Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

• Antworten 79
  • Erstellt
  • Letzte Antwort

Top-Benutzer in diesem Thema

• 3 Wochen später...

Esselam,

Aslinda "nurculuk" tam belirlenmis bir kavram degil. Risale-i Nur okuyanlara "Nurcu" deniliyor. Yani Risale-i Nur okuyan herkese "nurcu" denilebilir. Kavram olarak bu konuda problem var.

Genel olarak sorarsaniz, Risale-i Nurun hizmet tarzinda Hizmet yapanlara "nurcu" denilir. Böyle olunca her okuyan "nurcu" degil, bilhassa Lahikalarda gecen tarzda hizmet yapana "nurcu" deniliyor.

Vesselam

Esselam Sahra Hanim,

Estagfirullah, hatalar olur aradasirada.

Nurculugun kürtlükle hic bir alakasi yok. Daha dogrusu hic bir millet ile alakasi yok. Iman meselesi oldugu icin irk ve millet farki olamazda zaten.

Yani nurcular sadece türkler veya kürtlerdir de denilemez. Her milletten nurcular var.

Said Nursi kendisi Mektubat´da "Irkciligin" Islama aykiri oldugunu yaziyor.

Vesselam

Esselam

Allah razi olsun sizlerden!

Aslinda nurculuk olsun süleymanci olsun hepsi bana bir yönden olumsuz geliyor cünkü bizim yolumuz belli elhamdülillah.

Bunlar bana göre bir nevi ayirimcilik öyle degilmi aslinda?

Dinimizde hepimizin kardes oldugu deniliyor ama böyle cemaatler ile herkez bölünüyor ve böylece müslümanlar birbirlerini sevmiyor bile.

Bence böyle cemaatler olmasa daha iyi!Hep beraber bir yola bas koyulsa daha iyi yerlere varinacagini düsünüyorum.

Eger bilmeyerek yanlis birsesy söylediysem af ola!

Vesselam

Esselam Sahra kardes,

aslinda farkli cemaatlerin olmasinin cok faydasi var. Her cemaat baska konuda kendini profesyonellestiriyor ve böyle Islama faydali olmaya calisiyor. Ayni üniversitelerde ki fakülteler de oldugu gibi.

Her cemaat bir fakültedir. Üniversite olan Islama hizmet etmeli.

Asil problem, cemaatlerin birbirleriyle ugrasmasi. Yani varliklari güzel bir sey, ama birbirleriyle oynasmalari son derece kötü. Hic fakülte fakülteyi kötüler mi? Asla. Kötüleyince Üniversite yikilir.

Aynen öyle, cemaatler birbirlerini kötüleyince Islam zarar aliyor. Bunu meydan vermemek lazim.

Cemaatler elimizdeki parmaklar gibidir. Her parmagin ayri bir görevi var. Fakat hic bir parmak diger parmaga karsi gelemez.

Insaallah anlatabilmisimdir.

Vesselam

• 1 Monat später...
abi, Yanlis anlasildim heralde. Kimsenin nurcu olmasina gerek yok :-) ama birisi nurdan okuyorsa ve ismini vermiyorsa bu haksizliktir bence yani. Yani birisi Said Nursiden bahsetmiyorsa bu benim icin önemli degil. Hic de gerek yok, ama biri Nurdan okuyupda, o okuduklarinin Said Nursinin yazdigini söylemiyorsa bence bu Said Nursiye haksizliktir. Aynisini birisinin Mevlanaya yada Gazaliye yaptigini düsünün. Allah korusun, vatan haini olur. Ama Said Nursiye gelince, herkes ondan faydalaniyor, ama korkudanmi ne bilmem, ismini gizliyorlar.. bu nadil oluyor. onu sormak istedim. Sorumda kimseyi kirmak istemem, ama aklima takiliyor... :confused:

Soru sorman cok iyi...

Ama söyle desem: Saten hepimiz kaynaklarin Üstad Said Nursi'nin Risalelerinden geldigini biliriz.

Yani bunu kendiside cogu zaman tekrarlar... Risalelerin önemini vs.

Ama bence bu konular cok derin, hic kimseyi yakindan tanimadan yargilayamayiz. Yani Hocaefendi gibi birisini asla...

Cok haklisiniz. Fakat benim gözüme epeydir carpiyor. Risaleden bahsediyor diyorsunuz. O cok nadir. Yani bende onlarca kaseti var hocaefendinin. Kendisini yadirgamiyorum. Fakat hic bir kere Risalelerin ismini vermiyor ama risaleden okuyor. O zaman ayna olacagina perde olmuyor mu? O manada sordum. Yoksa Hocaefendiyi bende severim. Art niyetim kesinlikle yok.

Gülseven kardes. Bir kardesimiz bir zaman evvel bu meseleyi Forumda aciklamaya calismisti. Hocaefendinin yazilarinin cogu sohbet ve vaazlarindan alinti. Yani sohbetleri kitap sekline cevrilmis. Eski sohbetlerinde Üstadin ismini pek acik söylemezdi. "Zamanimizin büyük mütefekkiri", "Pirisi" gibi lakablar kullaniyordu. Zannediyorum o zamanlari öyle gerekiyordu. Yeni sohbetlerini www.herkul.org dan dinleyebilirsin. Hemen hemen her sohbette üstadi anlatiyor ve Risalelerden misaller veriyor.

Ben sahsen Hocaefendinin üstadi kendi sahsi icin kullanan en son kisilerden biri olabilecegini düsünüyorum. Kendisi Risale-i Nuru hemen hemen ezbere biliyor, ve üstadi cok iyi anliyor ve anlatiyor. Bence bize düsen "Vardir bunda bir hikmet!" deyip, okumaya ve hizmete devam etmemiz lazim.

Selam ve dua ile..

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...