalcileri gsteren ahiner, Bedizzamann mezarnn sadece birka talebesi tarafndan bilinmesiyle ilgili Bu olay Cenab- Hakkn, onun duasn zalimlerin eliyle kabul etmesidir. diyor.

Aksiyon Dergisi
    Kalbinizle yaptiginiz hersey size geri dnecektir - Hz. Mevlana

http://twitter.com/Cemil_Sahinoez
    https://www.facebook.com/CemilSa
    https://www.youtube.com/user/Cemil4000
    https://www.instagram.com/cemilshnz

Gast

stad Bediuzzaman Hz.lerinin kabri serifi nerededir?

Bedizzaman Hz.leri, mrnn sonlarnda nerettii mektublarda kabrinin gizli olmasn vasiyet eder.

"Benim kabrimi gayet gizli bir yerde... bir iki talebemden baka hi kimse bilmemek lazm geliyor. Bunu vasiyet ediyorum."

1960 da (hicri 1379 da) Urfa'da vefat eder. Halilurrahman dergahna defnedilir. Talebeleri hayret iindedirler. nk, o gne kadar Bedizzaman'n her dediinin ktn grrlerken, kabrinin bilinmemesi meselesi kmamtr.

Her gn, binlerce insan, kabrini ziyaret etmektedir. in srr 27 Mays htilali'yle ortaya kar. htilal hkmetinin emriyle, 12 Temmuz 1960'da gece yars Bedizzaman'n kabri paralanr. Na' bir uakla Isparta istikametine gtrlr. Talebeleri o zaman Bedizzaman'n vasiyetini ve u szlerini daha iyi anlarlar:

"Yklm bir mezarm ki, ylmtr iinde
    Said'den yetmi dokuz emvat, baasam alama
    Sekseninci olmutur mezara bir mezar ta
    Beraber alyor hsran- slama."

Beitrge
    21.720
    Renommee-Modifikator
    10

Said Nursi'nin mezarını ben buldum!

Said Nursi'nin mezarını ben buldum!
    04 Mayıs 2011 / 13:35
    Mustafa Pestil'in Said Nursi'nin mezarını bulması ve sonrasında yaşanan gelişmeleri anlattığı szleri
    Risale Haber-Haber Merkezi

Hrriyet yazarı Yalın Bayer ve Haber Trk yazarı Murat Bardakı bugnk kşelerinde Said Nursi'nin naaşının Urfa'dan kaırıldıktan sonra denize atıldığını ileri srdler. Ancak Said Nursi'nin talebeleri bu iddianın doğru olmadığını eşitliş defalar dile getirdiler.

Urfa'dan sonra Isparta mesarlığına defnedilen Said Nursi'nin naaşı tevafuk eseri bulunur ve oradan başka yere defnedilir. Isparta'daki mesarı bulan Mustafa Pestil o anları "Ağabeyler Anlatıyor" kitaplarının yazarı mer zcan'a anlattı.

Mustafa Pestil'le grşmesini Risale Haber'le paylaşan mer zcan, naaşın denize atılmasının da gerek dışı bir iddia olduğunu syledi.

İşte Mustafa Pestil'in Said Nursi'nin mezarını bulması ve sonrasında yaşanan gelişmeleri anlattığı szleri:

Malum, stadın, mezarının bilinmemesi iin vasiyeti vardır. Senirkentli Ali İhsan Tolanın da bulunduğu bir sırada, "Talebelerimden 12 kişi benim mezarımı bilse zarar vermez diyor stad. stadın saları 10 santim kadar uzunmuş ve salarına kına yakarmış. Bu vaziyette iken, Urfa yolculuğuna ıkıyor. Orada vefat ediyor. Biz burada Ispartadayız. Rahmetli Tahiri Mutlu Ağabey var burada. Biz stadın vefatını ge haber aldık, o yzden gidemedik. stadı Urfaya defnediyorlar. Yolda giderken stad bir talebesine, Beni Hz. İbrahim (a.s.) ağırdı diyor.

(mer zcan ve Mustafa Pestil)

60 ihtillinde başta Trkeş olarak karar alıyorlar; stadın kardeşi Abdlmeciti alarak, kabrini tahta bir tabuta koyup, galvanizli saca koyup lehimliyorlar. Boşlukları da kaba talaşla dolduruyorlar. Geceleyin uakla gtryorlar, ama Abdlmecit de bilmiyor nereye gittiklerini; fakat Bir gln stnden getik, bir demir kapıdan geip oraya defnettik diyor; ama muhit neresi, bilinmiyor. Bu byle kaldı. Sonra polisler
    orada nbet beklediler, ama niin beklediler bilinmiyor, ama mezarlık tespit edilmişti.

Derken Ispartada olduğu anlaşılmaya başlandı, ama tam kesinlik kazanmadı. Byle dokuz sene geti aradan. Dokuz sene zarfında herkes kendi kafasına gre Acaba burada mı? diye aramalar yapıyor. Galvanizli sacla gmldğ belli ya... Bu yzden Rşt Ağabey, Şişle bile aradım ağabey! dedi.

Bir gn Sava derse gitmiştik, orada bu konu aıldı. Herkes bir şey sylyordu. Ben de dedim: Allahın izniyle stadı ben bulacağım. yle dedim orada o zaman. Sonra benim yeğenimin bir ocuğu doğdu; sonra ld! ocuğu yıkadık, koyduk taksiye Kış gn, ok soğuk Gittik mezarlığa. Yalnız benimle gidenler bu işleri bilmiyorlardı; ağa-
    beyim de var, ama bu işlerden haberdar değildi. Mezar yeri iin karar verdim, Şurayı eşin dedim. Bana o anda, kazma vurulunca sanki stadın başına vurmuşlar gibi bir his geldi Diz ktm, Ysin okumaya başladım.

Ben Ysin okurken benim amcaoğlu, Amca burada bir sac ıktı; bu ne olabilir? dedi. Ben hemen anladım tabi... Hastahanelerde lenleri byle yaparlar, getirirler, byle gmerler dedim. Biraz ilerisini kazdık, ocuğu gmdk. Siz haydi gidin bakalım dedim diğerlerine. Onlar gittiler.

Eştim baktım, galvanizli sac ve lehimli Tamam! dedim. Ama iini daha bilmiyorum... Sonra kreğin ucuyla kanırttım, o lehimleri sktm. stadın kafası nme ıktı. Pırıl pırıl stadın saları kınalı; bir şey olmamış gibi, hi bozulmamış... stad, sarığı başından hi ıkarmazdı, o yzden her tarafı tamam, tanıdım; fakat salarını bilemedim.
    Neyse kapattım stn, rttm.

Kimseye bir şey diyemiyordum, nk stada karşı bir yanlışlık olur diye korkuyordum. Sonra Bozannnde Şaban'a sordum, başkasına sordum. Tarif ediyorlar; fakat bir tanesi bile stadın saları kınalıdır demiyordu. Bir hafta uğraştım, ama demiyorum kimseye. Hi kimse kınalı demiyor. Allah, Allah! Ezener vardı mesela, o da diyemiyor kınalı diye. Hepsi, her şey tamam, kınalı deseler iş bitecek. Sonra Senirkente Ali
    İhsan Tola Ağabeye gittim, ona sordum. stadın saları nasıldır? diye. stadın saları 10 santim uzunluktadır ve kınalıdır dedi. Babasına rahmet, dğm zlmşt şimdi!

Bir de tersine koymuşlar tabutu, geceleyin ayaklar kıbleye gelmiş. Fıkıha gre araştırdık, tabutun kıbleye dnmesi lazım geliyordu. Ama tek kişi bunu yapacak gte değildi. Bunu -drt kişiye anlattık, tabutu oradan ıkardık. Mezarı eştik, tabutu ıkardık. Kanırttığımız yerden stadın yzn tekrar grdk. Ondan sonra ok derin bir mezar kazdık orada, altını da epey saptırdık. Bizde ıkarırlar korkusu vardı...

Rahmetli Hacı Nureddin vardı, Atasoyların Ahmetin babası, İslmkydendir. Nurettine
    dedim ki: Bunu buradan ıkarmasınlar. Buraya bir mezar yap, ama boşluğa koyacaksın; gt m anlarız! Oraya yle bir beton koyacaksın ki kolay kolay ıkaramayacaklar Byle bir tertip aldık. Fakat mbarek, bunu ihmal etmiş, yapmamış Babası Osman Ağabey vardı, rahmetli oldu, o da gidiyor Ispartada bulunan bir ağabeye anlatıyor. Minareci byle byle stadı bulmuş! diye anlatıyor. O ağabey de emir veriyor, ıkarın! diye. Salim Gmş ile Savdan Bekir Hafız, bir kişiyi de alıyorlar, tabutu ıkarıyorlar... Gtryorlar ve başka yere defnediyorlar.

www.RisaleHaber.com,

Moderator
    Beitrge
    2.325
    Renommee-Modifikator
    14
    Yani sonuc hala bilinmiyor?

Beitrge
    21.720
    Renommee-Modifikator
    10
    21 Kasım 2013 Perşembe 11:09
    TBMM'de 'Said Nursi'nin mezarını buldum' iddiası

