Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

• Antworten 88
  • Erstellt
  • Letzte Antwort

Top-Benutzer in diesem Thema

Simdi bana yine kizacaksiniz biliyorum ama siz gercekten bu Engin Noyan Beyin söylediklerini iyi niyetli safiyane ve dostane buldunuz degilmi? Dergiyi bu kadar övmesi sizi kandirmasin kardeslerim, bu laflarin altinda cok bityenigi var. Söylediklerini dinleyince bu adam hicmi islami bilmiyor dedim kendi kendime ve insan ekmek yedigi ve degisimine sebep olan insanlara karsi bu kadarmi nankör olur diyemeden edemedim acikcasi. Yazik diyorum baska bir sey demiyorum. Engin Noyanda biraz bilgi ve marifet var sanirdim...

Kafanizi karistirmadan neden böyle yazdim aciklayayim.

Engin Noyan iki önemli noktaya degindi:

1-Nurii kardeslerim dedi. Yani Risalei Nur okuyanlara hitap etti. "Nihayet" dedi. Yani sanki biz Müslüman cemaatlere yillarca düsmanlik ettik, birlige beraberlige engel oldukda kendileri cemaat cemaat gezerek diyalog konusunda öncü olmus gibi! Sanki bizler hiristiyanlarla diyalog yaparken müslümanlara düsmanlik yapalim demisiz gibi!

Diyalog tabiiki gayri müslümlerle yapilir, cünkü islam onlara teblig edilir. Ben müslümanlarla düsman degilimki zaten. Kaldiki kendisi veya mensup oldugu topluluk bu konuda ne türlü gayret göstermis anlatirsa sevinecegiz.

2-Birakin baskalariyla diyalogu ben bunu elestiriyorum dedi ki akillara ziyan bir yaklasim. Islami yaymayin, ilayi kelimetullah yapmayin, tebligde bulunmayin demek gibi birsey bu! Onlarla ugrasacaginiza müslüman kardeslerinizle diyalog yapin demesi gercekten insanin kanini donduruyor. Engin Noyan gibi iki üc dil bilen entellektüel bildigim birinden beklemedigim bir ice kapanik dünyaya kapali yaklasim.

3- Bu yaklasiminda tüm gayri müslümleri ayni kefeye koyma hastaligi var. Sanki biz tüm gayri müslümlerle diyalog yapiyoruz, islama küfredenlere hitap ediyoruz. Son derece genelleyici ve sg bir yaklasim. Kaldiki nicin Efendimiz sav yillarca Ebu Cehilin ayagina kadar gidip onunla ilgilendi bunu hic düsündümü sayi deger Noyan bey? Bu söyledikleri "Ey Rasulullah sav. Birak bu bos isleri, ne diye Ebu Cehillerle, Ebu Sufyanlarla vakit harciyorsun, gel müslümanlarla diyalog yap sadece, onu becerirsen digerlerine ihtiyac bile kalmayacak!" Hasaa gibi bir manaya gelirki Allah korusun imani tehlikeye atar insanin.

Ben Engin Noyandan bu kadar zayif, bu kadar bilimsellikten uzak, bu kadar dinin ruhuna aykiri, bu kadar önyargili bir yaklasim beklemezdim. Insallah dili sürcmüstür...

Ayasofya övmesine lafim yok, bunu Ayaosfyada defalarca yazan biri olarak söylüyorum. Ancak Ayasofyayi övmek icin baskalarina laf koyacaksa eksik olsun, varsin övmesin. Ayasofyanin böyle övgüye ihtiyaci yoktur.

Vesselam

Adem

Not: "Birakin bu gayri müslümlerle oynasmayi, kol kola gezmeyide, adam gibi önce kendi isimizi halledelim".

