Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

• Antworten 79
  • Erstellt
  • Letzte Antwort

Top-Benutzer in diesem Thema

Bu soruyu sormakla maksadim suydu: Muhterem Fethullah Hocanin kitaplari, kasetleri, aslinda herseyi Risale-i Nur´dan alinma. Risale-i Nur´u okuyan herkes bunu kolaylikla görebilir. Hatta bazen tamamen Said Nursi´den kopyalanmis. Ama ne hikmetse, hic bir zaman, Said Nursi yada Risale-i Nur ismi gecmiyor. Yani

Fethullah Hoca kendi maliymis gibi bunu insanlara sunuyor.

Suraya gelecegim. Birden aklima geldi. Bizim burda universiteli bir kardes var. Isi gücü Risale-i Nur sohbeti. Bu kardes cevremizde cok sevilmis ve saygi gören bir kardes. Her zaman yaninda gencler dolasir. Simdi bu kardes, okuduklarini ve anlatdiklarini Said Nursi ve Risale-i Nur´dan aldigini söylemese, bunu ya alim, yada evliya zannederler. Yanindaki gencleride egitir ve kendi cemaatini kurar.

Risale-i Nur´dan istifade eden herkes ittiga ediyorum 1 sene icinde alim olabilir. Ama herkes bu ilimi kendi bulmus gibi davransa, hatta Fethullah Hoca gibi kitaplar yazsa, ama hic Risale-i Nur´dan bahsetmese, herkes kendi basina, Fethullah Hoca gibi cemaat kurabilir.

Ben burada bir celiski görüyorum. Risale-i Nur´u günde yüzer sayfa okuyan abiler var. Adamlar alim. Bunlarin hepsi kitap yazsa ve kendi maliymis gibi davransa, artik sonunu siz düsünün....

Fethullah Hoca bunu neden yapiyor? Daga dogrusu neden yapdi?

bencede fethullah hoca kendinden degismedi öyle icap etti.

bkz.prizma adli kitapta acik bir tarzda bediüzzaman dan bahsediyor-bkz.ölcü ve yoldaki isiklar adli kitapta bediüzzaman in sözlerni baya söyliyor ama hic said nursi kelimesini agzina almiyor?

Sanirim fethullah hocanin böyle davranmasi icap etti ve kendine böylelikle bir hizmet tarzi kurdu.

burada birilerinin parmagi var!

neyse belki böylesi daha hayirli dir.

Ama düsünsene herkes böyle yapsa, kactane Hoca cikar... Cogu Risale-i Nur Talebeleri o kadar

imanli ve ihlasli calisiyorki, her biri Hoca olarak karsimiza bikabilirler.... Bence Webmaster bu konu hakkinda

aciklik getirmesi gerekiyor?

Degerli Kardesler,

Ben Fetullah Hoca Cemaatinde aktif bir insanim. Ben aslinda bu tarz ihtilafli konularin cok fazla irdelenmesini cok dogru bulmuyorum. Niye mi? Cünkü Üstadin da cok dogru bulmadigini saniyorum. Dahasi bundan eminim. Cünkü Üstad kesinlikle alemi islamla (Kim ve hangi cemaat olursa olsun) münakasaya girilmesine karsi. Igneleyici, ihtilaflari arttirici degil, birlestirici, cözücü, hosgörülü bir tutum bizim siarimizdir.

Ben kesinlikle kizdigim icin bunlari yazmiyorum. Ama simdi meseleyi fazla bilmeyen birisi kalkar da ters birsey yazarsa uhuvveti kaybeder, ihlas düsturuna aykiri hareket temis oluruz. Iste bence o zaman hicbirseyin degeri kalmaz.

Üstad HER ZAMAN ARANIZDAKI CÜZ-I IHTILAFLARI KALDIRIN. ZAMAN BIRLIK ZAMANI. YOKSA KÜFRE BILMEDEN HIZMET OLUR. gibisinden seyler söylemiyormuydu?#

Hatta bir yerde birbirinizle ugrasip beni aglatmayin gibi birtakim seyler söylüyor.

Yani yaptigimiz elestiri HAKLI BILE OLSA Her dogru her yerde söylenmez! HEMDE YILLAR SONRA CEMAATLER ARASI BIRLIK VE BERABERLIGIN NESVÜ NEMA BULDUGU HENGAMDA. Biz MUHAKEMELI müslümaniz. Farkimizi gösterelim.