Bedizzaman Said Nursi Hazretlerinin mezarı yine tartışma konusu oldu

İbrahim Mert'in haberi:
    RİSALEHABER-ZEL
    Bedizzaman Said Nursi Hazretlerinin mezarı yine tartışma konusu oldu. TBMM'de verilen bir nergede Said Nursi'nin mezar yerinin bulunması istendi. Zaman zaman kamuoyuna yansıyan tartışmalara karşılık Bedizzaman Said Nursi Hazretleri mezar yerinin bilinmemesini vasiyet etmişti. Buna rağmen konu sık sık gndeme getiriliyor.
    Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ve arkadaşları tarafından, "25 Haziran 1925 gn idam edilen Şeyh Said Efendi ve 46 arkadaşının mezar yerlerinin ailelerine teslim edilmemesinin nedenlerinin" araştırılması amacıyla, Trkiye Byk Millet Meclisine verilen Meclis araştırma nergesi zerinde parti temsilcileri konuştu.
    BEDİZZAMAN'IN MEZAR YERİNİ AIKLIYORUM...
    Şeyh Said ile ilgili szlerinden sonra Bedizzaman Said Nursi hakkında da konuşan BDP Hakkri Milletvekili Adil Zozani, "Mezarı Halilrrahman'da defnedildi 23 Mart 1960'ta ancak 27 Mayıs darbecileri 12 Temmuz 1960'ta mezarını yıktılar, cenazesini bilinmeyen bir yere gtrdler. O bilinmeyen yeri ben şimdi aıklamak istiyorum. İddia odur ki Bedizzaman Saidi Krdi'nin mezarıIsparta'nın Barla ilesindedir, Isparta'nın Barla ilesindeki bir mezarlıktadır. Bir iddia da Saidi Krdi'nin mezarının Isparta şehir merkezinde, şehir mezarlığında Huvel Baki ismiyle bir yere defnedildiğinedir. Huvel Baki, doğum tarihi ve vefat tarihi belli olmayan bir mehul mezar olarak Isparta Şehir Mezarlığında duruyor, bunun da aıklanmasını istiyoruz. Ve bu tarih şahsiyetlerin mezarlarının yerini aıklayıp kendi halkına iade edilmesini talep ediyoruz. Biz ateş emberinden getik, lmle sınandık da geldik bugne, biz Şeyh Sait'in, Seyit Rıza'nın, Beddizzaman Saidi Krdi'nin, Şeyh Ubeydullah'ın, Qazi Muhammed'in, Mele Mustafa Barzani'nin ve daha birok mcadele nderimizin nasihatlerini cebimizde taşıyarak beynimize nakşederek bugne geldik" dedi.
    CHP'Lİ HZEYİN AYGN: SAİD NURSİ 1955'TE FİŞLENMİŞ
    nerge zerine konuşan CHP Tunceli Milletvekili Hseyin Aygn ise Said Nursi'nin fişlendiğini belirtti.
    "Seyit Rıza'ların idamının zerinden 77, Şeyh Sait'in idamının zerinden 89, Bedizzaman olarak tabir edilen yani zamanların harikası diye tabir edilen Said Nursi'nin mezarının kaybedilmesinin zerinden 53 yıl getiğini" hatırlatan Aygn, szlerini şyle srdrd:
    "Seyit Rıza tartışması ve Şeyh Sait olayı yine Saidi Nursi olayına dair başka bir belgeyle geldim.Şimdi, bu tarihe yaklaşım gerekten sorunlu, herkes kendi mağdurunun hakkını savunuyor ve başkasının acısına bakmama gibi bir eğilim genel hle geliyor. Ben bir tane fiş getirdim, bizim tarihimizde ta Osmanlıdan beri ok sayıda fişler var. Bilirsiniz, Abdlhamit dneminde Yıldız Sarayı evraktan geilmezdi. Bu fiş 23 Mart 1955'te dzenlenmiş, Saidi Nursi'yle ilgili. Dzenleyen Hkmet, Adnan Menderes Hkmeti. Saidi Nursi'yi fişlemişler ve sinsi ve kurnaz bir şahıs olan adı geenin, işte gizliden gizliye din devleti kurma, Krt faaliyetler yrtme ynnde abalar iinde olduğu yazılıyor. Eğer Seyit Rıza'nın acısına doğru bakmazsak Saidi Nursi'nin kayıp olan mezarı meselesine de doğru bakmayız; Seyit Rıza meselesinde taraf olursak, kutuplaşırsak diğer acıları da, kanımca, grmezden geliriz."
    BDP Bingl Milletvekili İdris Baluken de "Şeyh Sait Efendinin, Pir Seyit Rıza'nın, Bedizzaman'ın naaşlarının halkına verilmesi, ailesine verilmesinin insani bir talep" olduğunu ifade etti.
    nerge, karar yeter sayısı bulunamadığı iin oylanamadı.

Beitrge
    21.720
    Renommee-Modifikator
    10
    05 Mart 2014 arşamba 13:01
    Darbeciler Said Nursi’nin naaşına asit dkt

Bedizzaman Hazretlerinin talebelerinden Said zdemir ağabeyin rportajının ikinci blm

Bedizzaman Hazretlerinin talebelerinden Said zdemir ağabeyin Habervaktim sitesine verdiği rportajın ikinci blm de yayınlandı. Said zdemir ağabey, bu blmde Bedizzaman Hazretlerinin kabrine dair ayrıntıları anlatıyor:

Erol Metin’in rportajı:

Sanırım vefatında stad’ın yanında değildiniz?
    20 Mart 1960’da Ulucanlar’da hapse girdik. Sikke-i Tasdik-i Gaybi’den dolayı. 23 Mart’ta yani 3 gn sonra stad Urfa’ya gitti, vefat etti orada.

Vefatını nasıl duydunuz?
    Gazetede duyduk.

Nasıl bir duyguydu hapiste olup da stad’ın cenazesine gidememek?
    zldk. Dedik ki; biz onun cenazesine gidemedik. 33 gn sonra hapisten ıktık. Ondan sonra Urfa’ya gittik. stad’ın kabrini ziyaret ettik.

Zaten kabri darbeden sonra kaldırıldı?
    Ondan sonra kaldırdılar. İlk nce askeriye onu kaldırdı. Abdlmecit Abi’den (Said Nursi’nin kardeşi) bizzat duydum. “Urfa’da cenazeyi ıkardılar. Tayyareye binip bilinmeyen bir istikamete geldik” diyor. Gece olduğu iin bir de ihtiyar kendisi, neresi olduğunu bilmiyor. “Askeri cemseler geldi. Oraya bindirdiler. Bir hayli yol gittik. Sonra bir yere geldik. Askerler yeri kazdı” diyor. stad’ı sandukasını olduğu gibi koymuşlar. Bunlar kapatmışlar.

Mezarlığa mı koymuşlar?
    Evet mezarlığa koymuşlar.

Şu an kabrinin nerede olduğu konusunda herhangi bir şey ıkmadı mı?
    Biliyoruz ama sylemeye iznimiz yok.

Siz nerede olduğunu biliyor musunuz?
    Biliyorum.

Şu an Trkiye’nin neresinde olduğunu biliyorsunuz?
    Biliyoruz. Abilerle beraber onu defnettik.

Nasıl yani?
    Mezarlıktaki bir yeri kazarken stad’ın sandukasına rastlıyorlar. Ondan sonra Abi’lerle beraber bizi ağırdılar. Aldık stad’ı kendi vasiyet ettiği yere gtrdk. Orada defnettik.

Siz kendiniz defnettiniz yle mi?
    Evet. Fakat sylemeye izin yok.

Hangi ilde olduğu konusunda, Isparta diyorlar?
    Bir şey diyemem.

Yani darbecilerin sahipsiz bir şekilde koyduğu yerden ıkarttınız. Sandukasını kim tanıdı?
    Sandukası belliydi zaten. Sandukayı da ters koymuşlar. Sandukayı atık, stad belli grnyor zaten.

Naaşını grdnz yle mi?
    Evet.

Sandukasını nasıl ters koymuşlar, naaşını ters mi gmmşler?
    Ters koymuşlar byle. Gece olduğu iin.

Sırt st değil, yz st koymuşlar?
    Evet sandukayı olduğu gibi koymuşlar.

Peki kıbleye gre ayarlama yapmışlar mıydı?
    Yok askerler yle gmp gitmişler.

Biran nce gmp gidelim diye yle stad’ın naaşını saygısız bir şekilde koymuşlar yani?
    Evet.

Ne hissettiniz grdğnzde?
    Tabii sevindik. stad’ın vasiyetini yerine getirdik.

“ASİT DKMŞLER”

Tabutu atığınızda stad’ın naaşı bozulmuş muydu?
    Bozulmamıştı. Hatta onlar bozmak iin ok uğraşmışlar ama Allah’ın ltfu hibir şey olmamış.

Nasıl yani?
    Tabutun iine asit dkmşler. Ama Allah’ın izniyle hi zarar vermemiş.

Darbeciler stad’ın cesedi bozulsun diye tabuta asit koymuşlar ama bulunduğunda bugnk gibi sağlamdı yle mi?
    Evet.

Kiminle beraber gittiniz?
    stad’ın ilk talebeleriyle beraber. Sylemem onu.

Gittiniz oradan aldınız?
    Ondan sonra da stad’ın kendi vasiyet ettiği yere gtrdk.

Sonradan sıkıntı ıkarttılar mı size?
    Yok.

Habersiz mi gtrdnz?
    Tabii.

Başka bir ile gtrdnz?
    Evet.

Peki sadece has talebeleriyle mi gittiniz, orada bulunanlardan birisi sylerse?
    stad’ın talebeleriyle beraber.

Mezarlık mıydı bu defnettiğiniz yer?
    Sylemiyoruz.

Yani başka birisi mehul diye kazıp asa yle bir durum olmaz mı?
    yle bir durum yok.

Peki ziyaret ediyor musunuz stad’ın kabrini?
    Bazen ediyoruz.

Bazen gidip ziyaret ediyorsunuz?
    Evet.

Hocam neden kabrinin bilinmesini istemiyorsunuz?
    stad kendisi istemiyor. Diyor ki: “ben Risale-i Nur’un nne bir perde olmayayım. stad byleydi, stad şyleydi… Esas Risale-i Nur’dur.”

Trbeye evrilmesin diye?
    Kendisi perde olmasın. Btn nazarlar hep Risale-i Nur’a dnsn diye.

Peki sizden sonra kimse bilmeyecek mi?
    Biz ona karışmıyoruz.

Amiyane tabirle bu sır sizinle beraber mezara mı gidecek?
    Artık bilmiyoruz. stad kendisi bize yle syledi.

“TRKEŞ BUNLARI BİLMİYORDUM DEDİ”

1960 darbesinden sonra cuntacılar size baskı yaptı mı?
    Darbeden sonra Alparslan Trkeş’in evine gittik. Onlar bize gelmeden biz onlara gidelim diye. Anlattık Risalelerdeki mspet milliyetiliği. Trkeş ‘bunları bilmiyordum’ dedi. Ondan sonra bize ilişmediler.

Trkeş Risalelerden etkilendi mi?
    Evet etkilendi.

Kaynak: Habervaktim

Beitrge
    21.720
    Renommee-Modifikator
    10
    13 Mart 2014 Perşembe 09:51
    Başbakandan Said Nursi'nin mezarını bulmasını istedi

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan Said Nursi'nin mezar yerini aıklamasını istedi.
    Tan, Doğu ve Gneydoğu’daki mitinglerinde Said Nursi’den sz edip, o dnem CHP'nin kendisine ektirdiğini anlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. Tan, Başbakan Erdoğan’ın Şanlıurfa, Muş ve Bitlis'teki mitinglerinde Said Nursi'ye vgler yağdırdığını ve Fethullah Glen'i, Said Nursi'nin eserleri zerinden vurduğunu belirterek, "Başbakan Erdoğan, Said Nursi'yi CHP iktidarlarının srgn ve hapiste rttğn, Urfa'da vefat ettikten sonra defnedildiği mezardan ıkarılarak gtrldğn, darbecilerle CHP'lilerin ittifak iinde olduklarını sylemektedir"dedi.
    Başbakan Erdoğan'a "Bu basit seim polemiklerini bırak" diyen Tan, "12 yıldır iktidardasın MİT ve devletin tm belgeleri elinde Said Nursi'nin mezarı nerede? Bunu syle. Şeyh Said ve arkadaşlarının mezarları nerede? Aıkla. Bedava Bedizzaman meddahlığı yapma. zerine dşeni yap, Kemalistleri koruma. Mezar yerlerini aıkla" dedi.
    DHA

Beitrge
    21.720
    Renommee-Modifikator
    10
    24 Nisan 2014 Perşembe 15:46

Said Nursi mezar vasiyetini yazarken ordaydım

Bugn vefat eden zeyir Şenler, yazarımız mer zcana o ilgin anları anlatmıştı

İLGİLİ HABERLER

*Bedizzamanın talebesi zeyir Şenler vefat etti

*zeyir Şenler ağabey dua bekliyor

*zeyir Şenler: Kardeşlerden dua istiyorum

*

Bugn gnn ilk saatlerinde vefat eden*Bedizzaman Said Nursi Hazretlerinin talebelerinden zeyir Şenler'in bir ok hatırası vardı. zeyir ağabey vefatından nce*"Ağabeyler Anlatıyor" kitaplarının yazarı mer zcan'a konuşmuştu.

