Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Bir insanin kendi cemaatini elestirmesinin ne gibi yapici bir yani olabilir.

Abicim, hasa Cemaatler Peygamber mi? Hic mi hatalari yok? Var olan hatalar nasil düzeltilecek?

Benim aldigim terbiye kendi cemaatime yapilan elestirilere cevap vermeyi gerektirir, o elestirileri körükleyen yaklasimlari degil.

Kusura bakma, Üstad Said Nursi böyle seylere karsi. Kimse kuzu degil. Hizmet Rehberi düsturumuzdur.

Kendi cemaatini elestirme, ama baska kisileri yerle bir et. Böyle bir anlayis olabilirmi?

Benim bir sorunum varsa acarim telefon veya istisarede gündeme getiririm. Elestirmek bir yana mesgul dahi olamayiz. Bu bizi vazifemizden alikoyar. Cemaatte hersey istisare karariyla alinir. Istisare karariyla alinan sey yanlis dahi olsa sevabi vardir, bunu bilmiyormusunuz Allah askina?

Bizde aynen böyle düsünüyoruz.

Ben kimseyi elestirmiyorum, bizi haksiz yere insafsizca elestirenlere cevap veriyorum.

Hayir, burada suan yaptigin, Engin Noyana su-i zan etmek ve bu su-i zandan dolayi adami neredeyse imansiz ilan edeceksin. Adam iki laf söyledi. Ne söyledigi belli degil. Ama senin söylediklerin belli. Adama yazdiklarina bir bak:

bu laflarin altinda cok bityenigi var.

Söylediklerini dinleyince bu adam hicmi islami bilmiyor dedim kendi kendime

insan ekmek yedigi ve degisimine sebep olan insanlara karsi bu kadarmi nankör olur

Yazik diyorum

Engin Noyanda biraz bilgi ve marifet var sanirdim

bir ice kapanik dünyaya kapali yaklasim

Ben Engin Noyandan bu kadar zayif, bu kadar bilimsellikten uzak, bu kadar dinin ruhuna aykiri, bu kadar önyargili bir yaklasim beklemezdim.

Sukut. ediyorum bu sözlere.

Adem abi, hem "tenkid etmek yok" diyorsun, hemde Engin Noyani neredeyse imansiz ilan ettin. Allah rizasi icin, adama yazdiklarina bir baksana. Yukaridaki bölümleri oku. Adama bir tek "imansiz" demedigin kaldi. Ben utandim, okurken.

Yahu Engin Noyan "kendi isimizi halledelim" diyor, "kendi isinizi HALLEDIN" demiyor...

Haydi diyelim ki, adam Fethullah Gülen cemaatini elestiriyor... ee kardesim o zaman niye hemen savunmaya geciyorsun? iki dakika bir düsün. hakli olamaz mi? Haklilik payi hic mi yok?

Evet dinler arasi diyalog cok önemli, ama ondan önce MÜSLÜMANLAR ARASI DIYALOG geliyor. Soruyorum sana, degil Türkiyede, tüm dünyada Fethullah Gülen cemaati diger cemaatlerle beraber hic program yapmismi, bir sempozyum yapmismi... birak programlari, HIC KERMES YAPMISMI??

Ezeli "rakipler" Diyanet ve Milli Görüs bile yüzlerce beraber program yapiyor sirf almanyada. Acaba Fethullah Gülen cemaati BIR TANE PROGRAM, SADECE BIR TANE, diger cemaatlerle beraber yapmis mi??

Allah rizasi icin, elini kalbine koy. Bu benim yaptigim tenkid degil, yapici elestiri. Ben bu sözleri gidip agabeylerim yüzlerine söylüyorum. Bir degil, on kere söyledim. Cünkü ben bunlari söylerken kendi cemaatimi kötülemiyorum, tenkid etmiyorum, gördügüm hatalarin düzeltilmesi icin cabaliyorum. Lütfen beni bu konuda daha fazla konusturtturma.

Müslümanarasi Diyalog benim icin BIR NUMARA. Ondan sonra Dinlerarasi Diyalog gelir.

Herkes sunu cok iyi bilsin: Engin Noyan, Erbakan, Tüm Tarikatlarin Tüm Seyhleri, Said Nursi, Fethullah Gülen, Mustafa Islamoglu, Harun Yahya, Cübbeli Ahmet Hoca, Esad Cosan vs. vs. bunlarin hepsi bizim agabeylerimizdir. Hic birine camur attirmam. Ama hepsinede yapici elestiriye acigim. eyvallah.

