Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

yalan

aciz kul

Empfohlene Beiträge

Selam aleyküm,

ben bir sefer sunu duymustum yada okumustum:

Âlimler yalan konusunda sunu demis: Yalan söylemek haram, fakat üc sey de söylenebilir:

1. -Savasta

2. -Evli ciftleri baristirmak icin

3. -Aklamda degil

Siz bu alimlerin kim oldguna bilyormusunuz? 3. Sey nedine biliyormusunuz? Bu konuda daha detaili bilgiler verbilirmisiniz?

vesselam

Islamin yapisnindan ortaya cikiyorsa hadis yada ayet kanati olmasi gerek.

kusura bakma, alim degilim, binlerce hadis de bilmiyorum, hatdim de degil fakat benim bildigim islam yapisinda yalan söylemek haram. okudugum hadislerde coguna yalan söylemenin dogru olmadigini ispatliyor.

peygamber efendimize sa soruyorlar, müslüman yalan söylermi diye. o da hayir diyor.

yalan münafik sifati diyor.

müslümani tarif etdimi, onun söyledigi sözünde dogruluk var diyor (tam hadis aklimda degil, biraz yanlis dedim galiba. "vor dessem mund man sicher ist" gibi birseydin galiba)

zaten peygamberimize as muhammedül emin denilmiyor mu?

hicbiyerde; su durumda falan yalan söyliyebilirsin diye birsey okumadim.

zaten o dedigim üc hususta bile galiba yalan söykememek gerekiyor. yani var olmayan seyi var kilmamak. (-> mit den wörtern spielen, ungenau sein)

insallah beni bu konuda biraz aydinlatirsin(iz)!

hayirli günler ve selamlar

Yalani sifat haline getirmek dogru degil. Kötü bir sifat oldugu acik.

Egitimdede yalanin negativ etkisi oluyor cocuklara. Buna dikkat edilmesi gerekir.

Webmaster dedigi gibi bir cok örnek getirilebilir. Ama Fikihda denildigi gibi usuller vardir.

Bunlar kaydeyi bozmaz. Ayet ve Hadisden cikarilmis usuller.

Yinede yalan hakkinda ayrinti bilgiye sahib olmak en güzelidir.

Hayirli Günler..

:-)

kardes, domut eti yemek, ihtiyac yokken haram, ac kaldiginda ölmemek icin farz.

hatta su icmeyi farz, haram, mekruh, mübah olarak bile ayirabiliyorsun. mesela ameliyattan sonra su icmek haram.

yani Islam´dan hic bir sey "her zaman helal" veya "her zaman haram" degil. zaten bu insanin yapisini cok ters olur.

insan robot degilki.

onun icin yalanin her zaman haram olmasida mantiksiz olur. "Normal" sartlarda yalan haramdir.

ama mesela evli bir cifti tekrar beraber getirebilmek icin ya da kavga etmis iki insani baristirabilmek icin yalan söylemek elbette caizdir.

abi benim istedigim bir kanit idin.

ben yanliz yalan söylemenin haram oldugunu söyleyen hadis okudum. özel durumda caiz diye birsey hic okumamistim. sende, "das ist einfach so" gibi birsey diyorsun. Fetva var mi diyorum, sen ""Namaz farzdir" diye fetva var mi?" diye cevap veriyorsun. Zaten namazin farz oldugu hadis lerde geciyor... burdaki karsilastirman cok uymuyor.

naja. sorular islamiyede birsey buldum:

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/928/yalan-soylemek-haramdir-ancak-zor-durumda-kaldigimizda-ne-yapmaliyiz-yalan-soylemenin-haram-olmadigi-yerer-var-midir-savasta-yalan-soylemek-aladatmak-olmaz-mi.html

benim dedigim gibi üc sey den bas ediyor. ve orda da yalan söylemnin yanlis oldugu söyliyor. "umreden" yapmak caiz oldgunu söyliyor. yani büyük bi fark var...

bu arada fetvalar var mis wie es aussieht:

Maslahat ve zaruret için bazı âlim ‘muvakkat’ fetvası vermiş. Bu zamanda o fetva verilmez.(Bediüzzaman)

tabi tam olarak dogru anladim mi bilmiyorum-bildiginiz gibi türkcem biraz zayif. okumakda fayda var yani :)

evet türkcen biraz zayif galiba :) cünkü verdigin link benim yazdigimin aynisini genis olarak yazmis.

mesela Peygamberimizin (sav) hadisi var: “Halkın arasını düzelten ve bunun için hayır niyetiyle söz ulaştıran veya hayır kasdıyla yalan söyleyen, yalancı değildir.” (Buharî, Sulh 2; Müslim, Birr 101)

Onun icin fetvaya gerek yok kardes. Hic bir alim kendi kafasina göre fetva uydurmaz. Yukarida sordugun soru zaten Islam´da var olan birsey. Fikih Ilminin en önemli konularindan biri. Yani sarta göre hüküm vermek. Onun icin fetva gerekmez. Zaten görüdügün gibi bu konuda hadis ortada.

"3 sey"e gelince. Bu sadece insanlar daha iyi anlasin diye. 32 Farz gibi. 32 Farz diye birsey yok. Insanlar daha iyi ögrensin diye formül haline getirilmis. Bu "3 sey" de öyle. Sadece misal olsun diye bu "3 sey" söylenmis.

:)

ama orada yaziyor ya:

Yalanı ve olmayan bir şeyi haber vermek mutlak sûrette yasaklanmıştır. Yalan hususundaki hadisteki müsaade ise “tevriye” ve “îhâm” yoluyla söylenmesi halindedir. Tevriye: Birkaç mânâsı olan bir kelimeyi kullanan kimsenin en uzak mânâyı kasdederek söylemesidir.