*

Hatıralarından biri de Bedizzaman Hazretlerinin mezarına dair vasiyetini yazdırırken o an'a şahit olmasıydı. İşte o hatıra:

*

Kabrinin yerinin bilinmemesi iin vasiyetini yazdırdı

*

stad Hazretleri yzne bakılmasını istemez, rahatsız olurdu. Ama ben bir kere doyasıya baktım. Şyle olmuştu:*

*

1957de Ispartada asker iken yanında kaldığım seneydi.stadın Emirdağ Lhikasında kabri ile alakalı vasiyeti vardır. O vasiyetin yazılması anında oradaydım.*

*

stad Hazretleri yatsı namazını vaktinde kılar ve dnya kelamı konuşmadan yatardı. Tabi biz de stada uyarak yle yapıyorduk.*

*

Bir gn zil aldı. Zbeyir ağabey fırladı stadın odasına koştu. Hemen geri geldi,*stad hepinizi acilen ağırıyordedi. stadın yatsıdan sonra konuşma deti yoktu ki; bunda bir iş var dedik. Neyse hemen alel-acele toplanıp gittik. Hatta iyi hatırlıyorum bende izgili bir pijama vardı. Pijama ile gittim Baktık stad karyolasında oturmuş bizi bekliyor... Oturun, diye eliyle işaret etti.*Ceylan git kğıt kalem al gel*dedi. Ceylan tam kalkarken, stad: Dur! Dur! Dikkatim dağıldı dedi. Şimdi beni ok iyi dinle, vasiyetimi yazdıracağım. Buradan ıkar ıkmaz hemen kaleme al, yaz bana getir dedi. Ceylan hem seri yazar, hem de ok gzel yazısı vardır.*

*

stad başladı sylemeye:*Dnyada beni sohbetten men eden bir hakikat, elbette vefatımdan sonra da o hakikat"şeklinde konuşmaya başladı. Netice olarak,*Vasiyetim odur ki kabrimin yerinin kimse tarafından bilinmesi istemiyorum*dedi.*

*

Biraz durdu, daha sessizce:*İki kişi mstesna*dedi. Sonra kaşlarını şyle attı ve sağ elinin avucu yere doğru aık halde başının seviyesine kadar başıyla beraber yukarıya doğru kaldırarak:*Zaten kimse bilmeyecekdedi.*

*

İşte tam o sırada başım ne doğru eğikken, birden başımı kaldırdım ve mbarek vehesini doya doya seyrettim. stadın gzleri ok haşmetlidir. Bazen cemal cilve ile bakar, bazan de Celal bakardı ki, her iki hali de ok hoştur.*

Beitrge
    21.720
    Renommee-Modifikator
    10
    25 Mayıs 2014 Pazar 13:16
    Said Nursi'nin kabrinin nerede olduğunu aıkladı

Araştırmacı Yazar Necmeddin Şahiner Bedizzaman Said Nursi hazretlerinin kabrinin yerini aıkladı.

Risale Haber - Haber Merkezi

Bir mezar taşının bile olmadığını ifade eden Şahiner, "orada bir kabir değil bir klliye yapılması gerekir" dedi.

Sabah'ta İsa Tatlıcan'a verdiği rportajda Bedizzaman Said Nursi Hazretleri'nin vefatının ardından naaşının Urfa'dan nakledilmesi ile ilgili olaylar hakkında bilgiler verdi.

Rportajın ilgili kısımları şyle:

27 Mayıs darbecileri mezar soyguncusu

27 Mayıs'ta darbecilerin icraatlarından biri Said Nursi'nin mezarını bilinmeyen bir yere nakletmekti. Belgelerle Bedizzaman'ın Kabir Olayı kitabını yazan Necmeddin Şahiner: Kabir meselesiyle ilgili generallerle ve Alparslan Trkeş ile grştm. Trkeş korkuyor ve kaıyordu

27 Mayıs darbesinin zerinden geen 54 yıla rağmen acılar hl unutulmadı.

Bu darbenin tek mağduru siyasiler değildi.

27 Mayıs darbesinin zulmettiği insanlardan biri de Bedizzaman Said Nursi'ydi.

Darbecilerin ilk icraatlarından biri Bedizzaman'ın mezarını gaspetmek ve bilinmeyen bir yere gtrmek oldu. mrnn 50 yılını Bedizzaman'ı hayatının bilinmeyenlerini ortaya ıkarmaya adayan Necmeddin Şahiner, darbecilerin mezar kaırma hadisesini Belgelerle Bedizzaman'ın Kabir Olayı ismiyle kitaplaştırdı. Said Nursi hakkında 30'dan fazla kitaba imza atan Şahiner ile Bedizzaman'ın izinde yaptığı 50 yıllık yolculuğu ve darbecilerin mezar soygunculuğu hikayesini konuştuk.

- 27 Mayıs darbesinden sonra Bedizzaman'ın mezarı kırılarak başka bir yere nakledildi. O gnlerden biraz bahseder misiniz?
    - Ankara'da 27 Mayıs darbesinin kudretli generalleri ve albaylarında 1960 yılının temmuz ayında bir hareketlilik başladı. Niyetleri Bedizzaman'ın kabrini yerinden ıkarıp bilinmeyen bir yere gtrmekti. Yaptıkları hırsızlığa bir kılıf uydurmak iin Abdulmecit nlkul'a zorla bir kağıt imzalatıyorlar.

Bedizzaman'ın kabrini yerinden ıkaran askerlere 20 gn izin vaat ediyorlar.

Askerle ne yaptığını kimin mezarını kırdıklarını bile bilmiyor. Urfa'daki tarlaya bir askeri uak iniyor. Cenazeyi uağa koyup Abdulmecit nlkul'un eşliğinde Afyon'a gtryorlar.

- Pilotlarla grştnz m?
    - Pilot Ahmet Kırlay ile yıllar sonra Bornova'da grştm. Ağlayarak karşıladı ve "Beni bir gnahtan kurtarmaya geldin, kim olduğunu bilmiyordum daha sonra ğrendim" dedi.

- Cenaze nereye gtrld?
    - Afyon'dan Isparta'ya gtryorlar ve şehir mezarlığına defnediyorlar.
    Daha sonra 1967 yılında bir cenaze defni sırasında galvaniz bir tabuta rastlıyorlar. Mezarda stad'ın naşını buluyorlar. Sonra ağabeyler tarafından oradan da alınıp Isparta'daki Sav mezarlığına gtrlyor. Şu anda mezarı Isparta Sav mezarlığında bulunuyor.
    Defalarca gittim ziyaret ettim. Mezartaşı bile yok. Bu olayı Belgelerle Bedizzaman'ın Kabir Olayı adıyla kitap haline getirdim.

- Bedizzaman'ın mezarının bilinmemesi gerektiğini dşnenler var.
    - Ben o inanta değilim. stad manevi bir işaretle bu mesele ile ilgilenmemi syledi. stad "mezarım bilinmeyecek" dedi ve bu isteği yerine geldi.
    Artık bence orada bir kabir değil ama klliye yapılması gerekir.

- Darbecilerle grşebildiniz mi?
    - Kabir meselesi ile ilgili generallerle ve iki defa Alparslan Trkeş ile grştm.
    Korkuyor ve kaıyordu. Kabir meselesi aılınca ok rahatsız oluyorlar.

Beitrge
    21.720
    Renommee-Modifikator
    10
    20 Kasım 2014 Perşembe 09:26

Said Nursinin mezar yerinin kaydı devlette var

İlgili belgelere alışırken bir kez daha farkettim ki, bunların hepsinin kaydı devlette var

*

Abdlkadir Selvi, "Bedizzaman Said Nursinin mezar yeriyle ilgili belgelere alışırken bir kez daha farkettim ki, bunların hepsinin kaydı devlette var" dedi.

*

Yeni Şafak'taki yazısında*Seyit Rıza ve Şeyh Said'in mezar yerlerine dair konuyu değerlendiren Selvi, şunları yazdı:

*

"Eski bir Cumhurbaşkanımız ise Seyit Rızanın mezarının yerinin aıklanmasını isteyen bir yazara,*Seyit Rıza işini karıştırmayın. Arkasından Şeyh Saidin mezarı gelir. Devlet bu işin altında kalır*demişti.

*

Kalırsa bu zulm yapanlar kalır.

*

Yeni Trkiyede lmlerden korkan bir devlet istemiyoruz.

*

Bedizzaman Said Nursinin mezar yeriyle ilgili belgelere alışırken bir kez daha farkettim ki, bunların hepsinin kaydı devlette var.

*

Bu kayıtlar aılsın*Seyit Rızanın ve Şeyh Saidin mezarlarının yeri aıklansın.

*

calanla zm sreci yrtrken, Seyit Rızaya, Şeyh Saide bağlı olanlar en azından mezarlarını ziyaret edebilsinler...

