Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Kerimov diktatörlüðü 'Nurcular'a karþý

Özbekistan'da bir grup “Nurcu”nun “fundamentalist” ve “Pan-Türkist” propaganda yaptýklarý gerekçesiyle aðýr hapis cezalarýna çarptýrýldýðýný televizyon haberlerinde duymuþ veya gazetelerde okumuþsunuzdur.

Bir de Azeri kardeþlerimizin dilinden okuyun.

Ýslam-Azeri adlý internet sitesindeki haberi özgün diline fazla dokunmadan sunuyorum:

“Özbekistan'da Nurçularýn mahkemesi keçirilib.

Ýslam-Azeri'nin NTV'ye istinadlý haberine göre Özbekistan'ýn mahkemesi dünen Nurçularýn iþine bakýb.

2008 yýlýnda habs edilen çok sayýda nurçu tarikatýna mensub olan þahýslar dini gazetlerinde yazdýklarý makalelere göre habs edilibler.

Habs edilen Nurçular hemçinin “Böyük türk” dövleti kurmak ve ülkedeki ananevi dinlere zidd dini faaliyyet etmekde ittiham edilirler.

Özbekistan kanunlarýna göre ittiham edilenler 8 yýldan 12 yýla kimi habs cezasý alýblar.

Dikkatinize çatdýrak ki, Nurçulara karþý bu yýlýn en böyük mahkemesi Özbekistan'ýn açdýðý iddia esasýnda aparýldýðý keyd edilir.

Habs edilenlerin ise Özbekistan'ýn yüksek reytinge sahib Türk universitet v_ litsey mezunlarý oluðu öne çekilir.”

* * *

Büyük Türk Devleti kurmaya teþebbüs ve ülkedeki ananevi dinlere zýd dini faaliyetlerde bulunmak…

Bunlar nasýl suçlamalar?

“Büyük Türk Devleti” dedikleri, Turan Birliði.

“Ananevi dinlere zýd dini faaliyet” dedikleri ise bir Ýslam ülkesinde Ýslam'ý anlatmaktan baþka bir þey deðil.

Bunlar nasýl dava konusu olur?

Böyle saçmalýk mý olur?

Kerimov diktatörlüðünde maalesef oluyor iþte.

Savcýlarý ve hakimleri vasýtasýyla aslýnda þöyle diyor Kerimov:

“Tebamý büyük davalarla ayartarak benim küçük krallýðýmýn karizmasýný çizemezsiniz! Kurduðum zulüm düzenini tehdit eden dini telkinlerde bulunamazsýnýz! Ýslam'ýn nerede baþlayýp nerede bittiðini bile ben tayin ederim!”

* * *

Tunuslu mütefekkir ve siyasetçi Raþid Gannuþi anlatmýþtý; Habib Burgiba diktatörlüðü döneminde tutuklanan bir âlime mahkemede þöyle bir 'suçlama' yöneltilmiþ:

“Kur'an'ý Ulu Önder Habib Bugiba'dan farklý bir þekilde yorumlamaya cüret etmek…”

Diktatörler hep birbirine benziyor.

* * *

8 yýldan 12 yýla kadar hapis cezalarýna çarptýrýlan Özbekistanlý “Nurcu” kardeþlerime sabýr diliyorum.

Ne yazýk ki baþka bir þey yapamýyorum.

Allah ecirlerini arttýrsýn.

Hakan ALBAYRAK - YENÝ ÞAFAK, 02/03/2009

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...