• Antworten 88
  • Erstellt
  • Letzte Antwort

Top-Benutzer in diesem Thema

Gerci bu konuda bana birsey demek pek düsmez ama bencede biraz igneleyici oldu..Cünki diger cemaatler fazla baska dinlere mensup olanlarla diyalog cabasinda bulunmuyor zaten o zaman kast edilenler belli gibi geldi bana...Belki bu tarz demek istedi: Önce kendi aramizda diyaloga acik olalim, islami cemaatler arasinda, sonradan baskalari daireye alinir tarzi.. Ama bu paralel yürüse cok mu fena olur sanki?

Biz Ayasofya dergisinde bu konuyu secerken, bilerek sectik. Istisare ettik. En cok lüzum olan seyin, müslümanlar arasi diyalogun olduguna kanaat ettik. Ondan sonra dinlerarasi diyalog olur.

Biz kendi kendimizle konusmuyorsak, kendi kendimizle diyalog icinde olmuyorsak, dinlerarasi diyalogun Islama ne faydasi var?

Bilirsiniz, Peygamberimiz (sav) müsriklere Islami anlatiyor. Tam o sirada bir müslüman geliyor ve O´na soru soruyor. Peygamberimiz (sav.) cok kiziyor. Allah´tan ihtar geliyor, müslümanlarla ilgilenmesinin daha önemli olduguna dair.

Sorun cegil Cemilcim. Sorun etseydim burda yazmazdim daha. Ama bende cevap hakkimi kullaniyorum. Bende demistim! Hakli ciktim! laflarini sevmem, ama Mehmet Sevket Eygi konusunda nasil hakli ciktiysam bu konudada hakliyim, maalesef. Bende Engin Noyana biraz asiri tepki gösterdigimi kabul ediyorum. Neticede Engin Noyanin diyalog konusundaki fikirlerini siddetle reddetsemde neticede kötü niyetli biri degil. Ama ondan beklemezdim. Bu konuda suizan etmedim tekrar ediyorum. Onun fikirlerini zaten biliyorum.

Birde burda ben zor durumdayim. Hem sana, hem selime, hem Levente, hem Tomurcuga, herkese cevap yetistirmem gerekiyor, cünkü herkes bir acidan elestiriyor. Hepsininde cevabi var ama bu saatler sürer. O yüzden teker teker gelin diyecegim. :-)

Dün Engin Noyana sahsen bir mesaj yazdim. Engin Noyan bizi elestirdi, bundan süpheniz olmasin. Bakin size bir iki yazisindan alinti yapayim:

"Deðil “Kurumsal Hristiyanlýk” ya da “Kilise” ile “Dinlerarasý Diyalog” konusunda iþbirliði yapmayý bu fakîr gibi kökten ve de ilkesel olarak reddedip kýyasýya tenkîd edenler, bu iþbirliðinin mâhiyetini ve de varacaðý varsayýlan neticeyi samîmî bir endiþeyle sorgulayanlar dahi, “diyalogperest taife” tarafýndan en aðýr ithamlar altýnda býrakýlýyor, þiddetle “protesto” ediliyorlar. "

"Biliyorum, bu yazýmdan sonra yine kýzýlca kýyâmet kopacak, malûm “diyalogperest taife” bu fakîrin ensesinde piþirmedik boza, hakkýnda atýlmadýk iftirâ, uydurulmadýk hurâfe/yalan býrakmayacak ama belgeler/kaynaklar meydanda! Merak eden onlara her zaman ulaþabilir ve onlarý etraflýca okuyup inceleyerek “Dinlerarasý Diyalog” safsatasýnýn özü ve de mâhiyeti hususunda kendi kanaatini rahatlýkla oluþturabilir."

"O hâlde, derhâl “Dinlerarasý Diyalog” ve benzeri boþ fantazileri, anlamlý bir sonuç vermeleri asla mümkün olmayan göstermelik gayretleri terkedip..."

Ben bu yazilara yorum yazmiyorum, takdirlerinize birakiyorum. Benmi yanlis anlamisim yoksa dogrumu anlamisin anlasilmistir heralde.