*

*

Beitrge
    21.720
    Renommee-Modifikator
    10
    Anasayfaya DnKarakter boyutu :****20 Aralık 2014 Cumartesi 13:29

Bedizzamanın mezarını bulan Mustafa Pestil vefat etti

İnna lillah ve inna ileyhi raciunRisale Haber-Haber MerkeziBedizzaman Hazretleriyle grşen Son şahitlerden Mus*ta*fa Pes*til vefat etti. Mi*na*re*ci Mus*ta*fa olarak da bilinen Mustafa Ağa*bey, Bedizzaman Hazretlerinin Urfadan sonra gizli gmlen kabrini bulan kişidir.1928 Srmene doğumlu olan Mustafa ağabey l*ka*bın*dan da an*la*şı*la*ca*ğı gi*bi mi*na*re us*ta*sı*dır. Bir*ok de*fa ha*yat*ta iken s*tad Bedizzaman Haz*ret*le*ri*ni gr*mş*tr. Bedizzaman Hazretlerinin na*a*şı*nın Ur*fadan ka*ı*rı*lıp me*hul bir ye*re g*t*rl*me*sin*den 9 buuk se*ne son*ra Is*par*ta Doğancı Kab*rista*nın*da bul*mak Mus*ta*fa Pestil Ağa*be*ye na*sip olu*yor.Mustafa Pestil ağabey Bedizzaman hazretlerinin naaşını nasıl bulduğunu Ağabeyler Anlatıyor kitaplarının yazarı mer zcana şyle anlatmıştı:s*tad Haz*ret*le*ri Fıt*nat Ha*nımın evin*de ka*lı*yor*du. Fıt*nat Ha*nım ders*ha*ne*ler*den yetiş*miş bir ka*dın*dı ve ok kuv*vet*li bir Os*man*lı*cası var*dı. Ma*lum, s*tadın, me*za*rı*nın bi*linme*me*si iin va*si*ye*ti var*dır. Se*nir*kent*li Ali İh*san To*lanın da bu*lun*du*ğu bir sı*ra*da, Ta*le*be*lerim*den 12 ki*şi be*nim me*za*rı*mı bil*se za*rar ver*mez di*yor s*tad. s*tadın sa*la*rı 10 san*tim ka*dar uzun*muş ve sa*la*rı*na kı*na ya*kar*mış. Bu va*zi*yet*te iken bi*li*yor*su*nuz, Ur*fa yol*cu*lu*ğu*na ı*kı*yor s*tad. Ora*da ve*fat edi*yor. Biz Is*par*tada*yız. Rah*met*li Ta*hi*ri Ağa*bey bura*da. Biz s*tadın ve*fa*tı*nı ge ha*ber al*dık, o yz*den gi*de*me*dik. s*tadı Ur*faya def*ne*di*yor*lar. Yol*da gi*der*ken s*tad bir ta*le*be*sine, Be*ni Hz. İb*ra*him (a.s.) a*ğır*dı di*yor.60 ih*ti*l*lin*de baş*ta Tr*keş ola*rak ka*rar alı*yor*lar; s*tadın kar*de*şi Ab*dl*me*citi alarak, kab*ri*ni tah*ta bir ta*bu*ta ko*yup, gal*va*niz*li saca ko*yup le*himli*yor*lar. Boş*luk*la*rı da ka*ba ta*laş*la dol*du*ru*yor*lar. Ge*ce*le*yin uak*la g*t*r*yor*lar, ama Ab*dl*me*cit de bil*mi*yor ne*re*ye gittik*le*ri*ni; fa*kat Bir g*ln s*tn*den ge*tik, bir de*mir ka*pı*dan ge*ip ora*ya def*net*tik di*yor; ama mu*hit ne*re*si, bi*lin*mi*yor. Bu by*le kal*dı. Son*ra po*lis*ler ora*da n*bet bek*le*di*ler, ama niin bek*le*di*ler bi*lin*mi*yor, ama me*zar*lık tes*pit edil*miş*ti.Der*ken Is*par*tada ol*du*ğu an*la*şıl*ma*ya baş*lan*dı, ama tam ke*sin*lik ka*zan*ma*dı. By*le do*kuz se*ne ge*ti ara*dan. Do*kuz se*ne zar*fın*da her*kes ken*di ka*fa*sı*na g*re Aca*ba bu*ra*da mı? di*ye ara*ma*lar ya*pı*yor. Gal*va*niz*li sac*la g*ml*d*ğ bel*li ya... Bu yz*den Rş*t Ağa*bey, Şiş*le bi*le ara*dım ağa*bey! de*di. O za*man*lar ok sı*kıy*dı. Be*nim evi*me ya*pı*lan bas*kın*la*rın sa*yı*sı*nı bi*le bil*mi*yo*rum, o ka*dar ok sı*kı... B*yk bir is*yan yap*mı*şız gi*bi ağır ce*za*da ben ve ha*nı*mım ok yar*gı*lan*dık!S*TADIN NA*A*ŞI Hİ BO*ZUL*MA*MIŞ*TIBir gn Sava der*se git*miş*tik, ora*da bu ko*nu aıl*dı. Her*kes bir şey sy*l*yor*du. Ben de de*dim: Al*lahın iz*niy*le s*tadı ben bu*la*ca*ğım. y*le de*dim ora*da o za*man. Son*ra be*nim yeğe*ni*min bir o*cu*ğu doğ*du; son*ra l*d! o*cu*ğu yı*ka*dık, koy*duk tak*si*ye Kış g*n, ok soğuk Git*tik me*zar*lı*ğa. Yal*nız be*nim*le gi*den*ler bu iş*le*ri bil*mi*yor*lar*dı; ağa*be*yim de var, ama bu iş*ler*den ha*ber*dar de*ğil*di. Me*zar ye*ri iin ka*rar ver*dim, Şu*ra*yı eşin de*dim. Ba*na o an*da, kaz*ma vu*ru*lun*ca san*ki s*tadın ba*şı*na vur*muş*lar gi*bi bir his gel*di Diz k*tm, Y*sin oku*ma*ya baş*la*dım. Ben Y*sin okur*ken be*nim am*ca*oğ*lu, Am*ca bu*ra*da bir sac ık*tı; bu ne ola*bi*lir? de*di. Ben he*men an*la*dım ta*bi... Hastanelerde len*le*ri by*le ya*par*lar, ge*ti*rir*ler, by*le g*mer*ler de*dim. Bi*raz ile*ri*si*ni kaz*dık, o*cu*ğu gm*dk. Siz hay*di gi*din ba*ka*lım de*dim di*ğer*le*ri*ne. On*lar git*ti*ler.(Mustafa Pestil ağabey mer zcan'a konuşmuştu...)Eş*tim bak*tım, gal*va*niz*li sac ve le*him*li Ta*mam! de*dim. Ama ii*ni daha bil*mi*yorum... Son*ra k*re*ğin ucuy*la ka*nırt*tım, o le*him*le*ri sk*tm. s*tadın ka*fa*sı n*me ık*tı. Pı*rıl pı*rıl s*tadın sa*la*rı kı*na*lı; bir şey ol*ma*mış gi*bi, hi bo*zul*ma*mış... s*tad, sa*rı*ğı ba*şın*dan hi ı*kar*maz*dı, o yz*den her ta*ra*fı ta*mam, ta*nı*dım; fa*kat sa*la*rı*nı bi*le*me*dim. Ney*se ka*pattım s*t*n, rt*tm.Kim*se*ye bir şey di*ye*mi*yor*dum, n*k s*tada kar*şı bir yan*lış*lık olur di*ye kor*ku*yordum. Son*ra Bo*zan*nnde Şa*ban (Akdağ) var*dır, bi*lir*si*niz. s*tadın ok ku*lun*la*rı*nı ez*miş*tir. Ona sor*dum, baş*ka*sı*na sor*dum. Ta*rif edi*yor*lar; fa*kat bir ta*ne*si bi*le s*tadın sa*la*rı kı*na*lı*dır de*mi*yor*du. Bir haf*ta uğ*raş*tım, ama de*mi*yo*rum kim*se*ye. Hi kim*se kı*na*lı de*mi*yor. Al*lah, Al*lah! (Mustafa) Eze*ner var*dı me*se*la, o da di*ye*mi*yor kı*na*lı di*ye. Hep*si, her şey ta*mam, kı*na*lı de*se*ler iş bi*te*cek. Son*ra Se*nir*kente Ali İh*san To*la Ağa*be*ye git*tim, ona sor*dum. s*tadın sa*la*rı nasıl*dır? di*ye. s*tadın sa*la*rı 10 san*tim uzun*luk*ta*dır ve kı*na*lı*dır de*di. Ba*ba*sı*na rah*met, dğm *zl*mş*t şim*di!S*TAD, BAŞ*KA BİR YE*RE DEF*NE*Dİ*Lİ*YORBir de ter*si*ne koy*muş*lar ta*bu*tu, ge*ce*le*yin ayak*lar kıb*le*ye gel*miş. Fı*kıha g*re araş*tırdık, ta*bu*tun kıb*le*ye dn*me*si la*zım ge*li*yor*du. Ama tek ki*şi bu*nu ya*pacak g*te de*ğil*di. Bu*nu -drt ki*şi*ye an*lat*tık, ta*bu*tu ora*dan ı*kar*dık. Bun*lar*dan iki*si l*d, di*ğe*ri Sa*lim Gn*taş. Me*za*rı eş*tik, ta*bu*tu ı*kar*dık. Ka*nırt*tı*ğı*mız yer*den s*tadın y*z*n tek*rar gr*dk. On*dan son*ra ok de*rin bir me*zar kaz*dık ora*da, al*tı*nı da epey sap*tır*dık. Biz*de ı*ka*rır*lar kor*ku*su vardı... Rah*met*li Ha*cı Nu*red*din var*dı, Ata*soy*la*rın Ah*metin ba*ba*sı, İs*lm*kyden*dir.O sı*ra*lar*da ben de neş*ri*yat ya*pı*yo*rum Is*par*tada. An*tal*ya, Ga*zi*pa*şa... Fet*hi*yeye kadar neş*ri*yat ben*de. On beş se*ne kel*le kol*tuk*ta, Al*lahın ina*ye*tiy*le bu neş*ri*ya*tı yap*tık. Yal*nız bu*ra*dan ora*ya git*mek zor ol*du*ğun*dan bu*ra*yı, ya*ni Antalya-El*ma*lıyı mer*kez ya*pa*yım de*dim. Nu*rettine de*dim ki: Bu*nu bu*ra*dan ı*kar*ma*sın*lar. Bu*ra*ya bir me*zar yap, ama boş*lu*ğa ko*ya*cak*sın; g*t m an*la*rız! Ora*ya y*le bir be*ton ko*ya*cak*sın ki ko*lay ko*lay ı*ka*ra*ma*ya*cak*lar By*le bir ter*tip al*dık. Fa*kat m*ba*rek, bu*nu ih*mal et*miş, yap*ma*mış Ba*ba*sı Os*man Ağa*bey var*dı, rah*met*li ol*du, o da gi*di*yor Is*par*tada bu*lu*nan bir ağa*be*ye an*la*tı*yor. Mi*na*re*ci by*le by*le s*tadı bul*muş! di*ye an*la*tı*yor. O ağa*bey de emir ve*ri*yor, ı*ka*rın! di*ye. ı*kar*ma*ya baş*layın*ca el*le*rin*de*ki k*rek*le*rin sap*la*rı ka*fa*la*rı*na vu*ru*lu*yor, ı*ka*ra*mı*yor*lar, bı*ra*kıp d*n*yor*lar. Bu*nu ba*na ora*da ye*ri ka*zı*yan*lar*dan bi*ri*si an*lat*tı. s*tad m*sa*a*de et*mi*yor.On*dan son*ra bu ar*tık du*yu*lu*yor. Du*yul*duk*tan son*ra Sa*lim G*ntaş ile Savdan Be*kir Ha*fız, bir ki*şi*yi de alı*yor*lar, ta*bu*tu ı*ka*rı*yor*lar... Sava g*t*r*yor*lar. stad şu anda Savda.*(Mustafa Pestil Ağabeyin bahsettiği tarihten sonra Bayram Yksel Ağabey Hz. stadın mbarek naaşını tekrar başka bir yere nakletmiştir. mer zcan)*Bi*zim Nu*ret*tin de on gn son*ra Is*par*ta me*zar*lı*ğı*na gi*di*yor, ta*bu*tun ı*ka*rıl*dı*ğı*nı bil*me*den ora*ya be*ton*dan me*za*rı ya*pı*yor. Ama s*tad ı*ka*rıl*dık*tan son*ra... Ben bu ara*da El*ma*lıda*yım. Bir gn El*ma*lıya Is*par*tadan bi*ri gel*di; ba*na, s*tadın me*za*rı*nın g*t*rl*d*ğ*n an*lat*tı. Dedi ki: Is*par*taya b*yk bir ge*lir kay*na*ğı ola*cak*tı, zi*ya*re*te ge*len tu*rist*ler ola*cak*tı, pa*ra ge*lecek*ti Fe*na bo*zul*muş*tum ora*da. Her*kes du*y*muş! Son*ra git*tim Is*par*taya, bak*tım Nu*ret*tin me*za*rı yap*mış ı*ka*rıl*sa me*zar bo*zu*lur*du, bu be*ton bo*zu*lur*du de*dim. Me*ğer s*tad ı*karıl*dık*tan son*ra yap*mış me*za*rı... Şim*di s*tad ar*tık ora*da de*ğilİKİ ED*DAİ Şİ*İ*Rİ*NİN SE*BE*Bİ*Nİ ŞİM*Dİ AN*LA*MIŞ*TIKBiz bu kab*ri 9,5 se*ne son*ra bul*muş*tuk. 1969da... s*tadın y*zn*de hi*bir bo*zul*ma yo*ktu; yal*nız bir ye*ri*ne il dk*mş*ler, bel*li olu*yor*du. Bu*ra*da bir şey daha var ki: Sz*lerde*ki Ed*dai şi*i*rin*de, Yı*kıl*mış bir me*za*rım ki, yı*ğıl*mış*tır iin*de / Saidden yet*miş do*kuz em*vat b-sam l*ma. / Sek*se*nin*ci ol*muş*tur, me*za*ra bir me*zar taş di*yor s*tad Haz*ret*le*ri... s*tadın hic*r tak*vi*me g*re ve*fat ta*ri*hi 1379dur, ona işa*ret var... Şu*a*larda*ki Ed*dai şi*i*rin*de ise, Yı*kılmış bir me*za*rım ki, yı*ğıl*mış*tır iin*de / Saidden alt*mış do*kuz em*vat b-sam l*ma / Yet*mişin*ci ol*muş*tur, me*za*ra bir me*zar ta*şı de*mek*te*dir s*tad Haz*ret*le*ri... Me*za*rı*nın bu*lun*du*ğu mi*l*d 1969 se*ne*si*ne işa*ret et*mek*te*dir. Ara*da*ki 10 se*ne fark bu*nu gs*te*ri*yor.*