Elhamdülillah biz kimseyle oynasmadik. Allah icin yapilan en ufak caba bile kutsaldir. Bunu kücümsemeye, alaya almaya kimsenin capi yetmez. Biz istisareyle hareket eden insanlariz, birileri gibi kafasina estigi gibi atip tutmak bizim mesrebimizde yoktur. Ben hiristiyanlada kol kola gezerim gerekirse. Ne yani, islami yumruk yumrugami anlatacaz? Zaten biz yillarca icimize kapandik, ve adamlar mali götrüdü, dünyaya hakim oldu, bu sig yaklasimdan ötürü. Öyle arkaya filistin bayraklari asmayla olmuyor sayin Engin Noyan. Eger cemaatler arasi diyalog önemliyse önce buna baskalarina camur atmamakla, laf koymamakla baslayalim, ne dersiniz?

Hz.Muhammed Ebu Sufyana küfrederekmi kalbini kazandi? Ikrime ra nicin müslüman oldu? Biz nicin yillarca 21.Lema ihlas risalesini ve uhuvvet risalesini okuyoruz? Bu cemaatlar hangi cemaate camur atmis, husumete sebep olmus ki simdi sorgu sandalyesine oturtuluyoruz? Acaba Sayin Engin Noyan icinde bulundugu topluluga bu kadar cesaretle ayni sorulari hic sordumu?

Adem abicim cok sasirdim acikcasi. Nerden ney cikariyorsun.

Suizan yapiyorsun. Nerden biliyorsun Noyan abimizin böyle düsündüklerini? Giybet gibi mi oluyor acaba.

Bence cok ayip oldu. Yani timing hic uymadi.

"Dedigin dogru olmali ama her dogruyu her yerde söylemek dogru degildir."Aksül amel eder.

Ayasofya dergimiz nekadar emekle cikartiliyor, sirf lillah icin. Ve böyle tanitim bizi tabiki mutlu ediyor. Ama senin böyle cikisin hic olmadi Adem abi. Söylemis olayim. Hakkini helal et.

@Adem

bu laflarin altinda cok bityenigi var.

Söylediklerini dinleyince bu adam hicmi islami bilmiyor dedim kendi kendime

insan ekmek yedigi ve degisimine sebep olan insanlara karsi bu kadarmi nankör olur

Yazik diyorum

Engin Noyanda biraz bilgi ve marifet var sanirdim

bir ice kapanik dünyaya kapali yaklasim

Ben Engin Noyandan bu kadar zayif, bu kadar bilimsellikten uzak, bu kadar dinin ruhuna aykiri, bu kadar önyargili bir yaklasim beklemezdim.

Sukut. Bunlara cevap yazmaya gerek duymuyorum.

Nurii kardeslerim dedi. Yani Risalei Nur okuyanlara hitap etti. "Nihayet" dedi. Yani sanki biz Müslüman cemaatlere yillarca düsmanlik ettik, birlige beraberlige engel oldukda kendileri cemaat cemaat gezerek diyalog konusunda öncü olmus gibi! Sanki bizler hiristiyanlarla diyalog yaparken müslümanlara düsmanlik yapalim demisiz gibi!

Biz kim, siz kim, kardesim? Diger bölümlerdede kac kere yazdim: Harun Yahya, Kurtlar Vadisi, Mehmet Sevket Eygi, Milli Görüs, Iran, Mustafa Islamoglu, Cübbeli Ahmet hoca, Dindar olmayan yayinevleri ve tvleri, simdide Engin Noyan....

neden herkesi Fethullah Gülen düsmani olarak görüyorsunuz, anlamis degilim?

Fethullah Gülen cemaatinin her yaptigi iyi, stv reklamlarini bile elestirmek yasak, ama diger cemaatlerin her seyi kötü. Böyle bir sey olabilir mi? Böyle bir anlayis olabilir mi yahu?

Birakin artik, Allah rizasi icin!!

