Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

pozitif-kapak-o-n.jpg

Siparis icin:

http://lesen24.com/product_info.php?pName=pozitif-ol-pozitif-bak-psikolojik-terapide-risalei-nur

https://www.amazon.de/Pozitif-Ol-Psikolojik-Terapide-Risale-i/dp/9752613438/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1464775621&sr=8-2&keywords=pozitif+ol

“Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır.“

Hemen belirtelim, Risale-i Nur bir psikoloji kitabı değil. Psikolojik metotlar içermez. Fakat başka kitaplarda da olabileceği gibi Risale-i Nur´da da insan psikolojisine dair önemli tespitler var. Bu tespitlerden psikolojik terapide faydalanmak mümkündür, ki biz faydalanıyoruz ve tedaviye gelenler de çokta faydasını görüyor.

Risale-i Nur, genel olarak iman hakikatlarını konu ederek, insanların ümitsizliğe, depresyona, çaresizliğe düşdükleri ve kendilerini tanımaya çalıştıkları durumlarda faydası oluyor. Okuyanlara olaylara başka bir bakış açısı sunuyor. Özellikle varoluşsal sorunlarda insanın varlığına bir anlam veriyor. Bu şekilde insana değer veriyor ve anlamsızlıktan kurtarıyor. Perspektiflerini ve paradigmalarını değiştirmelerine vesile oluyor. İfrat ve tefrit´ten koruyarak vasat ve tevekkül´e çekiyor.

Modern psikolojinin hastalık olarak nitelendirdiği durumlara ve düşüncelere Risale-i Nur´dan tedavi maksadıyla ilaçlar bulmak mümkün. Risale-i Nur´un kaynaklarının Kur´an ve sünnet olması hasebiyle bu ilaçlar Kur´an eczanesinden geliyorlar ve bundan dolayı fıtrata uygun oldukları için daha da etkili oluyorlar.

Icerik:

Ruh

İnsanın yapısı

Bilinçaltı

Kuantum felsefesi: varlık ve yokluk arasında insan

Kabiliyetler ve yetenekler farklı

Fıtrata uygun hareket etmek

Önsezi - Olayları önceden hissetmek

Başkaları ne der? - Halk´mı Halık´mı?

Hatalardan baştan vazgeçmek

Birisinin hatasını bütün yakınlarına mal etmek

Adaletli olmak, tarafgir olmamak

Kızmak ve tenkit etmek

Küsmek

Düşmanlık, kin ve nefret

Düşmanlık şahsa değil sıfata olmalı

Sorunlardan kaçmak, sorunu büyütmek, şiddet uygulamak, cinler, nazar ve büyü

Kumar bağımlılığı

Öfke kontrolü

Kıskançlık

Hakkını ölçülü istemek

Affetmek

Ego, enaniyet, narsizm

Gurur ve kibir

Acizlikten kuvvet bulmak

Acelecilik

Yalancılık (pseudologia fantastica)

Gıybet, dedikodu ve duygusal taciz (mobbing)

Ölüm

Başkalarının ölümü

Çocukların vefatı

Hastalık, dert ve musibet

Sabır

Tevekkül – Allah´a güvenmek

Kader

Belalar niye hep beni buluyor?

Kötülükler olmasaydı olmaz mıydı?

Vesvese, kaygı ve endişe (anksiyete bozukluğu)

Takıntılar ve tikler (obsesif kompulsif bozukluğu)

Kötü düşüncelerden kurtulamıyorum

Ümitsizlik ve depresyon

Yalnızlık hissi

Hapishane mahpusları

İhtiyarlık Psikolojisi

Gençlik Psikolojisi

Aile kurmanın gerekçeleri

Aile huzuru

Aile içi iletişim

Eş seçimi

Çocuk Eğitimi

Çocukları iki dilli yetiştirmek

Anne Babaya hürmet

Birbirini sevmek ve irtibat halinde olmak - Sosyal paylaşım siteleri

Sevgi, aşk, muhabbet ve Hucurat Sosyolojisi

Dünya sevgisi

Hırs

Herşeyi elde etme isteği

Ayrılık ve bağlanmak

Unutkanlık - Cinsellik ilişkisi

Olayların iç yüzü

Pozitif bakış açısı

Herşeyi kafaya takmak

Geçmişi unutamamak

Dua

Dualarım kabul olmuyor

İyileşmek için sadece dua etsem olmaz mı?

Ruhun gıdası

• 3 Wochen später...

“Pozitif Ol Pozitif Bak- Psikolojik Terapide Risale-i Nur”

Zıtlıklar hayatın gerçeğidir. Yaratılış nizamı böylesi bir denge üzerine kuruludur. Onu aşmak imkansız, aksine gayretler faydasızdır. 