Beitrge
    21.720
    Renommee-Modifikator
    10
    Şahiner, Said Nursi’nin mezar yerini aıkladı

Peki Said Nursi'yi ok seven biri olarak bu konuyu sizin aıklamanız bir elişki değil mi?
    Bedizzaman'ın hayatını araştıran Necmettin Şahiner, Bedizzaman Said Nursi Hazretlerinin mezar yerini aıkladı.

Sabah’tan İsa Tatlıcan’a konuşan Şahiner’in aıklamaları şyle:
    -27 Mayıs darbesinden sonra Bedizzaman'ın mezarı kırılarak başka bir yere nakledildi. O gnlerden biraz bahseder misiniz?
    Ankara'da 27 Mayıs darbesinin kudretli generalleri ve albaylarında 1960 yılının temmuz ayında bir hareketlilik başladı. Niyetleri Bedizzaman'ın kabrini yerinden ıkarıp bilinmeyen bir yere gtrmekti. Yaptıkları hırsızlığa bir kılıf uydurmak iin Abdulmecit nlkul'a zorla bir kağıt imzalatıyorlar.
    BİR LNN MEZARINI GASPETMENİN DNYADA RNEĞİ YOK
    -Bir insanın mezarını kırıp, cenazesini gasp edip başka yere taşımak nasıl bir şey anlaşılır gibi değil
    Bir cenazeyi mezardan kaırmanın insanlık tarihinde rneği yok. Nebbaş mezar soyguncusu demek. Bir lnn mezardan alınması dnyada rneği yok.
    -Akrabaları mdahale etmiyor mu mezarın tahrip edilip cenazenin ıkarılmasına?
    stad'ın kardeşi Abdulmecid nlkul ekingen birisi. Vefatından 3 ay sonra kabir nakli iin bir talepte bulunmasını istiyorlar. Ama kendisinin byle bir talebi yok. Konya Valisi tarafından zorla bir evrak imzalatılıyor. Oradan kendisini Urfa'ya gtryorlar. Urfa'da o gn gvenlik nlemleri had safhaya ulaşıyor. Darbeciler şehirde kuş uurtmuyor. Mezarın gasp edilmesi iin btn şartları hazırlıyorlar.
    MEZARINI PARALAYANLAR AĞLAYARAK BANA SARILDI
    - Mezarı kimler paralıyor?
    Gtrdkleri askerler iinde Pehlivan Yusuf isimli bir er var. Kim ne kadar ok alışırsa, yorulursa ona 30 gn izin vereceğiz diyorlar. Askerler kimin mezarını kazdıklarını bile bilmiyorlar.
    - Daha sonra tanıştınız mı o isimlerle?
    Askerlerle tanıştım. Kimin mezarını gasp ettiklerinden bile habersizlerdi. stad'ın mezarını taşıyan iki pilotla grştk. Birisinin adı Ahmet Kırlay. Evine gittim ağlayarak karşıladı beni. Sarıldı "neden bu kadar ge geldin" diye sordu. "Biz ne yaptığımızı bilmiyorduk" dedi.
    TRKEŞ'E SORDUĞUMDA OK FKELENDİ
    - 27 Mayıs darbesinden yer alan Alparslan Trkeş mezarın paralanması olayının neresinde?
    Alparslan Trkeş'le grştm. Yazılı olarak cevap vereceğini syledi ama cevap vermedi. Bu soru ile muhatap olunca nedense ok kızıyor. Bana da kızmıştı. Said Nursi'nin mezar meselesi denilince alevleniyor, fkeleniyor. 27 Mayıs'ta radyolarda konuşan darbenin kudretli albaydı Alparslan Trkeş. Elbette bu sorunun muhatabıdır. Ama asıl sorumlular kim derseniz. Birinci sorumlu Orgeneral Cemal Grsel ve ikinci sorumlu İişleri Bakanı Muharrem İhsan Kızıloğlu'dur. Ama Trkeş'in de işin iinde olduğunu biliyoruz. İhtilalden sonra yaptığı bir konuşmada kendisine Nurculuk sorulmuş ve "biz Said Nursi'nin mezarını kaldırmakla o meseleyi hallettik" demiştir.
    - Said Nursi'nin gasp edilen cenazesi nereye gtrlyor?
    stad'ın cenazesi Urfa'da bir askeri uağa bindiriliyor. nce tabut uağa sığmıyor. Yeni galvanizli tabut getiriliyor ve diğer tabut yakılıyor. Uak Afyon'da askeri bir havaalanına iniyor. Tabutu erler alıyor ve askeri bir ambulansa koyuyor. Karşılama sırasında Isparta Valisi de var. Bir de Hamdi meroğlu isimli demokrasi dşmanı bir darbeci var.
    - Cenaze Isparta'ya nasıl gtrlyor?
    Isparta Valisi'nin eşliğinde Afyon'dan Isparta mezarlığına getiriliyor. Oraya defnediliyor. Abdlmecid ağabey devamlı gzyaşları iinde defin işlemini bekliyor. Yıllar sonra stad'ı Isparta'da gmen isim Ahmet am'ın evine gittim. Daha sonra Abdulmecid abi'yi Isparta'dan alıp Konya'da evine teslim ediyorlar. Konya'da eşi Rabia nlkulu sapasağlam aldım diye imzalatıyorlar. Adeta bir kargo paketi gibi.

MEZARI BİR KAZI SONUCUNDA BULUNUYOR
    - Peki mezar nasıl bulunuyor?
    1967 yılında Minareci lakaplı Nur talebesi bir ağabeyin ocuğu vefat ediyor. ocuğuna mezar aranırken Allah'ın yardımıyla Bedizzaman'ın galvanizli tabutuna rastlıyorlar. Darbeciler tabutu ters koymuşlar. Ayak yerine baş, baş yerine ayak konulmuş. Salarından tanıyorlar Bedizzaman'ı nce. Sonra vcut hatlarından kesinleştiriyorlar.
    - Cenaze bugnk yerine nasıl taşınıyor?
    stad'ın ilk talebelerinden Zbeyir Gndzalp var. Lise ve niversite yıllarında onunla bulunmak nasip oldu. Zbeyir ağabey'e telefon ediyorlar. O gnlerde sağlık sorunları varmış. Telefon edenlere "ben ok hastayım, Bayram Yksel ağabeye telefon edin" diyor. Bayram ağabey cenazeyi daha dzenli bir yere taşımak iin Ankara'dan Isparta'ya geliyor.
    - Kimler şahitlik ediyor Said Nursi'nin bugnk mezar yerine gmlmesine?
    Bayram Yksel, Tahiri Mutlu ve onlara yardım eden 5-6 tane Isparta'lı Nur talebeleri mezarı taşıyorlar. Mezarı kazıyorlar galvanizli tabutu ıkarıyorlar. Bir gece Ispartalı Avşarlar ailesinin evinde kalıyor tabut.
    ISPARTA SAV MEZARLIĞINDAKİ YERİ OK AZ KİŞİ BİLİYOR
    - Siz grştnz m bir gece cenazeyi evinde tutan aile ile?
    Evet grştm. "Tabutu aıp baktınız mı" diye sordum. Bakmışlar, kınalı salarından, boyundan, gzlerinden, burnundan, alnından stad'ın cenazesi olduğuna kanaat getirdikten sonra tabutu tekrar kapatmışlar .
    - Peki şu an Bedizzaman'ın kabri nerede?
    Risale-i Nur Klliyatı'ndan ok geen Isparta Sav Ky var. Bedizzaman'ın cenazesi Sav mezarlığında bulunuyor. Bir mezar taşı da yok. Ben gittim grdm. O blgedeki Nur talebeleri ve ağabeyler yerini bilirler ama bu konu Nur talebeleri arasında hi konuşulmaz.
    MEZARININ PARALANACAĞINI 1923 YILINDA YAZMIŞTI
    - Said Nursi'nin mezarının yeri yıllarca sır gibi saklandı. Talebeleri de bu konuyu hi gndeme getirmedi. Bunun zel bir nedeni var mı?
    stadın vasiyeti olduğu iin bunu yıllarca sır gibi sakladılar. "Kendini Risale-i Nur'a adamış birka talebem dışında mezarımın yerini kimse bilmesin" diyor. Başka bir yerde "Hz. Ali'nin mezarı nasıl kesin olarak bilinmiyorsa ben de mezarımın bilinmesini istemiyorum" diyor. Mezar adabının bilinmediğinden yakınıyor. 1923'te yazdığı Lemaat isimli eserinde yıkılmış mezarından bahseden bir şiire yer veriyor. Ağabeylerde bunlara binaen mezar hadisesini hi gndeme getirmiyorlar.
    - Peki Said Nursi'yi ok seven biri olarak bu konuyu sizin aıklamanız bir elişki değil mi?
    Bu soru bana ok sık soruluyor. Bedizzaman'ın mezarının paralanarak gaspedilmesi ok sarsıcı bir hadise. Dnya grş ne olursa olsun bu konu anlatıldığında insanların gzleri aılıyor. CHP zihniyetini ve zulmn anlatan bir olay. Ben o yzden bu konunun srekli gndemde tutulması ve stad'ın adının geniş kitlelere duyurulması gerektiğini dşnenlerdenim.