Haydi diyelim ki, adam Fethullah Gülen cemaatini elestiriyor... ee kardesim o zaman niye hemen savunmaya geciyorsun? iki dakika bir düsün. hakli olamaz mi? Haklilik payi hic mi yok?

Bende böyle bir trip yok acikcasi kardes. Yani cemaatler sunu yanlis yapiyor, bunu yanlis yapiyor diye onlari dogru yola koyma derdim yok. Benim yolum belli. Cemaat icinde elestiri olabilir istisarede ama cemaatler arasi elestiriyi ne risalei nurla bagdastiririm nede yapici bulurum. Bence kendisi cemaat noktasinda dogru yerde ve dogru sekilde bulunan bir Mümin baska cemaati düzetlmeye ugrasmaz. Cemaatler arasi elestiriye nefis girer, saglikli degildir.

Evet dinler arasi diyalog cok önemli, ama ondan önce MÜSLÜMANLAR ARASI DIYALOG geliyor. Soruyorum sana, degil Türkiyede, tüm dünyada Fethullah Gülen cemaati diger cemaatlerle beraber hic program yapmismi, bir sempozyum yapmismi... birak programlari, HIC KERMES YAPMISMI??

Birincisi sen risaleleri iyi bilen bir insansin. Hedef birligi ayridir, yol birligi ayridir. Bizim hedefimizin ayni olmasi, ayni ortamda birlikte hareket edecegiz manasina gelmez. Sen hic kendine sordunmu "Neden acaba birlikte sempozyum veya program yapmiyorlar? "Bunun hikmetleri olabilecegini hic düsünmedinmi? ve bunun hikmetlerinin aciklanmasininda dogru olup olmayacagini düsündünmü?

Sana bir soru sorayim: Ben kac kez sizin sohbetlerinize katildim? ben kac kez sizin derginizde yazdim? Baska sorum yok!

Ezeli "rakipler" Diyanet ve Milli Görüs bile yüzlerce beraber program yapiyor sirf almanyada. Acaba Fethullah Gülen cemaati BIR TANE PROGRAM, SADECE BIR TANE, diger cemaatlerle beraber yapmis mi??

kardesim biz bunu yapmiyorsak KASTEN yapmiyoruz. Zaafimizdan degil, kasten bilerek yapmiyoruz ve bu bir tarz ve yorum farkindan ileri geliyor. Nicin buna saygi gösterilmiyor? Bunu anlamakta zorlaniyorum. Ve bunun hikmetlerini sana ancak bizzat söyleyebilirim.

Allah rizasi icin, elini kalbine koy. Bu benim yaptigim tenkid degil, yapici elestiri. Ben bu sözleri gidip agabeylerim yüzlerine söylüyorum.

Güzel kardesim, seninde gördügün gibi ben bi sitede yüzlerce elestiriye cevap verdim. Sen acaba o kadar elestiriye (kendi cemaatine yapilan) cevap vermek zorunda kaldinmi? Bak sana birsey diyeyim:

Ben -bize satasmadiktan sonra- hicbir cemaate elestiri yapmam. Yaptiysam mutlaka cevaptir. Nesile hic elestiri yaptimmi, mesgul oldummu? Hayir. Kardeslerimin kendi tarzlari, yaklasimlari var dedim saygi duydum hep. Hatta Dost TVyi öve öve bitiremedim hatirlarsan. Ayasofya icin sahsen heryerde reklam yaptim, sende Zukunft icin yaptin. Bunlar güzel seyler, bunlari unutmam ben.

Müslümanarasi Diyalog benim icin BIR NUMARA. Ondan sonra Dinlerarasi Diyalog gelir.

Ben her cemaati Allahin bir naziri, serzakiri olarak görüyorum. Bunlarin hepsini dogru yolda görüyorum. Bunlar zaten ahirete cennete gidiyor. Hicbirisi birbirine küfretmedikten sonra zaten az olan vakit ve enerjilerini birbirleriyle harcamaktan ziyade muhtac olan gönüllere ulassinlar. Birbirimize kendimizi anlatalim ki suizan olmasin, giybet olmasin. Ben sahsen tekkeye cok gitmisimdir. Bana "kardesler siz dogrusunu yapiyorsunuz, biz bunu yapmadik" dediler! Ama bunun icin program yapmayi gereksiz görüyorum. Sen doktora yapiyorsun. Üniversitedeki fakülteler ögrencileriyle mi ilgilenmeli yoksa baska fakültelerlemi ilgilenmeli, hangisi onlarin isi?

