Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Manviyat Kahramani

M. Fethullah Gülen Hocaefendi

Fethullah Hocaefendi ile alakali bazi tespitlerde bulunmak lazim, tipki Kirkinci hocamda oldugu gibi..

1) Fethullah Hocaefendi iyi bir Islam alimidir. Icazet de almistir. Hocalari arasinda Kirkinci hocam da vardir. Sark medreselerinde okumak itibariyla iyi bir yol izlemistir.

2) Hoca Efendi, Fikih, Usul-i Fikih ve Kelam ilminden ziyade, Tefsir ve Hadis ilimlerinde dahi denebilecek kadar yüksek mertebeye sahiptir. Bir defa, Hafiz-il Kur’an’dir. Ikincisi, herhalde kücük büyük okumadigi hadis kitabi kalmamistir. O noktada müthis bir zirvedir. Bunun yaninda, sahabe hayati konusunda Türkiye’de- dünyada diyemem, cünkü yanlis olur- büyük bir alimdir. Bunu tamamen Islami ilimler nokta-i nazaridan degerlendiriyorum.

3) Hoca Efendi, tipki Abdülkahir Cürcani gibi, tipki Islam tarihinde bir kisim Arap edebiyatcilari gibi üslub-u müzeyyen sahibidir. Üslub-u ali bazen var. Bir Hitap Cicekleri bunun en güzel delilidir.

Mesela, Kikinici Hocamda üslub-u ali ve üslub-u mücerred vardir.

Risale-i Nur, yüzde yetmis üslub-u alidir.Üslub-u müzeyyen hemen hemen yoktur. Geriye kalan üslub-u mücerreddir. Böyle bir mukayese yapmis olayim.

4) Burasi önmeli bir nokta, Hoca efendi iyi bi Nur talebesidir.

Risale-i Nur’a vukufiyet itibariyle Kirkinci Hocamla her zaman kiyaslamak zordur. Bakin, bir hadiste ve tefsirde zirvesi, üslub-u müzeyyendeki zirvesi, Ilahi asktaki zirvesi ayri...Bu ayri bir meseledir.

5) Benim kanaatim, Hocaefendi cok farkli bir seklide ehl-i velayettir.

Acikca bir velidir, onda süphem yok. Herkes hakkinda bunu söyleyemezsiniz. Ama Hocaefendi velidir, veliyullahtir.

Fakat su önemli noktayi da biliyorsunuz; Ahirzamanda her dönemdeki ferdiyet makamina sahip olan insan üstaddir. Hoca efendiyi eger üstadin bir talebesi olarak kabul ederseniz, derecesi yüksektir. Ona müstakil bir sahsiyet verirseniz derecesi cok düser. Bu kelimem kanaatimin temelidir.

Nerede oldugunu ben tespit edemem. Ama en az bir kutub gibidir. Ferdiyet makamina sahip Risale-i Nur’un sahs-i manevisine bagli bir kutub gibidir. Bence Kirkinci Hocam da bir kutuptur. Ben ikisine de kutub nazariyla bakiyorum.

Acaba her ferdiyet makamina sahip Kutb-u Azam’in cevresindeki iki imamdan birileri mi derseniz. Endiselerim var. Onu diyemem...Sahsi kanaatim budur...

6) Bir kisim cevrelerin iddia ettigi gibi Hoca efendi- hasa- ne Hiristiyanlarin bir aletidir, ne CIA ve Amerika ile bir alakasi vardir. O itham edenlerin tahmin edemeyecegi kadar yüksek seviyede bir iman derecesine sahiptir. Ve kesinlikle bu ithamlar dogru degildir. Bu tür ithamlari gülerek karsiliyorum..

7) Yaptigi hizmetler- elbette her hizmette hatalar da olacaktir- bütün dünyada Islam’in yayilmasi noktasindan mühim bir devredir, mühim bir tabakadir, mühim bir merhaledir.

8) Hoca Efendi cok mütevazi bir insandir..

9) Bir tek nokta var, onu söylemekte eger beis görmezseniz söylerim. Benim Hoca Efendi ile ilgili bir tek endisem var, onu söyleyeyim. Bir zamanlar Imam Zühri var idi.. Cok meshur bir tabiidir, büyük bir muhaddistir. Öyle büyük bir muhaddis ki, her söyledigi söz Peygambere aittir seklinde bir kabul ortaya cikmisti. Bundan istifade eden bir takim kötü niyetli kimseler onun namina hadis uydurmaya basladilar.