O yüzden illaki merak edilen bir husus varsa dar dairede sorulmasi daha mantikli. Yada bana emaille sorabilirsiniz!

Hocaefendinin Kitaplari deniliyor. Bir kere piyasadaki kitaplarin %90 nini Hocaefendi yazmamistir. Bu kitaplar onun sohbetlerinden alinma. Bu sohbetler ise genis dairedeki halk sohbetlerindendir. Siz hicbirsey bilmeyen birisine hemen Üstaddan bahsedermisiniz? Yada RNdan?

Üstad bile herkesin eline RN verilmez diyor. Bu yüzden bu tarz sohbetlerde Üstad yerine Cagin Alimi Asrin adami gibi ifadeler kullaniyor.

Kaldiki en son kitaplarda Üstad Bediüzzaman Said Nursi kelimesini kullaniyor.(bak Kirik Testi)

Ikincisi:

Siz Hocaefendiyi sadece genis daire ve TVlerden taniyorsunuz. Oysa o has talebelerine ve dar dairede hep Üstadi ve RNu nazara verir. Mesela bir sohbetinde söyle diyor:

Islami dem ve damarlara kadar yasamak icin RNu en az 5 kere okumak gerekir. bir ara 3 kere yeter demistim. ÜSTADIM BENI IKAZ ETTI! Hatta bu iadeler bir kitapta da olacakti.

Yani Hocaefendi hicbir zaman kendi kitaplarini nazara vermemis RN okunmasinin ehemmiyetinden bahsetmisitir. Ama birileri bunu ciddiye almiyorsa o onun problemi! Mesela

Ben de bu cemaatteyim ama günde EN AZ 10 sayfa RN okuyorum. Bugüne kadarki yazilarimda RN a aykiri birsey gördünüzmü?

Kaldiki bugün yeryüzünde en fazla RN satin alan cemaatiz elhamdülillah. Dünyanin her tarafina RN götürüyoruz. Hekimoglu ismail Üstadin istegiyle Amerikaya ilk RN götüren degilmidir?(Zaman yazari)

Hocaefendi disaridan bakildiginda sanki Üstadin yerine görevli gibi algilansa da aslinda öyle bir niyeti yoktur. Burada fazla incelenmemesi gereken bazi meseleler olabilir. Cünkü Hocaefendi Üstadla mutat olarak görüsüyor ve istisareler yapiyor.Üstad bir cok arkadasimizin rüyasina giriyor hatta temessül ediyor. Hatta Hocaefendiyle görüstügünü (Mustafa Sungur, Kirkinci Hoca gibi Üstadin HAS talebeleri de kabul ediyorlar) Bu abiler olumsuz konusmadiklari gibi konusturmuyorlar da.

Ayni zamanda Üstad diger Nur cemaatlerindeki abilerle de görüsüyor. Yani HEPSI HAK! Önemli olan da bu zaten. Mesele daha cok DAR DAIRE-GENIS DAIRE meselesi!

Yani biz biraz daha farkli bir alana kayma gösterdik. Bir manada sosyal hayata gecis sürecinde görevliyiz. Daha ziyade cok ürkeklere hitap ettigimiz oluyor. Bunu böyle algilamak lazim.

Hocaefendinin biraz daha ön plana cikmasinin sebebi bu olabilir. Yoksa söhret heveslisi degil. Hayatini islama feda etmis bir insan, su anda bile Amerikada yasamasina ragmen mütevazi bir odada Lüks namina hicbirsey kabul etmiyor. Ve elini kimildatacak takati yok ama mollalar yetistiriyor. Böyle bir adama simdi elestiri oklari yöneltmenin kime ne faydasi olacagini takdirlerinize havale ederim.

Öte yandan Hocaefendi bir seyh degildir. Üstadin nesrettigi iman hakikatlerini insanlara ulastirmada farkli metotlar sunan ve o hakiatlari ulastirma gayretinde bir gönül insani. Ama birileri bilgisizlikllerinin mahsülü olarak onu bir seyh gibi algiliyor ve o güzellikleri Allahtan degilde onun kendisinden biliyorsa o arkadasa da ilim tavsiye ederim.

