Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Risale-i Nur Sempozyumu baþladý

II. MÝLLETLERARASI BEDÝÜZZAMAN VE RÝSALE-Ý NUR SEMPOZYUMU “Risâle-i Nur’un eðitim sistemi”

ÝSTANBUL / 6-7 HAZÝRAN 2009

PROGRAM

I.GÜN (6 HAZÝRAN CUMARTESÝ)

08.30-09.30 KAYIT

09.30-11.00 AÇILIÞ OTURUMU

Kur’ân-ý Kerîm Tilâveti

Sinevizyon (Hayrât Vakfý)

Protokol konuþmalarý

1.Ali Kurt, ÝDSB Genel Sekreter Yardýmcýsý, Türkiye Temsilcisi

2.Prof. Dr. Ali Cuma, Mýsýr Müftüsü

3.Necmi Sadýkoðlu, ÝDSB Genel Sekreteri

4.Ahmed Azam Abdurrahman, ÝDSB Malezya Temsilcisi

5.Prof.Dr. Süleyman Osman, Sudan

6.Av. Abdulmejid Al Mýsrý, Suriye

7.Prof. Dr. Sýddik Hayati, Sudan

11.00-13.00 I.OTURUM BEDÝÜZZAMAN HAZRETLERÝNÝN EÐÝTÝM MÜESSESESÝNE BAKIÞI

OTURUM BAÞKANI : Salih Kaya (TÜRKÝYE)

1. Bedîüzzaman Hazretleri’nin tahsil hayatý ve bu tahsilin Risâle-i Nûr’a yansýmalarý Prof. Dr. Süleyman Osman (Sudan)

2. Ýslâmî Üniversite kavramý ve “Medresetüzzehrâ” örneði Ýdris Tüzün (Türkiye)

3. Risale-i Nur ýþýðýnda Ýslam'ýn ve Avrupa Felsefe'sinin eðitim gayesi ve neticelerinin mukayesesi. Prof.Dr. Talat Muhammed Afifi Salim, (Mýsýr)

4. Risâle-i Nur irþadýnda akýl ve kalp birlikteliðinin ehemmiyeti Dr. Muhammed Ratýb Al Nabulsý (Suriye)

5. Bedîüzzaman’ýn düþüncelerinin ve davasýnýn Malezya’daki Müslüman gençler üzerinde etkisi Dr. Fadhlullah Jamil (Malezya)

13.00-14.30 ÖÐLE ARASI

14.30 - 16.30 II. OTURUM RÝSALE-Ý NURUN EÐÝTÝM USULLERÝ

OTURUM BAÞKANI : Prof. Dr. Mustafa Aðýrman

1. Risâle-i Nûr’da eðitim açýsýndan Esmâü’l-Hüsnâ ve tecellileri Prof.Dr. Abdurrahim Ali Muhammed Ýbrahim, (Sudan)

2. Ýslâm dünyasýnda günümüzde uygulanan eðitim usulleri ve eðitimin temel problemleri Ömer Faruk Korkmaz (Türkiye)

3. Bedîüzzaman Hazretleri’nin Ýslâm’a hizmetinin ikna metodu açýsýndan tahlîli Dr. Raþid bin Mubarek (Suudi Arabistan)

4. Risâle-i Nur’un teblið esaslarý Dr. Mirza inak (Türkiye)

5. Bedîüzzaman Hazretleri’nin düþüncelerinin ve davasýnýn Malezya’daki Müslüman gençler üzerinde etkisi Dr. Münir Cuma (Suudi Arabistan)

II. GÜN (7 HAZÝRAN PAZAR)

10.00-11.00 AÇILIÞ OTURUMU

Protokol konuþmalarý

1.Bülent Güner

2.Abdurrahim Makkawi, Sudan

3.Muhammed Ali Yasinu, Suriye

4.Abdullah Makki, Sudan

5.Av. Abdulmejid Al Mýsrý, Suriye

6.Ferid Hafýz, Kamboçya

11.00-13.00 III. OTURUM RÝSELE-Ý NUR EÐÝTÝMÝNDEN ÖRNEKLER

OTURUM BAÞKANI : Sadýk Tanrýkulu (Mýsýr)

1. Risâle-i Nur eðitim sisteminde ‘nefis terbiyesi’ ve ‘manevî terakkî Said Yavuz (Türkiye)

2. Bir teklif: “e-Medrese-i Yusufiye” Dr. Mazhar Huseyni (ABD)

3. Said Nursînin Manevî-Dinî Eðitim Felsefesi: Malezya Ýçin Dersler Dr. Ferid Þehran (Malezya)

4. Risâle-i Nur eðitim sisteminde fertlere verdiði ‘milliyetçilik’ anlayýþý M.Zakir Çetin (Türkiye)

5. Risale-i Nur’da eðitimcinin sýfatlarý Ahmed Fazlullah (Sudan)

6. Bediüzzaman Said Nursi'nin Eðitim Politikasina Dair Görüþler, S.M.Rasheduzzaman (Bangladeþ)

13.00-14.30 ÖÐLE ARASI

14.30-17.00 IV. OTURUM RÝSALE-Ý NURDA TOPLUM EÐÝTÝMÝ

OTURUM BAÞKANI: Dr. Ahmed Bakcan (Fransa)

1. ‘Risâle-i Nur talebeliði’ nedir? Nur Talebesinin vasýflarý nelerdir? Mehmet Köroðlu, (Almanya)

2. Risâle-i Nur hizmetinin toplum tabakalarýný eðitim usulleri ve bu meyanda telif edilen risâlelerin tahlili Muhammed Saýd (Suriye)

3. Modern Arap dili üsluplarýnýn Risale-i Nur Külliyatýndaki izleri. Dr. Abdunnur Muhammed Mâhî (Suudi Arabistan)

4. Bir Kur’ân tefsiri olarak Risâle-i Nur Prof. Dr. Musa Kâzým Yýlmaz (Türkiye)

5. Risale-i Nur’a Eðitim açýsýndan bir bakýþ Prof. Dr. Muhammed Ata (Mýsýr) 6. Risale-i Nur'un talim ve terbiye sistemindeki ihlas sýrrý ve Ahmed Hüsrev Efendi örneði Dr. Ahmed Said en-Necmi (Suudi Arabistan)

KAPANIÞ OTURUMU

Kapanýþ konuþmalarý

Sonuç Bildirisinin okunmasý

Kur’ân-ý Kerim Tilâveti

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...