Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Bediüzzaman: Diyanet takvimini esas alırım

26 Temmuz 2012 / 10:31

"Fitneye" dikkat çeken Bediüzzaman Hazretleri, Türkiye'deki takvime göre amel ettiğini belirtiyordu

İbrahim Mert'in haberi:

RİSALEHABER-İlahiyatçı Abdülaziz Bayındır'ın "70 dakika fazla oruç tutuyoruz" iddiasının ardından başlayan tartışmlarda Diyanet son noktayı koydu.

Diyanet İşleri Başkanlığı, imsak vaktinin yanlış hesaplandığıyla ilgili iddialara karşılık yayımladığı basın açıklamasında Başkanlığın takvimlerinde verilen akşam, yatsı ve imsak, sabah vakitleriyle örtüştüğünü açıkladı. Açıklamada “Halkımız, Başkanlığımızın büyük bir hassasiyetle üzerinde durduğu namaz vakitleri konusunda hiçbir tereddüt yaşamadan ibadetlerini gönül huzuru içerisinde yapmaya devam edebilirler” ifadesine yer verildi.

Benzer tartışmalar her Ramazanda yaşandığı gibi Bediüzzaman Said Nursi'nin döneminde de yaşanmıştı. Bu konuda "fitneye" dikkat çeken Bediüzzaman Hazretleri, Türkiye'deki takvime göre amel ettiğini belirtiyordu.

Talebesi Bayram Yüksel ağabeyin anlattığına göre Bediüzzaman Hazretleri "Oruçta ve bayramda takvime göre amel ederdi."

Bayram Yüksel ağabeyin sözleri şöyle:

"Üstadımız Türkiye takvimine göre amel ederdi. Yeni yazı takvimden hatt-ı Kur'âniyeye çevirttirir, onu başucuna astırırdı. Şimdi olduğu gibi o zaman da Ramazan'da bazen bir gün evvel oruç tutanlar, bayram edenler olurdu. Üstadımıza söylerdik. O hiç ehemmiyet vermezdi. Hattâ birgün Tahirî Ağabey, 'Bugün Arabistan'da bayram' dediğinde Üstad, takvimi göstererek; 'Kardeşim ben Türkiye'ye göre amel ediyorum' diye cevap verdi. Bilâhare bir dersinde, 'Ben de öyle yaparsam, fitneye vesile olur' demişti."

• 2 Monate später...

24 Ekim 2012 Çarşamba 10:50

Said Nursi: Ben Türkiye'ye göre bayram ediyorum

Bediüzzaman Hazretleri de hayattayken aynı tartışmalara muhatap olmuştu

Ahmet Bilgi'nin haberi:

RİSALEHABER-İslam aleminde bayram tarihlerinin birer gün arayla kutlanması yine gündemde.

Teknolojinin gelişmesine rağmen Müslümanların bayram tarihinde bile ittifak edememesi eleştirileri de beraberinde getiriyor. Diyanet İşleri Başkanlığının "ortak takvim" için istişare çağrısında bulunması genel itibariyle kabul gördü.

Benzer tartışmalar yıllardır sürüyor. Bediüzzaman Hazretleri de hayattayken aynı tartışmalara muhatap olmuştu. Konu tekrar gündeme geldiği için Bediüzzaman Hazretlerinin uygulamasını bir kez daha hatırlatıyoruz.

Talebesi Bayram Yüksel ağabey anlatıyor:

"Üstadımız Türkiye takvimine göre amel ederdi. Yeni yazı takvimden hatt-ı Kur'âniyeye çevirttirir, onu başucuna astırırdı. Şimdi olduğu gibi o zaman da Ramazan'da bazen bir gün evvel oruç tutanlar, bayram edenler olurdu. Üstadımıza söylerdik. O hiç ehemmiyet vermezdi.

"Hattâ birgün Tahirî Ağabey, 'Bugün Arabistan'da bayram' dediğinde Üstad, takvimi göstererek; 'Kardeşim ben Türkiye'ye göre amel ediyorum' diye cevap verdi. Bilâhare bir dersinde, 'Ben de öyle yaparsam, fitneye vesile olur' demişti."

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...