Buraya kadar yazdiklarima ne Hocaefendinin ne de Üstadin karsi cikmayacagini, dahasi Allah cc in razi olacagini ümit ediyorum. Ve israrlar haykiriyorum:

Harici adavetlerin hücümu zamaninda cüz-i olan dahili nizayi yani ihtilaflari birakiniz!

Müminler kardestir. Ben kendi adima sizleri kendime kardes biliyorum, siz öyle görmesenizde ve kusurlar varsa bunlar bana aittir. Hakkinizi helal edin.

Adem

Asagiya Abdullah Yegin abinin hatiralarindan bir tanesini aktariyorum. Arzu eden okusun, burada Üstadin sahsi cekismelere ve ihtilafli mevzularin konusulmasina nasil baktigini direk birinci elden dinleyelim insallah:

Hülâsa, Üstadýmýz Bediüzzaman Said Nursî kendisi için deðil, dünyada rahat etmek için deðil, hýrka, fýrka için de deðil, imaný kurtarmak, imana musallat olan mikroplarý, vesveseleri tasfiye için çalýþýyor, birlik beraberlik istiyor, ittihadý bozacak hallerden, ihtilaf çýkaracak mevzulardan çekiniyordu. Onun için sýrf mü'minler arasýndaki müþterek düsturlarý ele alarak onlarý vuzuha kavuþturuyor, teferruatla meþgul olmuyordu. 'Elbette herþeyden evvel, imanýmýzý taklidden tahkike çevirip kuvvetlendirmeliyiz' diyerek, âhirzaman fitnesinden mü'minlerin salimen kurtulmasýný niyaz ediyor, ona çalýþýyordu. Onun için hep ayný mevzularý baþka baþka cepheden ders veriyordu. Talebelerini mümkün mertebe baþka mevzulardan þahsî çekiþmelerden menedip, Kur'ân'a dair her hizmeti alkýþlýyordu. Risale-i Nur'a hizmeti her hizmetten üstün tutmasý bunun içindi.(Son Sahitler-Abdullah Yegin)

Arkadas neden sinirleniyorsun? Hem kim demis, Hocaefendiyi ben sadece televizyondan tanidigimi??? Ben Hocaefendi hakkinda kötü bir sey söyledimmi? Sadece ilgimi cekdi demek istedim... Ve bunu bir kac zamandir zihnimde tasidigim icin, burada sormayi münasip gördüm. Zaten yazdiklarinizda beni hemen hemen tatmin etdi.

Gerci bir kac sorum daha olsada, bu sorulari sormayacagim. Webmaster dilerse, bu tartismayi tamamen silsin. Hayirli geceler dilerim size. Tekrar Allah razi olsun Adem kardes.

Kenan@

sevgili Kenan kardes. Kainatta cereyan eden bi takim Muhammedi rüzgarlar var.

Hamdolsun,bunu biraz soluklayabildiysek.

Simdi ne demistik Marifetullah, muhabbetullah, lezzeti ruhani...

Marifetullah

Muhabbetullah

Lezzeti ruhani

Biz Müslümaniz elhamdulillah. Birbirimizi tipki Leyla ile Mecnun gibi severiz. Hatta öyle severiz ki, artik kusurlu da olsa , o kusuru göremeyiz. Cünki artik asik olmusuz birbirimize.

Hem hakikat nazariyla bakildiginda hicbir ilim herhangi bir sahisa ait degildir. ALLAH a aittir.

Mesele HAKIKATTIR!. Bu böyle biline.

Sagolun arkadaslar! Yinede beni anlamadiniz yada ben anlatamadim! Benim Fethullah Hocayla bir derdim yok. Hasa. Onun gibi bir insanin Islama ve Nurlara hizmet etmesi, hayatini feda etmesi, benide cok sevindiriyor. Benim anlamadigim nokta: Fethullah Hoca neden Sonsuz Nur diye bir kitap yayinlama ihtiyaci duyuyor? Adem Bey Üstadin talebelerinden bahsetdi. Ama ben ne Sungur Agabeyden, nede Firinci Beyden, nede her hangi bir Risale-i Nur talebesinden, Fethullah Hocanin yapdigi tarzdaki hizmeti gördüm. Ben Hocaefendinin hizmetini elestirmiyorum. Neden bu yolu secmis diye soruyorum.

@Kenan

Kardes ben seni anladim. Ama sordugun sorunun cevabini yazdim aslinda. Önce böyle sorularla ilgili fikrimi söyleyecegim sonra soruna gelecegim.