Birakin baskalariyla diyalogu ben bunu elestiriyorum dedi ki akillara ziyan bir yaklasim

Engin Noyani bu konuda tüm zerrelerimle katiliyorum. Gayri Müslimlerle diyaloga karsi degiliz. Ama onlara yapilan dalkavuklugun yarisini keske cemaatler kendi aralarinda yapsalar. Allah senden razi olsun Engin Hocam.

Islami yaymayin, ilayi kelimetullah yapmayin, tebligde bulunmayin demek gibi birsey bu!

Zerre kadar alakasi yok.

adam gibi önce kendi isimizi halledelim

Adam kendisinide katiyor.

Bu yaklasiminda tüm gayri müslümleri ayni kefeye koyma hastaligi var.

Yahu insan bu kadar su-i zan edermi? Bir kerede elestire kabul ediversek, ölürmüyüz??

Bende acizane ne diyecegimi bilemiyorum. Aslinda "sukut" ile Webmaster'e katilmak isterim, ama yinede bir seyi fazla uzatmadan beyan etmeyi arzu ediyorum.

Engin Noyanin "Kapilar ve Köprüler" programi milletimizce izlenilen ve duydugum kadariyla da beyenilen bir program oldugunu biliyoruz. Allah razi olsun, kendiside sempatik ve kendi üslupu ile bazi konulari dile getiriyor ve hic bir zaman kötü niyetli oldugunu dinledigim kadariyla isitmedim vede kimseden duymadim.

Düsünün, öyle bir programin da Ayasofya degisini tanitiyorsa, kesinlikle bazilarimizin aligladigi gibi bir cemaati veya dergiyi kötülemek istemedigi asikar olarak ap acik belli diye zannediyor vede öyle olduguna katiyen inaniyorum.

Engin Noyan zaten bizlerden gicik gitse, dergimizi müsbet anlamda tanitmazdi herhalde ve bilhassa arkamizda durdugunu ve bizlerinde desteklenmesi gerketigini söylemezdi herhalde! ...yoksa onuda kötü bir niyetle, bile bile mi yapti diyeceksiniz yine??!! ;-)

Tez_Efecigim. Sende masallah ne zaman karisiklik oldugunda damliyorsun. Müsbet yazilarini bekliyorum. :-)

Hem benim Adem abile fikrimin cogu zaman ayni olmasinda ne zarar var? Fikirlerine forumda cogumuz katiliyoruz. Fikrimizde degisiklik oldugundada bunu güzelce ifade ederiz. Burada rekabet havasi estirmeye ne gerek var? :-)

Bence engin noyan abimiz, kendi capinda hakkli, tamam belkii ifadesi biraz sert gelebilir, ama onu iyi taniyanlar bilirki, bu onun trazi;)

adem abicim, bir insanlari sözleriyle degil yapdiklari islerle elesdirelim, engin noyanin bircok hizmeti var. Bence programinda dini bir dergiyi reklam etmekde "bir hizmettir"...

Birde su cok önemli, demis oldugunu sen farkli algiliyor ben farkli algiliyorum, sorunda bu;) bence ön yargili olmamak gerekiyor.

Eger Webmaster abimizin dedigi gibi, diger cemaatlerin görüslerini veya sahsi kisileri önemsemiyor isek vay halimize.

Webmaster abi sanada bir sorum var:

"adem abi yazisinda Fethullah Hocadan bahsettimi?

o.K simdi anladim, senin onunla bir cok yazisman oldugu icin bunu sen car cabuk anliyabiliyorsun biz "hayir";)

ozaman, söyle diyebilirim bende ek olarak kendi yazima:

kendi cemaatinin yapdigini hep dogru bilmek, "zaten yanlislarin basidir"... cemattlari elesdirmek olabilir, her cemaat elesdiriye acik olmali, bu insanligin fitratinda vardir... elesdiriler iyi algilanirsa bu bizim icinde faydali bile olur aslinda, kendimize ceki düzel verebilmek icin.Hersey karsilikli;)

Haklisin Webmaster kardes. Herkezdende nezaketli, dikkatli elestiriler bekleyemeyiz. Keske öyle olsa, ama olmuyor iste. Madem burada elestiri Hocaefendiye yönelik, karsiligini onun gibi vermek lazim. O bu durumlarda herzaman sakin ve müsbet hareket ediyor. Kendisi "Üslubumu, edebimi namusum gibi bilirim" demiyormu?