Îhâm ise: İki mânâsı olan bir kelimenin en uzak kullanılan mânâsını kasdederek söylemesidir.

Bir de güzel misallerde vermis; mesela:

Ayrıca birbirine dargın olan iki kişinin arasını bulurken, “falan adam senin için duâ ediyor” dese de, bununla o adamın “Allah’ım, bütün Müslümanları affet” demiş olduğunu kasdetse, yalan bir beyanda bulunmuş olmaz.

...

Üstadin dedigi ne o zaman?

“...Maslahat için kizb (yalan) ise zaman onu neshetmiştir (hükmünü kaldırmıştır). Maslahat ve zaruret için bazı âlim ‘muvakkat’ fetvası vermiş. Bu zamanda o fetva verilmez. Çünkü o kadar su-i istimal edilmiş ki, yüz zararı içinde bir menfaati olabilir. Onun için hüküm maslahata bina edilmez.

“Aynen öyle de, maslahat dahi yalan söylemeye illet olamaz. Çünkü muayyen bir haddi yok, su-i istimale müsait bir bataklıktır. Hükm-ü fetva ona bina edilmez. Öyle ise ‘imme’s-sıdk ve imme’s-sükût (ya doğru söylemeli yahut susmalı) Yani yol ikidir, üç değildir. Ya doğru, ya yalan, ya sükût değildir.”

Bearbeitet von aciz kul

abi karar ver artik ya :)

bi "tabiki tamamen ucuk birsey uydurmayacaksin yani" diyorsun. simdi de "olabilir" diyorsun.

??

bide Bediüzzaman fetva ile neye kast etdigini daha demedin.

su 3 meseleye gelelim.

o üc sey de hadis den geliyor:

Yine Müslim, bu hadisin devamında Ümm-ü Gülsüm’den (r.a.) şu meâlde bir rivayeti de kaydetmektedir:

“İnsanların söylediklerinden hiçbir şeyde yalana ruhsat verildiğini işitmedim; ancak şu üç durum müstesna: 1) Harpte, 2) İnsanlarını arasını bulmada, 3) Kadının kocasına, kocanın da karısına karşı —ailenin düzeni için söylediklerinde...” (Müslim, A.g.e)

baska durumlar icin de hadis var mi? (außer des mit dem hakin arasina...)

yada "allgemein regeln" yapan bir hadis var mi?

üf kardesim ya, japoncami yaziyorum ben :)

Peygamberimizin (sav) hadisde saydiklari ölcü. O ölcüden dolayi ne zaman o sekil bir yalan söylenebilecegini kendin cikarabilirsin. Hadi ilminde icerige bakilir.

Yani neden harpte yalan söylenebilinir? Neden Insanlarin arasi bulunmasi icin yalan söylenebilinir? Bunlarin manasi bildigin zaman, baska nerelerde yalan söylenebilecegini ve nerelerde kesinlikle söylenemeyecegini anlayabilirsin. Yani söylenene bakma, icerigine bak.

Sana bir misal veriyorum, son misal :) Peygamberimize sav. birisi "orucluyken karimi öpersem birsey olur mu" diye soruyor. Cevabi: "Sen öpme." ayni soruyu bir baskasi soruyor, cevabi: "Hic bir sey olmaz." Sahabiler soruyorlar bu tezat mi diye, Peygamberimizde (sav) o insanlarin fitratlarinin farkli oldugunu söylüyor.

Ayni misali "en hayirli amel nedir?" sorusunda da bulabilirsin. cok farkli cevaplar var. birine "anne-babana bak" denmis, digerine "oruc tut" denmis. fitrata göre cevap.

Yoksa yukarida yaptigin gibi, söylenene bakilirsa, tamamen tezat olur hasa!

Fikih ilminde bu cok cok cok önemli bir ölcü. Yoksa fetvalari anlayamassin. Bu yalan konusunda da aynisi gecerli. Nedenlerine bakacaksin?

Nasil yalan söylenir konusuna gelince? Senin icin neden sadece beyaz ve siyah var? Sadece dogru ve yalan diye bir sey yok. Arasinda gri tonlar var. Mesela iki arkadasi baristirmak icin tabiki yalan söyleyebilirsin. Ama söyledigin yalan tamamen uydurma, gercek olmasi imkani olmayan birsey olmayacak.

Üstadin söyledigi su: Evet, yalan söylenir. Fakat bu asirda "caiz olan yalani" bile o kadar abartmislarki, söylenmemesi gerekir diyor. Yani böyle bir fetva var, ama olsa bile, su-i istimal, yani kötüye kullanildigi icin, kullanmamasi daha iyi diyor.

Nasil yalan söylenir konusuna gelince? Senin icin neden sadece beyaz ve siyah var? Sadece dogru ve yalan diye bir sey yok. Arasinda gri tonlar var. Mesela iki arkadasi baristirmak icin tabiki yalan söyleyebilirsin. Ama söyledigin yalan tamamen uydurma, gercek olmasi imkani olmayan birsey olmayacak.

hier liegt der knackpunkt. Beispiel:

Harpteyiz. Karsidaki beni tutukluyor ve kac tane Askeriniz var diye soruyor. Aslinda 100 tane askerimiz var bende

a) 500.000 tane var diyorum. -> tamamen uydurma. haram.

b) cok var diyorum. -> “tevriye” ve “îhâm”. caiz

Anlasdikmi? :)

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...