Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Sırrı Süreyya ile Mehmet Metiner arasındaki farklar

- Sırrı Süreyya ağzında şeker varmış gibi konuşur, Mehmet Metiner ağzında biber varmış gibi...

- Sırrı Süreyya sanatın ve sanatçının açık dostudur, Mehmet Metiner sanatın ve sanatçının gizli dostudur.

- Sırrı Süreyya'nın başında “Yeter Sırrı” diyecek bir lideri yoktur ama Mehmet Metiner'in başında “Yeter Mehmet” diyecek bir lideri vardır.

- Sırrı Süreyya tatlı serttir. Mehmet Metiner acı sert.

- Sırrı Süreyya Nurculuk literatürüne hakimdir. Mehmet Metiner ise ıslamcılık literatürüne...

- Sırrı Süreyya menkıbelere yatkındır, Mehmet Metiner ise ideolojik bildirilere.

- Sırrı Süreyya'nın hem sohbeti tatlı, hem belagati kuvvetlidir. Mehmet Metiner'in ise belagati kuvvetlidir ama sohbeti o kadar tatlı değildir.

Ahmet Hakan, Hürriyet, 08.01.2012

Mehmet Metiner'den Sırrı Süreyya'ya Hodri meydan

AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner ile BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, geçen hafta Meclis Genel Kurulu'nda sert bir tartışma yaşadılar.

Tartışma “çık karşıma” türü karşılıklı diklenmelerle büyüdü.

Zirveye çıkan gerilim, her zamanki gibi “birleşime verilen ara” sayesinde bir parça yatıştı, yatışabildi.

* * *

İşte bu restleşmeden yola çıkarak “Sırrı Süreyya ile Metiner arasındaki farklar” başlıklı bir yazı yazdım.

Dünkü Hürriyet Pazar'da yayınlandı.

Yazıyı okuyan Mehmet Metiner aradı.

Sırrı Süreyya Önder'in “ağzında şeker varmış gibi konuşan bir bilge” olmadığını söyledi.

Böyle olmadığına dair de örnekler verdi.

* * *

Ardından da şöyle dedi:

“Sırrı Süreyya Önder benim korkup kaçtığımı falan söylüyor. Aracılığınla kendisine sesleniyorum: Gelsin senin programında tartışalım. Şahsiyat yapacaksa, kişilikler üzerinden konuşacaksa onu da yaparım. Ama fikir tartışması yapmak isterse işte asıl ona varım. Gelsin kendisiyle Kürt sorununu tartışalım. Hakaret etmeden, düzeyli bir şekilde konuşalım. Ben hazırım. Kendisine hodri meydan diyorum.”

Meydan okumak önemlidir. Ve hakkının verilmesi gerekir.

Bu nedenle...

Metiner'in meydan okumasını Sırrı Süreyya Önder'in kulağına fısıldamakla yetinmek yerine buradan kamuoyuna duyuruyorum.

* * *

Sırrı Süreyya Önder bu meydan okumaya nasıl karşılık verecek?

“Evet” derse “Tarafsız Bölge” programı, bu tartışma için platform olmaya hazırdır.

“Hayır” derse...

Ortaya koyduğu gerekçeleri bu köşeden kamuoyuna iletmeye hazırım.

Ahmet Hakan, Hürriyet, 09.01.2012

• 4 Wochen später...

Tartışmaları imkânsız

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'le konuştum:

Kendini sonuna kadar haklı görüyor.

“Çıksın karşıma” diyor.

“Palyaço” benzetmesi yapıyor.

“Yüreği yetiyor idiyse Adıyaman'dan aday olsaydı” diyor.

Silahlı güçlere sırtı dayamaktan söz ediyor.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile konuştum:

“Tartışmaya varım ama önce özür dileyecek” diyor.

“Yozgat'tan bağımsız aday olalım, ondan üç katı oy alırım” diyerek daha da üst perdeden meydan okuyor.

Alaycılık tonu hayli yüksek bir havada saydırıyor da saydırıyor.

Belli bir belagat içinde “Allah ne verdiyse...” diye laf çakıyor.

“Güçsüz güçlüye meydan okur” diyerek Metiner'in meydan okumasını dikkate almıyor.

İki tarafı da dinledim.

İki tarafın da ruh halini anladım.

İki tarafın da öfkesini ve küçümsemesini gördüm.

İki tarafın da gerilimine tanık oldum.

Sonuç?

Sonuç şudur:

Mehmet Metiner ile Sırrı Süreyya Önder'in tartışmaları imkânsız.

Bırakın tartışmayı, bir stüdyoda yan yana bile gelemezler.

Geldikleri anda olay çıkar.

“Ama reyting... Ama reyting...” dediğinizi işitir gibiyim.

“Reyting” falan tamam da daha üçüncü dakikasında “sözün bittiği yer”e gelmesi garanti bir televizyon programını ne yapayım ben?

“Meclis İdare Amiri” Salim Uslu gibi iriyarı bir adam olsam, “ikisini de zapt ederim” falan diye bütün riskleri göze alabilirim.

Ama değilim ne yazık ki...

Araya girmeye kalkıştığım anda yumrukların çoğunun benim zavallı suratımda patlayacağından adım gibi eminim...

Ayrıca “reyting patlaması” falan da hikâye...

Bir aydır reytingin ölçümü yapılmıyor ki patlaması olsun.

Kısacası “kalsın” diyorum ve meydandan koşar adımlarla uzaklaşıyorum.

Ahmet Hakan, Hürriyet, 10.01.2012

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...