Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Mustafa Gürkan'a babasýndan kalan en büyük miras, domates tohumlarý. Ýlaç ve gübre kullanmadan yaklaþýk 2 kiloluk domates yetiþtiren Gürkan, tohumlarý Ýsrail'in gen teknolojisine karþý dünyaya pazarlamaya hazýrlanýyor.

Eskiþehir'de bir vatandaþ, babasýnýn sandýðýnda bulduðu tohumlarý ekerek yaklaþýk iki kilogram aðýrlýðýnda dev domatesler yetiþtirdi. 'Yürek' adýný verdiði domatesleri tescil ettiren vatandaþ, þimdi Ýsrail'in gen teknolojisine karþý Türk domates tohumunu piyasaya sürmeye hazýrlanýyor.

Eskiþehir'de turþuculuk yapan Mustafa Ýhsan Gürkan, 3,5 yýl önce ölen babasýna ait sandýðýn içinde domates tohumu buldu. Fide haline getirdiði tohumlarý tarlaya diken Gürkan, yetiþen domateslerin normalin çok üstünde bir büyüklüðe sahip olduðunu gördü. En küçüðü 1,5, en büyüðü ise 1,8 kilogram aðýrlýðýndaki domateslere 'yürek' ismini veren Gürkan, dev domateslerden tohum elde etmek için çalýþmalarýný hýzlandýrdý.

Yýllardýr baba mesleði turþuculukla uðraþan Gürkan, hayatýnda ilk kez bu büyüklük ve þekilde domates gördüðünü söyledi. Yaþadýklarý karþýsýnda hayrete düþen ve 1 dönüm arazi üzerine ektiði domatesleri ilaç ve gübre kullanmadan doðal ortamda yetiþtirdiðini belirten Gürkan, "Yýllardýr sebze meyve yetiþtiriyorum. Bir fidenin bu aðýrlýktaki domatesleri nasýl taþýdýðýna hayret ettim. Hatta eþimi dostumu çaðýrýp gösterdim, onlar da gördükleri karþýsýnda çok þaþýrdý." þeklinde konuþtu.

Domateslerin renginin pembe olduðunu ve bir tanesiyle 6 kiþinin doyduðunu kaydeden Gürkan, "Domateslerin çekirdeði çok az ve dana yüreðine benziyor. Bu sebeple domateslere 'yürek' ismini verdim. Domateslerin içi tamamen dolu ve tadý çok güzel. Yiyenler tadýný çok beðeniyor." ifadesini kullandý. Babasýndan kalan tohumlarý bir mücevher gibi saklayan ve tescil ettiren Gürkan, Ýsrail'e karþý dünyaya Türk domates markasýný yaygýnlaþtýrmak istediklerini vurguladý. Proje üzerinde çalýþtýklarýný anlatan Gürkan, "Ýsrail nasýl Türkiye ve dünya ülkelerine kendi adýyla domates tohumu satýyorsa biz de dünyaya Türk adýyla domates tohumu satacaðýz. Önümüzdeki yýl hayata geçireceðimiz çalýþma ile hazýrladýðýmýz tohumlarý Türk ve dünya çiftçisine vermek istiyoruz. Bu nesil kaybolmasýn istiyoruz." diye konuþtu.

Mehmet Kuru

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...