1-Üstad teferruata takilmayin, en ufak igneleyici laf kullanmayin, bunlar kücük görünür ama Ittihadi Islama Bomba olur diyor. (yani ayni kelimeleri kullanmiyor ama dedigi bu)

2-Dünyada milyonlarca insandan olusan bir cemaatiz. Bunlarin hepsi keyfiyetli ve meseleleri bilen degil. O yüzden birine denk gelirsin ve konu münakasaya dönüsür. Ben sorudan ziyade biraz serzenis ve kizginlik gördüm ilk yazinda o yüzden bunlar ifade ediyorum.

Gelelim soruna:

Öncelikle Hocaefendi sanildigi gibi o kadar kitap yazmis degil. Belki birkac kitabi vardir. Gerisi halk sohbetlerinden alinma. Ve hocaefendi umumi degil sahsi toplantilarda Üstadi nazara verir.

Ikincisi Hocaefendi Iman-Hayat-Seriat üclüsünde Hayat dönemiyle mesgul daha ziyade. Bu dönemde ona göre Hizmet biraz daha Kemmiyete kayacak. Insanlarin en ÜRKEK olanlarinin agizlarini kapamak ve kazanmak icin FARKLI gözüken tarz kullanilacak. Bu yüzden Halka sirf RNu nazara vermiyor. Aslinda yazdigi kitaplar RN daki hakikatlerdendir.

Aslinda olay söyle. RN hizmetini ic ice daireler olarak görürsek biz dis daireyiz.

Bu soruyu bende merak ediyordum ama sonra Üstadin onunla görüstügünü ögrenince ve bunu diger has talebelerden de duyunca meselenin biraz da Sirli oldugunu anladim. Yoksa neden Mustafa Sungur Abi, Kirkinci Hoca gibi abiler laf söyletmesin.

Yine ayrica Üstad aslinda diger abilerin kitap yazmasini yasaklamiyor. Isaretül icazin yarim kaldigini bunu ileride nur talebeleri devam ettirir deidigini yine bir yerde burasi diger nur talebelerine biraktirildi onlar devamini yazar diye biraktigini risalelerden okuyabilrisiniz.

Ben olayin tam ic yüzünü bilemem? Bunlar tahmin. Dedigim gibi galiba isin bu tarafi bizi biraz asiyor. Birakalim onu abiler düsünsün. Biz hüsnü zan edelim, herkes kendi isiyle mesgul olur diger kardeslerine de dua ederse mesele kalmaz.

Mesele Hocaefendi meselesi degil aslinda, iman meselesi.

Mesele bu....

Adem

• 1 Jahr später...

Benim Fetullah Gülen Hocayla alakali bi sorum vardi! Insallah yanlis anlasilmam güzelce anlatabilirim.

Herhalde sizlerde duymussunuzdur "Dinler arasi Dialog" diye birseyi, deyilmi?

Benim aklima takilan su. Biz müslümanlar Hem Hiristiyanligi hemde Yahudiligi Hakdini olarak kabul ediyoruz. Ama onlar Islami hak dini olarak kabul etmiyorlar. Ve Fetullah Gülen Hoca biliyorsunuzdur bu gecen ölen Papa ´yi ziyarete gitmisdi ve oldugundanda fazla ilgi göstermisdi papaya hatta sunuda duydum ve televizyonda gördüm Fetullah Gülen Hocanin sagkolu Papanin elini öpmüs. Yani bence buna hic gerek yok, sadece seviye düsürüyor yani baska hic birsey deyil.

Ve ayni sekilde televizyonda izledigim gibi Fetullah Gülen Hoca "Papa Hazretleri " diye konusuyordu.

Ve Bi arastirilma yapilmis ve Kuranda Nisa suresinde yanlis hatirlamiyorsam müslümanlarin müslüman olmayan insanlardan uzakdurmalari gerekdigini yani fazla derin bi irtibata gecmemelerini sonrasinda Allah korusun onlar gibi olabilecegi yaziyor. Yani ben suan tam olarak nasil yaziyor bilemiyorum ama yaklasik böyle bi anlami vardi.

Yani Fetullah Gülen Hoca emiinim bu Sureyi biliyordur ama bunu bile bile neden yapiyor ben bunu anlamiyorum!