Ben, Hocaefendinin bu noktaya gelmemesi icin dua ediyorum. Onun adini kullanarak bazi ifrat ve tefrite gidenler oluyor.

Ben bu noktada kimseyi itham etmek istemem. Ama hissediyorum..

Ben bunu Hocaefendiyi cok sevdigim ve makamini takdir ettigim icin söylüyorum. Hocaefendinin cok dikkat etmesi lazim ve ediyor da.

- Insan sevdigi hakkinda endise eder..

- Evet..Endise ediyorum. Acaba Imam Zühri gibi olur mu? Cünkü Islam alimleri bir zaman Imam Zühri’nin naklettigi bütün hadisleri mevzu kabul etmisler, belli bir yastan sonra..Cünkü cevresini öyle bir grub almis ki, hakikat mi, degil mi flulasmis..

Hoca efendi de her an buna muhatap ve maruzdur. Allah onu korusun..Örnek olarak da kendimi söyleyeyim. Ben her zaman kendisine ciddi manada ulasamiyorum. Bazen benim namima yanlis bilgiler gidiyor..

Benim hic kimseye tenezzülüm yoktur.. Benim, üstad disinda kimseye eyvallahim da yoktur. Böyle bir sahsiyetim var. Üstad ayri.. ama hepsine hürmetim var..

Kisaca Hoca Efendi hakkinda kanaatim budur..

Son olarak sunu da özellikle ifade edeyim; Hoca efendi hakkinda da ifrat ve tefrit yapmamak lazim. Mesela Latif Erdogan’in Kücük Dünyam adli kitabindaki Hoca efendiyi hic tasvip etmiyorum.

- Neden?

- Ifrat ve tefritlerle dolu..”Mübalaga zemm-i zimnidir” Orada Hoca efendi zemmedilmistir. Hoca efendinin buna ihtiyaci yok. Hic keramet sahibi de olmayabilir. Hocaefendinin yaptigi hizmetler yetmez mi?

..Ölcülü olmak lazim...

-Hocam, Hoca Efendi bazen bazi kanaat önderleri tarafindan bilip bilmeden tenkit de ediliyor. Bu konuda da kanaatlerinizi alsak..

- Bu konuda kanaatim sudur; Bir defa, Bediüzzaman hazretlerinin Islam’in kaynaklarina göre tespit ettigi bir düstur var. Ben o düsturu herkes hakkinda uygularim. Nedir o düstur? “Hicbir zaman, maneviyat reislerini cürütmemek.” Bu cok mühim..

Kim olursa olsun, cevresinde dindar bir cemaat varsa ve manen ondan istifade ettiklerini iddia ediyorlarsa, o bizatihi benim sahsima küfretse bile ben onun aleyhine konusmam..

2- Bediüzzaman hazretleri Münazarat’ta enteresan bir tespitte bulunuyor; “Müstebih (binbirine benzeyen) agaclari birbirinden ayiran meyveleredir.”

Hadise budur.

Simdi, biliyorsun ben köylü adamim.. Bir yalanci armut var, bir de sahih armut. Yani, meyve veren armut. Baharda iki armut agacini gezen adam, cahilse, kesin yalanci armudu tercih eder. Cünkü dallari, budaklari ve yapraklari inanilmaz sekilde güzeldir. Ama meyve zamani geldiginde biri meyve vermez. Digeri baharda gecen sene cok meyve verdigi icin eli ayagi kiriktir. Görünüsü perisandir. Ama meyve zamani gidersen elleri doludur.

Bu misal gibi, Hocaefendinin makamina meyvelerine bakin..

Bütün dünyada, Afrika’nin en ücra köselerine kadar gidip, yasantilari ile Islam’in güzelligini gösteren farkli farkli meyveler..

O tenkit edenler de desin ki, “ben de su kadar insanin imanina vesile oldum” Biz ona da dua ederiz.

3- Bu insafsiz tenkitleri yapanlarin bazilarini sahsi kanaatim karanlikli bir kisim noktalar finanse ve tahrik ediyor. Allah onlari da bizi de korusun..

Kaynak:

“Tabular yikiliyor 4”

Prof. Dr. Ahmed Akgündüz

Osmanli Arastirmalari Vakfi OSAV

ISBN 978-975-7268-14-3

Istanbul, Mart 2009

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...