Yani sasirdim. Özellikle Selim, Webmaster, size cok sasirdim. (lütfen yazdiklarimi akli selimle degerlendirin yoksa bosuna yazmis sayacagim kendimi, sadece insafli bir nazar istiyorum)

1-Webmastercigim, benim kendimden baska her cemaati elestirdigimi (hemde isim vererek) kendi cemaatimi elestirmedigimi söylüyorsun. Kesinlikle katilmiyorum, hicbir cemaati elestirmedim, elestirdiysem bile senden cok elestirdimse ne olsun!

Kendi cemaatini elestirmeyen cemaatine hizmet etmez diyorsun! Bu apacik 21.Lemanin ikinci düsturuna aykiridir, yani ihlas risalesinin acik bir düsturuna aykiri bir cagrida bulunuyorsun. bende söylemesi. (Bu hizmet-i Kur'aniyede bulunan kardeþlerinizi tenkid etmemek)

2-Kusura bakmayin arkadaslar biraz argo olacak ama: Bekara .... bosamak kolaydir. Sizi dokunan pek yok. Sürekli sagdan soldan Hizmete saldirilarla siz benim kadar karsilasmiyorsunuz. Ben sadece cevap veriyorum. Yokmu hakkim, yasak mi getirdiniz bu hakkima?

3-Selim kardesim Suizan yaptigimi söylemis, neredeyse beni paranoyak yapacaksin Allah razi olsun. ;-)

Ben saf degilim, salak hic degilim, kulaklarim duyuyor, okuma yazmam da var. Engin Noyanin ne demek istedigini o kadar iyi anliyorum ki, süphe bile yok. Siz nasil anlamiyorsunuz asil onu anlamiyorum. Hatirliyorsaniz (burasi cok önemli.WEBMASTERCIM sen iyi hatirlarsin):

Bir zaman önce Mehmet Sevket Eygi bir yazi yazmisti, sende onu buraya koymustu. ben ayni böyle karsi cikmistim, ve Selim kardesde sende ayni burdaki tepkiyi bana göstermistiniz. Ben onu topa tutmustumda siz beni suizanla suclamistiniz!!! Adam sonra ne demek istedigini acik acik beyan etmisti, yazi dizisi yayinlamisti neredeyse, ulu orta bize hakaret etmisti de bir abi Gencadam internet sitesinde ona cevap vermisti! Allahtan ben aklanmistim. Hatirladinizmi? Iste ayni durumla karsi karsiyayiz.

http://www.misawa.de/cgi-bin/sbb/sbb.cgi?&a=show&forum=8&show=3&start=0#22

Eger Engin Noyan burada bizi kastetmediyse, dinlerarasi diyaloga (ve bunu uygulayan bize) laf koymadiyse ben insanligimdan sukut ederim. Zira ben bu konuda onun düsüncesini biliyorda konusuyorum, bir bildigim varki yaziyorum.

4-ben Engin Noyani elestirmedim, onun haksiz elestirisine cevap verdim. Sizin mantiginiz anlamadim. Yani saldiran suclu degil, cevap veren öylemi? Yani hirsizin hicmi sucu yok? Engin Noyan ne dedi bir hatirlayin:

"Birakin gayrimüslimlerin pesinde dolasmaktan"!

Bu nasil laf bana aciklarmisiniz? Türkiyede birkac yildir bu diyalog yüzünden bizim ne hiristiyanligimiz birakildi, ne softlugumuz, Hocaefendiye ve cemaate yapilmadik elestiri kalmadi. Bu bazi kesimlerde bir hastalik oldu. Engin Noyanin burda amaci dergiyi övmek degil, bu vesileyle adam icinde kalan birseyi bize laf koyarak ortaya döküyor. Yoksa ben Engin Noyan düsmani degilim, hayatimda onun hakkinda kötü konusmadim, arabamda kaseti var!

