Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

:selam:

Cenab-i Allah Kur´an-i Kerim´de insanlara emanet verdigini söylüyor. Bu emanetten daglar vs. cekinmis. Fakat insan kabul etmis.

Acaba bu emanet ne olabilir?

Emanetten kiyas Ene olabilirmi? Yani Allah´in bazi sifatlarinin kayit olarak insana verilmesi ve bu kayitli sifatlar sayesince Allahin sonsuzlugunu algilayabilme kabiliyetinden bahsediyorum. Bu kabiliyet, bu ENE, emanet olabilirmi?

Bu konuda farkli görüsler var. Bazi alimler bunun nefis oldugunu söylerken bazilari sorumluluk olarak tefsir etmisler. Aslinda ikiside denilebilir. Ama Üstadin ene yaklasimi bana kapsayici ve hakikatli geliyor. cünkü ene yani benlik sorumluguda kapsayan daha genis bir kavram. Sorumluluk dendiginde insan salt varlik olarak ele alinirken Ene derken "Ente" yani Allah devreye giriyor. Üstad bu emaneti aciklarken Eneyi salt kendisi olarak degil bir ayna veya bir ölcü olarak aliyor. Enenin aslen var olmadigini Allahin kendisini anlamamiz icin yarattigi hayali bir ölcü birimi oldugunu söylüyor. Sonrada enenin mahiyetini aciklamakla kalmiyor, bunun sosyal hayata yansimalarini, felsefenin eneyi nasil yanlis tanimladigini anlatiyor. Varlik felsefesinin en derin yerlerinde bile ulasilamayacak saptamalarla "Sen kimsin" sorusuna cevap veriyor. Tek kelimeyle bir saheserdir ene risalesi. Ben böyle bir analiz görmedim....

Adem

yukarida cevabi var aslinda. ama dikkatimi cekti, Üstad emanet enedir demiyor, emanet birden cok manaya gelir, bunlardan önemli bir tanesi Enedir diyor. Orjinali:

"Gök, zemin, dað tahammülünden çekindiði ve korktuðu emanetin müteaddid vücuhundan bir ferdi, bir vechi, ene'dir. "

Üstaddan baskasinin emanete ene manasi verdigine ben rastlamadim. Sanirim tek Üstad söylüyor bunu.

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...