Olmasını şiddetle arzuladığımız halde daha sonra olmadığı için şükrettiğimiz ya da tam tersine olmaması için olanca gücümüzü sarf etmemize rağmen daha sonra olduğundan dolayı bayram coşkusu yaşadığımız olayların sayısı hiç de az değildir. 

Külli kader olgusuna baştan bütüncül bakabilmek huzuru besleyen erdem bilgeliğidir. Geleceğin üzerine atılan örtü, aynı zamanda gaflet perdesinin aralanmasına vesiledir. Ömrün bütünü zehir olmasın diye ölüm vaktinin, ölüm yerinin gizliliği şeker şerbettir. Tedbirlerimiz, dikkatlerimiz, korkularımıza ve endişelerimize ilmeklidir. 

İyimserlik şükre davetiyedir. Şükür ise nimeti celbeden cazibedir. Güzel düşünen güzel görür, güzel gören hayatından lezzet alır. İyimserliğin yanılgıları, kötümserliğin isabetlerinden daha isabetli, daha hayırlıdır. Hüsnü zan mümkün oldukça suizanna düşmemek önemli bir ilkedir. Kutsi hadiste, “Kulum Beni nasıl bilirse, Ben ona öyleyim”  şeklinde ifadesini bulan ilahi düstur, iyimserlere cennet muştusu olmanın yanında, oldurucu ve olgunlaştırıcı bir ahlak öğretisidir.

Psikolojik yanımızın telkinlere karşı ne denli hassas olduğu malumdur. Kötü bir insana, iyisin diye diye iyileşmesi, iyi bir insanın aksi uyarılara yenik düşerek kötüleşmesi pratikte az değildir.

Başkalarının bizim hakkımızdaki müspet kanaat ve düşüncelerini de aynı bağlamda değerlendirerek verimli kılmak mümkündür. İmam Azam, kendi hakkındaki söylentiyi işitince artık öyle yapar. Tam kırk yıl yatsı abdestiyle sabah namazını eda eder…

Bedbin, kötümser insanın çevresine sürekli negatif enerji yaymasına mukabil, nikbin, iyimser insan da çevresine sürekli pozitif enerji neşreder. Bu çerçevede iyimserlik önemli bir toplumsal yardım işlevi görür.

Özellikle, kötümserliğin kurumsallaşarak yaygınlaştığı günümüzde, iyi niyetli, iyi düşünceli, iyiyi gören, iyiyi söyleyen, duru gönüllü nikbin kişilere ihtiyacımız her dönemden daha fazla. Bizim de, bir denge izdüşümü olan iyimserliği, bütün hayata yayarak kurumsallaştırmamız gerekiyor.

İyimserlik, hiçbir zaman realitelere göz yummak ve ütopyaya sığınmak anlamına gelmez. Belki, realitenin zıtlardan oluşan bir ahenk olduğunu baştan bilmek ve beklentileri bu ahenge uygun akort etmek anlamına gelir. İyimser kişi, olumsuzlukları da aynen olumlu olaylar gibi reel dünyanın bir parçası olarak görür. Olumlu ya da olumsuz her olayı hayırlı neticeye irca etmeye çalışır. Çünkü bizler, hem hayırla hem de şerle imtihan olunmak mevkiindeyiz. (Enbiya, 35) Bunlardan hangisi ile imtihan olunduğumuz değil, imtihanı kazanıp kazanmamız önemlidir. Şerle imtihan olunup kazanırsak sonuç hayırdır. Hayırla imtihan olunup kaybedersek sonuç şer demektir. Öyleyse önemli olan, imtihanın her iki halini de hayra tebdil edebilmektir. İyimser insanın gayreti de bu istikamettedir…  

İyiye, güzele, faydalıya talip olmak; kötüyle, çirkinle, zararlıyla yüzleştiğinde ise daha kötüsünden, daha çirkininden, daha zararlısından korunmuş bulunmaya şükürle mukabele etmek… İyimserliğin en özlü tanımı bu hal olsa gerektir.

“Pozitif Ol Pozitif Bak- Psikolojik Terapide Risale-I Nur” çok yönlü mükemmel, çok yönlü güzel bir kitap. Adeta bir kültür harmanı. Hazmedilmiş bilginin, fikir ve düşüncenin emrine verilişi; orjinalitenin peşinde sürüklenmeden, orjinal tespitlerde bulunmak mahereti kitapta en güzel kıvamda vücut bulmuş. Kitabın varlığını duyar duymaz hemen aldım okudum, Sizleri de haberdar edeyim istedim. Yazar Cemil Şahinözü bu faydalı, bu isabetli çalışması vesilesiyle tebrik ediyor, çalışmalarının bütününde başarılar diliyorum..

Latif Erdogan, 05.12.2022
https://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/latif-erdogan/pozitif-ol-pozitif-bak-psikolojik-terapide-risale-i-nur-40760.html

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...