Mehmet Sevket Eygi meselesinde yasadigimizi niye tekrar yasiyoruz, anlam veremiyorum.

Valla neden biliyormusun? Cünkü bu sahislari benim kadar tanimiyorsunuz. (Gurur icin söylemiyorum)

Bilirsiniz, Peygamberimiz (sav) müsriklere Islami anlatiyor. Tam o sirada bir müslüman geliyor ve O´na soru soruyor. Peygamberimiz (sav.) cok kiziyor. Allah´tan ihtar geliyor, müslümanlarla ilgilenmesinin daha önemli olduguna dair.

Gözleri görmeyen ama sahabiden bahsediyor o ayet. Ama konumuzla alakasi bile yok maalesef. Aslinda varsa bile tersi vardir. Efendimiz sav müsriklerle, mekkenin ileri gelenleriyle ilgilenirdi. Orada bir ölcü var. Efendimiz sav kendisine gelen ve soru soran Ama sahabiye (Ama bin bisr olmasi lazim) bakmiyor, lafini kesti diye. Sonra ikaz geliyor. Ama buradan müslümanlar diyalog yapsin sonucu cikmaz, cok zorlama olur: daha ziyade ölcü vaazediliyor, abartmamasi isteniyor. Sakat diye küsümseme gibi bir mana cikiyor. O olaydan sonra Efendimiz sav hep kendisineiltifat etmis, müsrikleri birakip müslümanlarla diyaloga gecmemis. Tam tersi Efendimiz sav her zaman gayri müslümlere tüm enerjisini verirdi.

Abicim, hasa Cemaatler Peygamber mi? Hic mi hatalari yok? Var olan hatalar nasil düzeltilecek?

Öyle bir iddiada olan yok. BU uzun mevzu. Elestiriyi kim yapiyor, ehilmi, samimi mi, nasil ne sekilde yapiyor. Bunlara bakmak lazim. Birde elestirilen ne? Tarzmi elestiriliyor yoksa kücük hatalarmi (reklam meselesindeki gibi) Adam bizim en basli ve önemli hizmetimizi elestiriyor. Yani adeta ayakkabiciya ayakkabi satma diyor! Olurmu öyle sey sen söyle?

Ama Üstad müfritane diyor "Her konuda vasat, sadece irtibat konusunda ifrat edin" diyor.

Abicim dogruda kime diyor onu? Ayni hizmetin icindekiler icin diyor. Üstadin hic falanca tarikatin mensuplariyla hep görüsün diyalog yapin dedigini duydunmu? ÜStad apacik demiyormu ki, tarikatlari sevin ama sohbetlerine gitmeyin. Cemilcim yapma sen risaleleri benden iyi bilirsin...

Vesselam

Adem

Alinmadigin icin Allah razi olsun Adem abicim.

Ben yine alinma ihtimali olabilir diye, konunun detayina tekrar girmek istemiyorum ;) kalpler kirilmasin. Sadece yanlis anlasilma olmamasi icin cok kisaca bir kac noktaya deginecegim.

1. Engin Noyan ve Mustafa Islamoglu´nu Hilal TV acildigindan beri cok detayli takip ediyorum. Evet Engin Noyan Dinlerarasi Diyaloga sicak bakmiyor. Ama asla karsi degil. Kac kere kendisinden dinledim. Birlikte yapilan toplantilara, konusmalara, diyaloglara karsi degil. Onun karsi oldugu sey tavizlerin verilmesi. Taviz verilmesine her halde hepimiz karsiyiz degil mi?

2. Hic merak etme. Diger arkadaslar belki bilmeye bilir, fakat ben gayet iyi biliyorum Engin Noyan ve Mehmet Sevket Eyginin, Gülen Cemaatiyle problemlerini. Bundan emin ol.

3. Biz burada

"cemaatler arasi elestiri"
veya
"baska cemaati düzetlmeye ugrasmak"
dan bahsetmiyoruz. Bu benim yazdiklarima tamamen aykiri. Lütfen konu saptirilmasin ;) Biz burada özelestiriden bahsediyoruz. Bir insan kendi cemaatine karsi özelestiri yapabilmeli. Buda elbette istisarelerde yapilir.