Son olarak Webmastercim. Beni her cemaati siraya dizmekle ittiham ediyorsun. Allah razi olsun diyorum bu hakperest ve adil yaklasimin icin...

Vesselam

Adem

NOT: Bu konuyu Engin Noyan yazip bizzat cevabimi kendisine iletecegim.

Adem abicim, belkide benim karismam abest olucak ama bende acizane düsüncelerimi eklemek istiyorum, insanin duygusal bir yönü vardir, bunu farkli alanlarda kullanir, seninde sanirim bu konuya zaafin baya bir yüksek;)

Sakin yanlis anlama, ama anlamazsin cünki anlayisin harika;)

ben tekrar tekrar dinledim, inan senin cikartigini ben cikartamiyorum, belki senin bildiin birsey vardir engin noyanla ilgili bunuda bilemiycem, önyargili olmak istemiyorum.

Ama bu seferki dinleyisimde, ben sunu anladim, neden birakin artik gayri müslimleri diyor , bence su sebebden dolayi ve hakli olarak:

"Bizler daha kendi icimizde din kardesi olarak, cemmat ayrimi yapiyor, kendi cemaatimizi ön planda tutup, diger cemaat mensuplari hakkinda atip tutuyoruz, dogrumu yanlismi?

Dogru... maalesef dogru.

Bence engin noyan önce bunlari düzeltelim sonra zaten digeri gelicektir demesi bundan ibarettir. fert olarak insan önce kendini düzeltmeli!!

Bence cok hakli, hizmet herzaman hizmettir. Ama biz bunu bazen karistiriyoruz, kendini düzeltmeye calismanda kendi adina hizmettir.

Suizan bahsine gelince, selim yinede hakli bence. Sen tahmin etsende ne demek istedigini, agzindan öyle bir kelam cikmadiktan sonra, onun hakkinda öyle düsünmendir suizan!

Vesselam

Adem abi, anlasilan bir cok noktada tepeden tirnaga farkli düsünüyoruz. Seni kirmamak icin cevap yazmayacagim.

Sadece birinci noktaya deginmek istiyorum.

1-Webmastercigim, benim kendimden baska her cemaati elestirdigimi (hemde isim vererek) kendi cemaatimi elestirmedigimi söylüyorsun. Kesinlikle katilmiyorum, hicbir cemaati elestirmedim, elestirdiysem bile senden cok elestirdimse ne olsun!

Kendi cemaatini elestirmeyen cemaatine hizmet etmez diyorsun! Bu apacik 21.Lemanin ikinci düsturuna aykiridir, yani ihlas risalesinin acik bir düsturuna aykiri bir cagrida bulunuyorsun. bende söylemesi. (Bu hizmet-i Kur'aniyede bulunan kardeþlerinizi tenkid etmemek)

Sana 21. Lemayi tekrar okumani tavsiye ediyorum. Arkadaslari tenkid etmemek baska bir sey, yapici elestiri yapmak baska bir sey. Bu konuda sana Lahikalarida okumana tavsiye ediyorum.

Üstadin meshur sözünü söyleyeyim: "Aklini, arkadasinin cebinden cikar."

Neyse arkadaslar ben kendimi anlatamadim, isin komik tarafi haksiz duruma düsürüldüm, ahirette gercegi insallah görecegiz. Bazen direk elestiri üstü örtülü sinsi elestiriden daha mertce ve daha delikanlidir. Ben sahsen ikincisini birincisine tercih ederim...Bende Webmastercigim, meseleyi uzatmamak ve daha fazla kirginliklara yol acmamak icin daha fazla yazmiyorum, su elestiri konusunda cok söyleyecek sey olsada..