Yapilamasi gereken birsey sonucda yani haram kilinmis.

Daha acik olmasi icin Insallah o Sureyi bulup yazicam buraya Allah nasib eder bende buabilirsem.

Allaha emanet olun kardeslerim..

Vesselam...

Evet o ayetleri buldum bunlar hepsi Nisa Suresinden alintidir:

88. Size ne oldu da münafýklar hakkýnda iki gruba ayrýldýnýz? Halbuki Allah onlarý kendi ettikleri yüzünden baþ aþaðý etmiþtir (küfürlerine döndürmüþtür). Allah'ýn saptýrdýðýný doðru yola getirmek mi istiyorsunuz? Allah'ýn saptýrdýðý kimse için asla (doðruya) yol bulamazsýn!

89. Sizin de kendileri gibi inkâr etmenizi istediler ki onlarla eþit olasýnýz. O halde Allah yolunda göç edinceye kadar onlardan hiçbirini dost edinmeyin. Eðer yüz çevirirlerse onlarý yakalayýn, bulduðunuz yerde öldürün ve hiçbirini dost ve yardýmcý edinmeyin

139. Müminleri býrakýp da kâfirleri dost edinenler, onlarýn yanýnda izzet (güç ve þeref) mi arýyorlar? Bilsinler ki bütün izzet yalnýzca Allah'a aittir

140. O (Allah), Kitap'ta size þöyle indirmiþtir ki: Allah'ýn âyetlerinin inkâr edildiðini yahut onlarla alay edildiðini iþittiðiniz zaman, onlar bundan baþka bir söze dalýncaya (konuya geçinceye) kadar kâfirlerle beraber oturmayýn; yoksa siz de onlar gibi olursunuz. Elbette Allah, münafýklarý ve kâfirleri cehennemde bir araya getirecektir.

144. Ey iman edenler! Müminleri býrakýp da kâfirleri dost edinmeyin; (bunu yaparak) Allah'a, aleyhinizde apaçýk bir delil mi vermek istiyorsunuz?

Vesselam...

Ya arkadas bu zamanda eskisi gibi dinini tam yasiyan hiristiyan seninde bilecegin gibi cok nadir bulunur!

Ben kendi acimdan söyleyeyim, sinfimda ya bir ya iki kisi hristiyanligini yasiyordu.

Bunlar bilgisiz ve ateistce düsünceler ile büyüyorlar!

Simdi...

Diyelimki ALlah (c.c.) seni dünyaya gönderdi, ve hiristiyan bir ülkeye, hiristiyan bir aileye verdi, orda büyüdün ve islamiyet üzerine cok iyi seler duyamadin.

Böyle adamlar dolu, sen simdi onlarin hepsinin cehenneme gidecegini biliyorsun, niye onlara azacik olsa islamiyetin iyi taraflarini ögretmeyesinki? Ne var bunda? Islamiyet nasil yayildi saniyorsun?

Allahi anlatmak peygamber efendimizin sünneti degilmi? Ve en önemli görevi hatta.

O cagri filmine bakdiysan bastaki üc atli sence nereye gidiyordular? Insanlara islamiyeti tanitmaya. Biz bu zamanda ne yapiyoruz, aynisini! Yani bu görev sahabe efendilerimizden baslayaraktan yillardir omuzdan omuza verildi... Bu tasi Araplardan sonra Osmanli aldi ve baya bi ileri tasidi, simdi bu tasi kaldirabilecek tek kisiler var, oda biziz (elhamdulillah)!

Yani lütfen sükredelimki Insan olarak dogduk, ve bidaha sükretmeliyizki Insanlar icinde müslüman olarak dogduk. Bu cok önemli, cogu insan bu büyük lütufu elde edemiyor. Onun icin bizim kendimize vazifemiz, dünyanin önyargilar yardimi ile islamiyet üzerine bulastirdigi büyük camurlari temizlemek, ve böylece insanlara tanitmak: Islamiyet böyle bir sey degil, bakin bizde müslümaniz, bizden ögrenin... demek, ve böylece bunlarin kafasindaki olusan önyargilari silmeye calismak. En basta halimizle anlatacagiz müslümanligi!

Lütfen bu konu cok önemli, benim yeterince bilgim olmayabilir, abilerime rica etsemde bu konuyla ilgili biseler yazsalar...olurmu?