4.

"Neden acaba birlikte sempozyum veya program yapmiyorlar? "

Abi sen saka yapiyorsun herhalde. Biz tüm sempozyumlari, Üstad Anma günlerini beraber düzenliyoruz. Bunun disinda Almanyada olan tüm Kutlu Dogum Haftalarini tüm islami cemaatler beraber düzenliyor.

5.

Ben kac kez sizin sohbetlerinize katildim? ben kac kez sizin derginizde yazdim?

Abicim, olayi sahsi bazdan degerlendirmen yanlis olur. Burada sahislar mesele degil.

6.

kardesim biz bunu yapmiyorsak KASTEN yapmiyoruz. Zaafimizdan degil, kasten bilerek yapmiyoruz ve bu bir tarz ve yorum farkindan ileri geliyor. Nicin buna saygi gösterilmiyor? Bunu anlamakta zorlaniyorum. Ve bunun hikmetlerini sana ancak bizzat söyleyebilirim.

Hikmetlerini biliyorum, abicim. Bizde herhalde senin cemaatinin icinde yillarca bulunduk. Ben bu hikmetleri kabul etmiyorum. Belli meselelerde, mesela "Kutlu Dogum Haftasi", "Islam als Religionsgemeinschaft in BRD", "Islam Din Dersi" gibi konularda, tüm müslümanlar elele calismali.

7.

Güzel kardesim, seninde gördügün gibi ben bi sitede yüzlerce elestiriye cevap verdim. Sen acaba o kadar elestiriye (kendi cemaatine yapilan) cevap vermek zorunda kaldinmi?

Hayir, olmadim. Sen bu konuda profesyonel oldun ;) helal olsun

Bilerek atladim Adem abicim. Yukarida belirttigim gibi, seni kirmamak icin. Cünkü düsüncelerimiz farkli. Simdi ben yazacagim, ardindan sen yazacaksin, sonra yine ben.

En iyisi, farkli düsüncelerimiz bize kalsin ve biz ayni düsündügümüz konularda devam ilerleyelim (Gemeinsamkeiten statt Unterschiede ;) )

arkadaslar, bence adem abi kimseye cevap yetirsdirmek zorunda kalmasin, cunki bence gerek kalmadi;)

herkez anliycagini anladi. Bilen zaten bildiginden yasmiyor. Bazen insanlar dedigim dedik diyor, sanki cemaatler arasi diyalogumuz iyimis gibi, birde dinler arasi diyaloga basvurduk. Ben de engin onayin fikrindenim, bana kizma adem abicim;)

Örnegin, basindan beri cemaatler arasi atismasi yapiyoruz, bizim cemaat senin cemaat, siz den bizden v.s. bu tarz konusmalar bakin konusmalar bile aradan kalkmadikca, Dinler arasi saglikli bir Diyalog elde etmek imkansiz...

sanki cemaatler arasi diyalogumuz iyimis gibi

Ya bu cemaatlerarasi diyalog olayi yeni modami, nerden cikti ben anlamadim? Bana Risalei Nurdan BIR tane örnek verebilirmisin buna? Dinlerarasi Diyalog Allahin emridir. Üstad müslümanlarin risalei Nura saldirdigi bir zamanda kiliseye gittigini, papayla yazistigini bilmiyormuyuz? Yani cemaatlerarasi diyalog olmadan dinlerarasi diyalog olmazmi. Peygamber Efendimiz sav nicin müsriklerle ilgilendi, neden Ebu Cehile gitti? Islam sadece müslümanlara mi indi? Böyle bir siralama bence hayal ürünüdür ve dini bir temeli yoktur. Bu konuyu sonuna kadar tartismaya hazirim. kirilcak birsey yok.Egerbildigimiz birsey varsa ortaya koyalim, böyle yarim ortaya atmak dogru degi. Maden ortaya atildi böyle bir iddia, ispatini isteriz! Ben zerre kadar kirilmam. Bence cemaatler birbirine düsman olmasin, engel olmasin, tas koymasin yeter. Baska seye gerek yok. Millet Allaha inanmiyor, islami kabul etmiyor, biz onlari halletmisiz gibi cemaatlerarasi diyalogtan bahsediyoruz...