Vesselam

Adem

Alakasi yok.. Webmaster yapici elestiriden bahsediyor .. yapici elestiri baska ,tenkid baska Ademcim... Kafana göre yorum yapma..

Webmaster "kendi cemaatini elestirmiyorsa" dedi. Bir insanin kendi cemaatini elestirmesinin ne gibi yapici bir yani olabilir. Biz elestirme makaminda degiliz. Herkesin cemaatte bir vazifesi vardir. Ben vazifeme bakarim. Böyle laflarla büyük yikimlara sebep oluyoruz. Benim aldigim terbiye kendi cemaatime yapilan elestirilere cevap vermeyi gerektirir, o elestirileri körükleyen yaklasimlari degil. Burada oturmus koca bir cemaat söz konusu, ben elestirmemisimde falanda filanda. Yapmayin ya, koca bir cemaat bu, kabile degil. Ben elestirsem nolacak elestirmesem nolacak. Fare daga küsmüs misali! Benim bir sorunum varsa acarim telefon veya istisarede gündeme getiririm. Elestirmek bir yana mesgul dahi olamayiz. Bu bizi vazifemizden alikoyar. Cemaatte hersey istisare karariyla alinir. Istisare karariyla alinan sey yanlis dahi olsa sevabi vardir, bunu bilmiyormusunuz Allah askina?

Ikincisi zaten herkes Türkiyede ve burda isi gücü birakmis bizim cemaati elestiriyor. Yani yetmedi bunlar birde biz elestirelim, insaf ya. Bu yapilan elestirilerin onda biri sana yapilsa ne hissedersin merak ediyorum.

Yeter artik arkadaslar. ben burada Dost TVyi hic elestirdimmi? TV5i hic elestirdimmi? Istesem elestiremezmiydim, elestirecek malzemem yokmuydu? Benim aldigim terbiye bu kanallari elestirmeme engeldir. Ben kimseyi elestirmiyorum, bizi haksiz yere insafsizca elestirenlere cevap veriyorum. Yani hem dayak yiyorum, hemde kendimi savundugum icin elestiriliyorum. Insaf!

Adem

Adem abicigim. Hatirliyorsun bir zaman önce buraya bir kac kendini bilmez geldi ve ciddi itham ve yikici elestirilerde bulundular. Onlari sonradan Forumdan attik. Bu mesele biraz farkli. Engin Nogan'nin elestirilerini her cemaat üzerine alabilir. Yani asil kasti ne olursa olsun. Niyeti ne olursa olsun, biz söylediklerine göre degerlendirmemiz lazim. Yoksa ister istemez biz haksiz duruma düsüyoruz. Mesela bazen Hocaefendinin konusmalarinda yeri geldimi söylediklerini Milli Görüscüler veya baska cemaatler kendi üzerine alabilir. Ama Hocaefendi Milli Görüsü elestirdi diyemeyiz.

Birde abicigim bu forumda zaten sana Hocaefendi ve cemaati hakkinda ön yargilari ortadan kaldirabilmek icin bütün imkanlari sagladik. Istedigin kadar yazilar foruma koyabilirsin. Cogu insan bu sekilde aydinlaniyor. Elestirenlere karsi böyle sert bir uslubla cevap vermeye hic gerek yokki. Bakin böylece forumun havasi yine bozuluyor, kalpler kiriliyor.

Mehmet Sevket Eygi meselesinde yasadigimizi niye tekrar yasiyoruz, anlam veremiyorum. :-(

:selam: Kardesler!

Gördügüm kadariyla hazirlanmis bir Text okumuyor.

Simdi Adem abinin dedigi Göz´den (veya Kulakdan) baktigim zaman, Evet bana´da öyle yansiyor.

Ilk baktigimda fark etmemistim, yani Niyetini poitiv algiladigim.

Acaba kendini biraz "unglücklich" ausdrücken yapmis olamazmi?

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...