Beitrge
    21.720
    Renommee-Modifikator
    10
    Bedizzaman’ı mezarından nasıl ıkardıklarını anlattı

Ana Sayfa BEDİZZAMAN

23.09.2015 14:46

Bedizzaman Said Nursi’nin Şanlıurfa'daki mezarının taşınmasında jandarma olarak grev alan Tahir Aktaş, cenazeyi ıkardıkları geceyi anlattı

K.Maraş Elbistanlı Tahir Aktaş, kabrin taşınmasında etkin rol almış bir kişi olarak o gnleri anlattı. O dnemde Şanlıurfa’nın Suru ilesinde jandarma olarak grev yapan Aktaş, Bedizzaman Said Nursi’nin vefatından 1,5 ay sonra bile kefeninin solmadığını grdklerini ve mezar taşını ok zorlu bir alışma sonrasında kırabildiklerini anlattı.
    26 Ekim 1959 tarihinde Van'ın Erciş ilesinde askerliğine başlayan Tahir Aktaş, 6 aylık eğitimin ardından Şanlıurfa'nın Suru ilesine jandarma olarak gelir. Burada grev yaptığı sırada ‘Gizli’ ibareli bir yazıulaştığını aktaran Aktaş, “İhtilalden 15-20 gn sonraydı. Gizli bir yazı geldi. Gizli yazıları biz aamayız. Blk komutanları aardı. Ben o zaman birlik kalem amiriydim. Gtrdm. Kazım Ertun isminde de blk komutanı vekili vardı. O yazıyı okudu. 'Vilayetten 2 asker istiyorlar, msaitsen yanına birini al git' dedi. 'Msaidim' dedim. Kuşandık gittik vilayete. Jandarmada merkez komutan vekili vardı. Ona Suru’tan geldiğimizi syledik. ‘Silahlarınızı hazırlayın akşam greve gideceksiniz’ dedi. Yatsıdan sonraydı. İtima yaptılar. Vilayetlerde o zaman toplu birlik jandarmaları olurdu greve gitmek iin. Bir hayli asker kuşandık. Doldur boşalt yaptık silahlarımızı. Bir eğitim yaptık. Arabalara bindik." dedi.

SAİD NURSİ'NİN MEZARINI BALYOZLARLA KIRDIK
    CENAZEYİ GRNCE...

arşının iinden Balıklıgl'e doğru gittiklerini anlatan Aktaş şyle devam etti: "arşının iinden postal sesleri geliyordu. Bir hayli asker vardı. Parke taş dşeli yerlerden postal seslerini duyuyorduk. Balıklıgl’e geldik. O zaman elektrik kısıtlıydı. Yapılmış bir mezar vardı. Arabalardan kazma krek aldık indik. Mermerden yapılı bir mezardı. Balyozlarla kırmaya başladık. Vura vura balyozlar kullanılmaz hale geldi. O derece sağlam mermerden yapılmıştı. Kırıldıktan sonra kazma işi başladı. O anda insanın ii rperiyor. Cenaze ıkıyor, neyin nesi, bildiğimiz yok. Yarım saat kadar uğraştık. ıkardık. Daha kefeni solmamış, olduğu gibi duruyordu. Bir ceset. Halbuki cenaze defin olalı en az 1,5 ay oluyordu. Askeri arabaya aldık. Siverek yolu zerinde svari birliği vardı. Cenazenin olduğu araba alaydan ieri girdi. Diğer arabalar konvoy halinde dışarıda bekledi. Cenazeyi ieriye teslim etti ara. Geri dnş yaptı. Bizler birliklerimize dndk.”
    Aktaş şunları kaydetti: “Sabah oldu. Blk komutanı beni ağırdı. 'Balıklıgl'de bir mezar atık, cenaze ıkarttık' dedim. 'Kim olduğunu bilmiyorum' dedim. O zamana kadar Said Nursi adını duymamıştım. O zaman hkmeti idare eden Alparslan Trkeş idi. Hkmet bildirileri onun imzasıyla yayınlanırdı. O biliyordu mezarının nerede olduğunu. O zamanki Jandarma Komutanı bilebilir. O gece caddelerde askerler geziyordu. ok asker vardı. Silahlar hazırdı.”
    Cenazenin Said Nursi’ye ait olduğunu ge ğrendiğini belirten Aktaş szlerini şyle tamamladı: "ğrendikten sonra ben greve ıktım. Bostancı ky vardı. Orada Şeyh Osman diye bir zat vardı. Onun yanına gittim. Olayı anlattım. Şeyh Osman, ‘Vah yavrum vah’ dedi. O mbareği yerinde de mi bırakmadılar? Mezarında da mı rahat vermediler? Hayatı cezaevlerinde gemişti, bu seferde mezarda mı başladılar?' deyip ağlamaya başladı.”
    Cihan

Beitrge
    21.720
    Renommee-Modifikator
    10
    Bedizzamanı mezarından nasıl ıkardıklarını anlattı

Ana Sayfa BEDİZZAMAN

23.09.2015 14:46

Bedizzaman Said Nursinin Şanlıurfa'daki mezarının taşınmasında jandarma olarak grev alan Tahir Aktaş, cenazeyi ıkardıkları geceyi anlattı

K.Maraş Elbistanlı Tahir Aktaş, kabrin taşınmasında etkin rol almış bir kişi olarak o gnleri anlattı. O dnemde Şanlıurfanın Suru ilesinde jandarma olarak grev yapan Aktaş, Bedizzaman Said Nursinin vefatından 1,5 ay sonra bile kefeninin solmadığını grdklerini ve mezar taşını ok zorlu bir alışma sonrasında kırabildiklerini anlattı.
    26 Ekim 1959 tarihinde Van'ın Erciş ilesinde askerliğine başlayan Tahir Aktaş, 6 aylık eğitimin ardından Şanlıurfa'nın Suru ilesine jandarma olarak gelir. Burada grev yaptığı sırada Gizli ibareli bir yazıulaştığını aktaran Aktaş, İhtilalden 15-20 gn sonraydı. Gizli bir yazı geldi. Gizli yazıları biz aamayız. Blk komutanları aardı. Ben o zaman birlik kalem amiriydim. Gtrdm. Kazım Ertun isminde de blk komutanı vekili vardı. O yazıyı okudu. 'Vilayetten 2 asker istiyorlar, msaitsen yanına birini al git' dedi. 'Msaidim' dedim. Kuşandık gittik vilayete. Jandarmada merkez komutan vekili vardı. Ona Surutan geldiğimizi syledik. Silahlarınızı hazırlayın akşam greve gideceksiniz dedi. Yatsıdan sonraydı. İtima yaptılar. Vilayetlerde o zaman toplu birlik jandarmaları olurdu greve gitmek iin. Bir hayli asker kuşandık. Doldur boşalt yaptık silahlarımızı. Bir eğitim yaptık. Arabalara bindik." dedi.

SAİD NURSİ'NİN MEZARINI BALYOZLARLA KIRDIK
    CENAZEYİ GRNCE...

arşının iinden Balıklıgl'e doğru gittiklerini anlatan Aktaş şyle devam etti: "arşının iinden postal sesleri geliyordu. Bir hayli asker vardı. Parke taş dşeli yerlerden postal seslerini duyuyorduk. Balıklıgle geldik. O zaman elektrik kısıtlıydı. Yapılmış bir mezar vardı. Arabalardan kazma krek aldık indik. Mermerden yapılı bir mezardı. Balyozlarla kırmaya başladık. Vura vura balyozlar kullanılmaz hale geldi. O derece sağlam mermerden yapılmıştı. Kırıldıktan sonra kazma işi başladı. O anda insanın ii rperiyor. Cenaze ıkıyor, neyin nesi, bildiğimiz yok. Yarım saat kadar uğraştık. ıkardık. Daha kefeni solmamış, olduğu gibi duruyordu. Bir ceset. Halbuki cenaze defin olalı en az 1,5 ay oluyordu. Askeri arabaya aldık. Siverek yolu zerinde svari birliği vardı. Cenazenin olduğu araba alaydan ieri girdi. Diğer arabalar konvoy halinde dışarıda bekledi. Cenazeyi ieriye teslim etti ara. Geri dnş yaptı. Bizler birliklerimize dndk.
    Aktaş şunları kaydetti: Sabah oldu. Blk komutanı beni ağırdı. 'Balıklıgl'de bir mezar atık, cenaze ıkarttık' dedim. 'Kim olduğunu bilmiyorum' dedim. O zamana kadar Said Nursi adını duymamıştım. O zaman hkmeti idare eden Alparslan Trkeş idi. Hkmet bildirileri onun imzasıyla yayınlanırdı. O biliyordu mezarının nerede olduğunu. O zamanki Jandarma Komutanı bilebilir. O gece caddelerde askerler geziyordu. ok asker vardı. Silahlar hazırdı.
    Cenazenin Said Nursiye ait olduğunu ge ğrendiğini belirten Aktaş szlerini şyle tamamladı: "ğrendikten sonra ben greve ıktım. Bostancı ky vardı. Orada Şeyh Osman diye bir zat vardı. Onun yanına gittim. Olayı anlattım. Şeyh Osman, Vah yavrum vah dedi. O mbareği yerinde de mi bırakmadılar? Mezarında da mı rahat vermediler? Hayatı cezaevlerinde gemişti, bu seferde mezarda mı başladılar?' deyip ağlamaya başladı.
    Cihan

Ich hab nicht 'mal 25 Beitrge geschafft! Avatar von tommytrant20
    Beitrge
    6
    Renommee-Modifikator
    0
    Life always has many mysteries and full of broken magic draws us constantly researching to find out, I stay Nursi's grave contains more profound things with what we believe thay.theo tui point 1 some other mysteries of the ancients in the Earth's core or in the air with 1 shielded somehow obscured 1 city hidden overhead. can now find not as bright shining future will be