Dinlerarasi diyalogun maalesef anlasilmadigini görüyorum. Cift kutuplu, müslümanlari terörist ve barbar gösteren bir dünya kurulmaya calisiliyor. Amac müslümanlari dünyanin gelecegini sekillendirirken dislamak. Amac müslümanlari provoke edip, suclu duruma düsürmek. Amac önemli karar alma mekanizmalarina müslümanlarin etkide bulunmasina mani olmak. Iste bu yüzden müslümanlar evinde otursun, önemli noktalarla baglantisi olmasin isteniyor. O yüzden yeni Papa ilk is olarak dinlerarasi diyalog bölümünü kaldirdi! Amac Kilise ve devletin Müslümanlarla baglantisini koparip paralel ve icine kapanik bir Müslüman toplumu olusturmak. Amac Islami bedevi bir kavim dini haline getirmek ve insanlarii ondan ürkütmek, cünkü insanlar bilmedikleri seylerden korkarlar. Cünkü loby olmasi icin belirli yerlere girmen gerekir. Islamin siddet dini olmadigini bizimle oturup konusulacagini fiilen tekzip etmek gerekiyordu. Siddete yönelen dünyada farkli din mensuplarinin birlikte yasayabileceklerini, islamin bunu engellemek bir yana buna firsat verdigini fiilen göstermek gerekiyordu. Iste bu yüzden dinlerarasi diyalog ortaya atildi, bu yüzden hiristiyanlarla diyaloga gecildi. Cünkü bundan biz kazanacaktik, biz kendimizi ifade etme imkani bulacak, meselelerimizi kabul ettirecek bir platform kuracaktik. Dinlerarasi diyalog budur ve artik ufkumuzu genisletip, olaylara daha genis acidan bakma zamani geldide geciyor diye düsünüyorum.

adem abicim, bazi seyleri bazi seylerle karisdiryoruz, farkinda degiliz!!

ve sunu da söylim illa risalelerden örnek vermek gerekmiyor, burda maska cemaatlere mensup olan kardeslerimiz var alinmasinlar;))

Her neyse, demek istedigim suydu:

Tabiki dinler arasi diyalok önemlidir, teblih bagbinda! Ama benim demek istedigim de su; insan önce kendi "din" kardesi ile olan diyalogunu bir toparlaya bilse ozaman bu tarz sürtüsmeler olmiycak, ve dinler arasi diyalog daha rahat gerceklesebilecek. BEnim sadece istedigim, birseyleri düzeltmeye ugrasiyorsak, önce burnumuzun dibindekiyle basliyalim;)

Adem bey, fikirlerinize saygi duyuyorum. Tek ricam: Allah rizasi icin, görüsleriniz icin Risale-i Nuru kullanmayin. Taban tabana zit düsünüyoruz. Daha öncede yazdim, özellikle Lahikalari okumanizi tavsiye ediyorum.

Biz Risale-i Nur talebeleri kesinlikle önce cemaatler arasi kardesligi esas aliriz, ondan sonra ehli iman ile diyalogu, ondan sonrada tüm insanlarla. Lütfen olayi carpitmayin. Hic kimse Dinler arasi diyaloga karsi degil!

Hatta Almanya´da "Nurculuk, Milli Görüscülük, Tarikatcilik, Fethullahcilik" falan filan OLMAZ! Almanyada ancak Müslümancilik olur. Hepimiz tek bir yürek olarak hareket etmek zorundayiz.

Hepimiz bir yürek olmak icin cabalamiyoruz iste Webmaster, bunu yapabilseydik ozaman adem abinin israrla dedigi "dinler arasi diyalogu elde edebilirdik" demek suki, biz önce kendi aramizi düzeltmekle bunu elde edicegiz;)

Allah razi olsun tomurcuk, genc hizmet.

Keske Uhuvvet Risalesi teori veya masal degilde, gercek olsa.

Keske Papazlara yaptigimiz yalakaliklarin yarisini kendi din kardeslerimize karsi yapabilsek.. keske...

Tekrarliyorum. Ben asla dinlerarasi diyaloga karsi degilim. Zaten sacma olur. Beni taniyanlar dinlerarasi diyalogda ne kadar aktif oldugumu bilir. Yinede en önemlisi benim icin müslümanlar arasi ittifak.

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...