Ben insanlar gördüm, bunlar müslümanliga girdikten sonra yakamiza yapistilar, ve dedilerki: Niye daha önce gellmediniz? Bi iki sene önce gelseydiniz belki babamida kurtarmis olurduk!!

Hem KUran'i Kerim kadar yüce bi kitabin ne demek istedigini anlamak cok zor bisey olsa gerek, yoksa hala Kuranin sirlari diye bisey kalmazdi! Anlatabiliyormuyum?

Lütfen hatam olduysa beni düzeltin, ve gencligime sayin...

Daha görecegim cok sey var. Kusura bakmayin ve hakkinizi helal edin, lütfen!

Ya elbette anlatacaksin ögreteceksin ama bana dokunan su Islamiyeti ayni seviyeye getiriyorlar baska dinerle. Kalkip Papanin elini öpmekde nedemek ya!!! Elbetteki Kuranda bizim bilmedigimiz anliyamadigimiz seyler var biliyorum. Ama bende iste kafami karisdirdigi icin sordum insallah yanlis anlasilmamisimdir! Hatam olduysa affiniza siginirim.

Ku´suruma bakmayin..

selamlarimla...

Esselam Rananur kardes,

burada her soruyu sorabilirsiniz. Yanlis anlasilma filan olmaz. Merak etmeyin.

Benim düsüncem söyle:

Hristiyanlarla belli konularda ittifak meselesi anlatiliyor. Yani dinleri birlestirme meselesi degil elbette.

Zaten ayetde de bu denilmek isteniyor. Yani biz tabiki tüm insanlarla sosyal hayat icinde irtibat kurabiliriz, bu yasak degil. Fakat kendi dinimizden taviz verip onlarinkini kabul edemeyiz. Ve onlara sevimli gözükmek icinde dinimizden taviz veremeyiz. Bu manada birlesmek mümkün degil, cünkü “Muhammedur Resulullah” demiyorlar.

Papanin elini öpmeye gelince:

Bir gün Hz.Mevlana bir papazin önünde iyice egilmis. Papazda egildikce, Mevlana daha cok egilmis. Mevlana´ya aynen sizin gibi sormuslar, neden bir papazin önünde egildigini. Mevlana´da söyle demis: "Mütevazilikde bile baskalarindan daha ileride olmamiz lazim."

Böyle bir mesele de var. Yinede Fethullah Gülen´in yardimcisinin papanin elini öpmesi o karede hic hos olmadi. Farkli yansitildi.

Selamun alyküm..

Cemil abi sana cok tesekkür ederim! Allah senden razi olsun cok güzel aciklamissin.

Beni mazur görün cünkü ben belki bu konu hakkinda fazla bi bilgiye sahip deyilim. Ama bende iste kafama takilani sordum insallah yanlis anlasilmamisdir!

Gercekden beni aydinlttiniz! Allah razi olsun.

Vesselam..

Allah sizden razi olsun!

Gerci bu soru (Papanin elini öpme) benimde kafami baya zorluyordu, bu mevlana hadisinide duymustum ama bence bu isin arkasinda baska seylerde var... olmali diye düsünüyorum...

Ama sadece bu tarafini medyaya sürerek Hocaefendiyi kötüleyenlere cok kiziyorum! :mad:

Insallah Hocaefendinin diger taraflarinida gösterirler ve sohbetlerinden faydalanirlar.

Vesselam

selamaleykum

ademade abi ben kimseyi kötülemek niyetinde deyildim kesinlikle böyle birsey düsünmedim bile, zaten kendi sohbetlerinide büyük bi zevkle dinliyorum kitaplarida ayni o sekilde. Sakin böyle düsünmeyin!

Baskalari sonra kötü düsünüyorlar böyle birseyyi görünce.

Hocaefendi zaten kendini gösteriyor! Hic kimse hatasiz deyildir!

Vessleam

selamun aleykum rananur abla...

Estagfirullah bu laf size degildi!

Saten medyaya sürenlere kizmistim!

Sen Hocaefendinin kusurlarini arastirip medyayami sürüyorsun yoksa... :-)

Sakin yanlis anlamayin bu forumdakilerin hicbirine kizgin degilim...

Ganz im Gegenteil...

Sizler gibi olabilsem diyorum...

Kendinize iyi bakin, saglicakla kalin, ve bizlere duanizi eksik etmeyin insallah

Vesselam

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...