Beitrge
    21.720
    Renommee-Modifikator
    10
    Ahmet Maranki: Said Nursi'nin mezarını sizin iin grntledik

stadın Urfa'dan Isparta'ya Isparta'dan sabah mezarına gmlmesinden sonraki btn safhaları dinledik, kayıt altına aldık

Seminer iin Isparta'ya giden Prof. Dr. Ahmet Maranki, Bedizzaman Hazretlerinin kaldığı evi ziyaret etti. Risale-i Nur hizmetinin nemli mekanlarından biri olan Sav kasabasına da uğradı. Paylaşımlarda bulunan Maranki, son şahitlerle de sohbet etti.
    Maranki'nin paylaşımları şyle:
    SAİD NURSİ'NİN KALDIĞI EV MZE
    Isparta Sav kasabasında şimdi ky olan merkez camiinde ilim irfan noktasında stadına hizmet etmiş btn hocalarmıza ve "işin sahibine" dualarda bulunduk, fatihalar okuduk! Hayatınızda gidebilirseniz Isparta'ya Sav kasabasında Merkez Camiinde ilim irfan noktasında asrın ihtiyalarına gre eser veren stadımız Bedizzaman Said Nursi hazretleri ve btn ilim erbabının ruhlarına birer fatiha okuyun. Ruhları iin el fatiha. Kozmik mesajı alanlar bir kere daha dşnsnler ve ona gre dualarını yapsınlar vesselam.
    Isparta'da Said Nursi hazretlerinin kaldı ev mze olarak kullanılıyor sizler iin ziyaret ettik.
    ISPARTA'DA GMLMESİNDEN SONRAKİ BTN SAFHALARI KAYIT ALTINA ALDIK
    Isparta Sav kynde Sav Medresesinin nnde tarihi ınar 90 yaşına yaklaşmış Bedizzaman Said Nursi hazretleri ile hasbihal etmiş, sohbetinde bulunmuş, mezarında hizmetinde bulunmuş tarihi ınar Abdlkadir Zeybek abiyle uzun uzun sohbet ettik. stadın Urfa'dan Isparta'ya Isparta'dan sabah mezarına gmlmesinden sonraki btn safhaları dinledik, kayıt altına aldık. Allah hayırlı uzun mrler versin. Kendisine de rahatsızlığıyla ilgili şifa reeteleri sunduk, duaları aldık! Allah btn lmşlerimizi rahmet etsin. Yaşayanlarımıza Şafii ismi hrmetine şifa ihsan eylesin min min min.
    Isparta Sav ilesindeyiz, merkez camiindeyiz. ğlen namazını kıldık cemaat ve misafirlerle bu nemli yerde bir hatıramız olsun dedik. nmzdeki yılların en byk aydınlanma ve cazibe merkezlerinden biri kozmik bir bakış ile vesselam Bedizzaman Said Nursi hazretleri. Isparta'dan sonra buraya getirilerek defnedildiği mekanlardan biri olduğu rivayet ediliyor şahitlerce vesselam!
    MEZARLIĞI SİZLER İİN GRNTLEDİK
    Isparta'da Said Nursi hazretlerinin Urfa'dan getirildiğinde ilk gmldğ mezarlık sizler iin grntledik. Daha sonra buradan alınarak Sav ilesinde Hasan'la da vasiyeti gereği bilinmeyen bir yere gmlmştr.
    Isparta Sav mezarlığında Mustafa Gl, İbrahim Gl ve diğer nur talebelerinin kabristanlığında fatihalar okuduk btn lmşlerimize rahmet olsun..
    Kaynak: Ahmet Maranki: Said Nursi'nin mezarını sizin iin grntledik

Beitrge
    21.720
    Renommee-Modifikator
    10
    Kemal Benek'in haberi:RİSALEHABER-ZEL23 Mart 1960 yılında Şanlıurfa'da vefat eden Bedizzaman Said Nursi Hazretleri ilk olarak Balıklıgl blgesindeki Dergah Camiinin bahesine defnedildi. 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra darbeciler bir gece mezarı kırıp Bedizzaman'ın naaşını bilinmeyen bir yere gtrd.O gnden bu yana Said Nursi'nin mezarı srekli gndeme getiriliyor. Getiğimiz gnlerde konuyu gndemine alan Şanlıurfa Barosu, olayın aydınlatılması iin iki avukatı grevlendirdi.Baro başkanı Avukat Ahmet Tysz'n başkanlığında toplanan ynetim kurulu, 5 Temmuz 2017 tarihli 43/26-41 sayılı yazıda "stad Bedizzaman Said Nursi'nin mezarının parlanıp, naaşının ortadan kaldırılması, kaybedilmesi olayının aydınlatılması ile ilgili olarak gerekli işlemlerin yapılmasına, gerekli bildirimlere bulunulması hususuna Av. Murat Aydeniz ve Av. Fırat Ayiek'in yetkilendirilmesine oy birliği ile karar verildi" ifadeleri yer aldı.Baronun grevlendirdiği avukatlar hukuki ve idari soruşturmalara başlayacak.Said Nursi'nin mezar vasiyetiBedizzaman Said Nursi'nin mezarının bilinmemesi medyada her zaman polemik ve merak konusu oldu. Bedizzaman'ın bu konuda net izahları olmasına, Nur talebelerinin bu nedenle mezar meselesini gndeme getirmemesine rağmen zaman zaman aynı konu gndeme getirilmekte.Bedizzaman Said Nursi, hayatta iken de diğer byk zatlardan farklı olarak bir tarz ortaya koymuştur. Bunun nedeni ise ağın gereği ve ihtiyacından kaynaklanmıştır. Eskide şahıs zamanı idi ama iinde bulunduğumuz asır ise şahıs zamanı değil, şahsı manevi zamanıdır.stad Bedizzaman da zamanın gereği olarak, dikkatleri kendine değil, şahs-ı maneviye ekmeye alışmıştır. Bunu yaşarken yaptığı gibi, lmnden sonra da yapmış oluyor. Zaten kendisi de vefatından nce mezarının bilinmemesi gerektiğini sylemiş ve hatta haber vermiştir. Dediği gibi de olmuştur. Hayatta iken tevecchten rahatsız oluyordu. Vefatından sonra da bu rahatsızlığı yaşamak istemediğini ifade etmiştir.Bedizzaman, arkasında bir halife değil, Risale-i Nur Klliyatı gibi bir hazineyi bırakarak Hakk'ın rahmetine kavuştu. Hayatta iken, arzu etmediği bir hususun vefatından sonra gerekleşmesini asla istemedi. nce, gereksiz kabir ziyaretinin yapılmaması ikazında bulundu. "Dostlar uzaktan ruhuma fatiha okusunlar, manevi dua ve ziyaret etsinler. Kabrimin yanına gelmesinler. Fatiha uzaktan da olsa ruhuma gelir. Risale-i Nur'daki azami ihlas ile btn btn terk-i enaniyet iin buna bir manevi sebep hissediyorum" dedikten sonra, kendisini Nurlara vakfetmiş birinin kabri başında nbet tutarak, lzumsuz ziyaret edenlere bu hususu bildirmesini ister.Emirdağ Lahikası'nda yer alan, talebelerine yaptığı son dersinde ise, daha dikkat ekici ifadelere yer verir."Benim kabrim gayet gizli bir yerde... bir iki talebemden başka hi kimse bilmemek lazım geliyor. Bunu vasiyet ediyorum. nk, dnyada sohbetten beni men eden bir hakikat, elbette vefatımdan sonra da o hakikat bu surette beni mecbur ediyor."Kaynak: Şanlıurfa Barosu Said Nursi'nin mezarını bulmak iin harekete geti

Gesendet von meinem GT-I9505 mit Tapatalk

Unantastbar
    Beitrge
    2.020
    Renommee-Modifikator
    15
    Alparslan Trkeş: Said Nursi'nin mezarı o ağacın altında

lmnn 22. yılında anılan Alparslan Trkeş 27 Mayıs darbesinin iinde yer almıştı. Bu yzden sık sık Said Nursi'nin mezarıyla ilgili sorulara da muhatap oluyordu.

Alpaslan Trkeş lmnn 22. yılında anılıyor. 27 Mayıs darbesinin iinde yer alan Trkeş, hayatta olduğu dnemlerde sık sık Said Nursi'nin mezarıyla ilgili sorulara da muhatap oluyordu. nk 23 Mart 1960 yılında Şanlıurfa'da vefat eden Bedizzaman Said Nursi'nin mezarı 27 Mayıs darbecileri tarafından bir gece ansızın Urfa'dan kaırılmıştı.
    Bununla ilgili Trkeş, farklı cevaplar vermişti.
    "Devlet vatandaşını denize atmaz"

Yeniağ Yazarı Arslan Tekin 2006 yılında konuyla ilgili kşesinde şunları yazmıştı:
    "Masamda bir dergi duruyor: "haber ajanda-aylık siyaset, strateji ve toplum dergisi"... Tam adı ve yazılışı byle... Yıl: 1, Sayı: 4, Temmuz 2006. Geen ayın dergisi... Byk boy kuşe kağıt, renkli... 130 sayfa... Bugn yarın beşinci sayısı da ıkacak. Dergide bir piyasa kitabında ortaya atılan Said-i Nursnin naşının denize atıldığına dair iddiasına nokta konuyor. Derginin kapağında Said-i Nursnin byk boy fotoğrafı yer alıyor. Etek kısmına: "Devlet vatandaşını denize atmaz" yazıyor. Başlık altını da verelim: "Said-i Nursi gereği: Denize mi atıldı, Isparta mezarlığında mı yoksa ınar ağacının altında mı? İhtilalciler arasındaki oyun iinde oyunu Haber Ajanda aıklıyor..."
    Mehul yere cesedi gmen askerler

"Haber Ajanda"nın "oyun iinde oyun" dediğini ne imiş? Derginin 52. ve devamı sayfalar... "Muhip Alp" imzasıyla yazılmış uzun bir haber-hatıra-yorum: "Afyon-Isparta arasındaki ınar ağacı altında medfun bulunan Bedizzamana yolu oradan her getiğinde Trkeş uğrayıp dua okudu zaman zaman... Ama Trkeş de tıpkı mehul yere cesedi gmen askerler gibi bu devlet sırrını uzun yıllar sakladı, bunu ok az kişiyle paylaştı... Şimdi kimi Nurcular, Isparta şehir mezarlığında Said-i Nursinin ruhuna fatiha okuyorlar; kimileri de Urfada ilk gmldğ hazireye veya geniş Akdeniz deryasına bakarak onu yad ediyorlar. (...) Gerek ne Efendi 2de Soner Yalının anlattığı gibidir, ne de Aksiyonda veya Hrriyette yazdığı gibi... Gerek, Yeni Dşnce Gazetesi Genel Yayın Mdrne ok zel bir sohbette olayı btn ıplaklığıyla anlatan Trkeşin anlattığı gibidir."
    Demek ki derginin kapağında verilen "Devlet vatandaşını denize atmaz" szn merhum Alparslan Trkeş sylemiş. nce o zamanki "Yeni Dşnce" gazetesinin genel yayın mdrnn kim olduğunu bilelim: Ltf Şehsuvaroğlu... Peki bu "haber-hatıra-yorum"u yazan Muhip Alp kim? O da Şehsuvaroğludan başkası değil... ("Haber Ajanda"nın itici gc de o.) Ltf Şehsuvaroğlunun bir kimliği daha vardı: 12 Eylln hemen ncesinde lk Ocakları Genel Başkanlığı... 12 Eyllde Cunta drt yıl onu mahpusta tutuyor. ıktıktan sonra "faaliyet"e devam ediyor. 1980li yıllarda haftalık "Yeni Dşnce" gazetesi "tek ses"ti.
    Said-i Nurs Isparta-Afyon arasında bir ınar ağacı altına gmld

Said-i Nursnin yakınlarına "Bir ınar altında yatayım, mezarım bilinmesin." dediği hep yazılageldi. Trkeş, 1987de Şehsuvaroğlu gazetenin genel yayın mdr iken, Said-i Nursnin Isparta-Afyon arasında bir ınar ağacı altına gmldğn sylyor ve yerini de tarif ediyor. Ama Şehsuvaroğlu, Nursnin vasiyetine uymuş olacak ki, Trkeşin tarif ettiği yeri aıklamıyor. Denize bir tabut atılmış; doğru ama tabut boş... Isparta mezarlığına defnedilmiş; ama başkası... Şehsuvaroğlu iddialı: Doğrusu mehul ınarın altı...
    Bu iki eleştiri Trkeş'i hep rahatsız etti

Aynı konuyla ilgili 16 Ağustos 2003 tarihli Yeni Şafak'ta şu bilgiler yer alıyordu:
    "MHP lideri Alparslan Trkeş, 27 Mayıs 1960'daki askeri darbede yer aldığı iin 1970'li yıllarda Demokrat Parti'nin devamı olarak bilinen Adalet Partisi'nin mensupları tarafından hep eleştiriye maruz kaldı. İkinci bir eleştiri konusu da Said-i Nursi'nin naaşının askeri idare tarafından Urfa'daki mezarından bilinmeyen bir yere nakledilmesiydi. Bu iki eleştiri de MHP lideri Trkeş'i hep rahatsız etti. Trkeş, 27 Mayıs ve Said-i Nursi olayı hakkında eşitli aıklamalar yaptı. Başbakan Adnan Menderes'in idamına karşı ıktığını, Said-i Nursi'nin naaşının ise kendisinin sorumluluğu dışında nakledildiğini belirtti. Said-i Nursi'nin mezarının herkese bilinmeyen bir yere defnedilmesi hususunda talebelerine vasiyeti vardı. Yine de naaşının 27 Mayıs'tan sonra askeri idarenin talimatıyla bilinmeyen bir yere nakledilmesi Nurcu evrelerde eleştiri konusu yapıldı. Trkeş, Said Nursi'nin kayıp mezarı hakkında sorulara muhatap kaldı. Uzun yıllar suskunluğunu koruyan Trkeş, gazeteci Hulusi Turgut'a 1995 yılında anlattığı anılarında kayıp mezarla ilgili aıklamalarda da bulundu.
    Milli Birlik Komitesi'ne gelen Said Nursi dosyası

Trkeş, 1995'de gazeteci Hulusi Turgut'a Said-i Nursi'nin naaşının naklinin Milli Birlik Komitesi toplantısında gndeme geldiğini belirtiyordu. Konuyu gndeme getiren - İişleri Bakanı emekli general İhsan Kızıloğlu'ydu. Trkeş şyle diyordu: "İhsan Paşa elinde bir dosya ile geldi. Bir konuda bilgi vermek istediğini syledi. Paşanın Komite'ye anlattıklarına gre, 27 Mayıs'tan nce, Urfa'da vefat edip, oraya defnedilen Said Nursi'nin kardeşi, kendilerine bir dileke vermiş, ismi Mehmet olabilir, ama soyadı, kardeşinin soyadına benzemiyordu. Dileke sahibi, 'Ben Konya'da oturuyorum, oysa ağabeyimin mezarı Urfa'da. Sık sık ziyaret etmek istiyorum, iki şehrin arası uzak olduğu iin her zaman ziyaret imkanı bulamıyorum' demiş. Paşa bize bunları anlattıktan sonra, 'Said Nursi'nin kardeşi kabir nakli istiyor' dedi. Dileke MBK'da Kızıloğlu tarafından okundu. Komitenin izin vermesi halinde, Cemal Grsel Paşa'ya da arzedileceğini belirtti. Milli Birlik Komitesi kabrin nakline izin verdi. Olayın bize yansıyan şekli budur. Olayı byle biliyoruz. Kızıloğlu'nun verdiği bilgi dışında ayrıntı alamadım. Zaten 13 Kasım oldu, biz yurt dışına ıkarıldık."
    Trkeş: Hata yaptığımı dşnmyorum varsa, Allah'tan af dilerim

Trkeş bu konuyu Arusilerin nde gelen isimlerinden Mehmet Faik Erbil'le de konuştu. Erbil, Said-i Nursi'nin naaşının bilinmeyen bir yere nakledilmesi hususunda MHP Lideri Trkeş'ten bilgi alıyor. Erbil, Said-i Nursi'nin naaşının nereye nakledildiğini belirtmekten kaınıyor. Erbil, Said-i Nursi Olayı'nı da Trkeş'in ağzından şyle aktarıyor: "Said-i Nursi bahsine gelince; Urfa'da Makam-ı İbrahim'den naaşını alıp..... nakletmemiz belki de doğru değildi. Kabir nakli gece uakla kişi tarafından yapılmıştır. (...) İkinci bir Kbe yapılmasından korktuğumuz iin byle davranmak zaruretini duymuş olduk. Burada niyetliyim halistir. Hata yaptığımı dşnmyorum. Varsa, Allah'tan af dilerim."
    Said Nursi'nin mezarını kaldırmakla Nurculuk meselesini hallettik

Araştırmacı yazar Necmettin Şahiner ise 23 Mart 2015 tarihli Sabah gazetesindeki beyanatında şyle konuşmuştu:
    "Alparslan Trkeş'le grştm. Yazılı olarak cevap vereceğini syledi ama cevap vermedi. Bu soru ile muhatap olunca nedense ok kızıyor. Bana da kızmıştı. Said Nursi'nin mezar meselesi denilince alevleniyor, fkeleniyor. 27 Mayıs'ta radyolarda konuşan darbenin kudretli albaydı Alparslan Trkeş. Elbette bu sorunun muhatabıdır. Ama asıl sorumlular kim derseniz. Birinci sorumlu Orgeneral Cemal Grsel ve ikinci sorumlu İişleri Bakanı Muharrem İhsan Kızıloğlu'dur. Ama Trkeş'in de işin iinde olduğunu biliyoruz. İhtilalden sonra yaptığı bir konuşmada kendisine Nurculuk sorulmuş ve "biz Said Nursi'nin mezarını kaldırmakla o meseleyi hallettik" demiştir.
    Kaynak: Alparslan Trkeş: Said Nursi'nin mezarı o ağacın altında

Risale Haber 04.04.2019

Unantastbar
    Beitrge
    2.020
    Renommee-Modifikator
    15
    Said Nursi'nin kayıp mezarına MİT ve Genelkurmay dahil oldu

Genelkurmay Ankara Seferberlik Blge Başkanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı da kayıp mezar olayına dahil oldu

Şanlıurfa Barosu Bedizzaman Said Nursi'nin kayıp mezarının peşini bırakmıyor. Daha nce Başsavclık ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne mracaat eden Baro, yeni bir girişimde bulundu.
    Baro, Şanlıurfa Valiliği'ne mracaat ederek, Genelkurmay Ankara Seferberlik Blge Başkanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı kayıtlarında Said Nursi'ye ait bilgilere ulaşılması talebinde bulundu.
    Byk bir insanlık suu ilimizde gerekleşti

Şanlıurfa Barosu'nun yaptığı aıklama şyle:
    Bilindiği zere Urfa Barosu olarak Merhum Said-i Nursi’nin Dergah Camisinin avlusunda bulunan mezarının paralanarak naaşının kaırılmasının 57. Yıldnm olan 12 Temmuz 2017 tarihinde, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun Baroların Kuruluş ve Grevlerini dzenleyen 76/1 ve Baro Ynetim Kurullarının Grevlerini dzenleyen 95/21 fıkraları gereği Hukukun stnlğn, İnsan Haklarını Savunmak ve Korumak grevine istinaden olayın byk bir insanlık suu olduğu ve İlimizde gerekleştiği hususu da nazara alınarak Ynetim Kurulumuzun oybirliği ile aldığı karara istinaden, olayla ilgili adli ve idari ynden gerekli başvuruları yapacağımızı daha nce Kamuoyuna deklare etmiştik.
    AİHM skandal bir şekilde olayın esasına girmedi

Adli ynden yaptığımız başvuruda Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı ilk nce olayın esasına girdiği halde maalesef daha sonra Savcılıka takipsizlik kararı verilmesinin ardından i hukuk yollarının tketilmesi zerine İnsan Hakları Avrupa Mahkemesine yapmış olduğumuz başvuru, anılan Mahkeme, son birka yıldır verdiği siyasi ve konjonktrel kararlarına bir yenisini daha eklemiş ve Mahkemece başvurumuz skandal bir şekilde olayın esasına girmemek iin bahaneyle usulden reddedilmişti.
    MİT ve Genelkurmay'da bilgi ve belge bulunmaması mmkn değil

Bunun zerine Kamuoyuna duyurduğumuz zere bu kere bahsi geen olayla ilgili 09/04/2019 tarihinde idari ynden Şanlıurfa Valiliğinden kayıp naaş ile ilgili Valilik arşiv kayıtlarının tetkik edilerek bilgi ve belgelerin bulunması halinde tarafımıza verilmesi, Valilik Kayıtlarında olayla ilgili bilgi ve belge bulunmaması halinde; Valilikten Genelkurmay Ankara Seferberlik Blge Başkanlığına ve Milli İstihbarat Teşkilatı kayıtlarında Merhum Said-i Nursi’nin kayıp naaşı ile ilgili bilgi ve belge bulunmamasının mmkn olmadığı hususu aık olduğundan ve byle emsalsiz bir insanlık suunun sır olamayacağından da bahisle, bahsi geen Kurumlara mzekkere yazılarak kayıp naaş ile ilgili bilgi ve belgelerin tarafımıza verilmek zere istenilmesi talep edilmiştir.
    Urfa Barosu olarak anılan olayla ilgili kararlılıkla bu işin takipisi olacağımızı Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Risale Haber 09.04.2019

Lesezeichen

Lesezeichen