Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

:selam:

Maalesef bir cok helal damgasini tasiyan salam, sosislerde ve Pastirmalarda echtes Karmin kullaniliyor. Bu ürünlerin icinde bir haseratin bulunmasi bizim migdemizi bulandiriyor. Bundan dolayi Özmiraca bir mail göderdim ve bana göre cok celiskili bir cevap aldim:

Sayin,

Hassasiyetinizden dolayi sizi tebrik ediyorum.Firma olarak bu konuda son derece hassas oldugumuzu belirtmek isterim.Bu konuyla birebir ilgili olan arkadasimizin bana yazmis oldugu e-maili size yönlendiriyorum.

Umarim tatmin olursunuz.

Saygilarimla

Hikmet Külekci

Esselamu aleyküm Hikmet bey,

telefonda da konustugumuz gibi ekte E-120 Karmin hakkinda yapmis oldugumuz arastirma sonucunu (Ilahiyatci hocalarimizdan aldigimiz cevaplari) ekte PDF-Dosyasi olarak bulabilirsiniz.

Cemal Bolat hocamiz, Türkiye’de Samsun Ilahiyat Üniversitesi mezunu. Su an Kuzey Almanya Islam Toplumu’nda (BIG e.V.; 17 camiinin üye oldugu cati kurulus) Irsad Baskanlik görevini yapmaktadir ve ayni zamanda kurumumuzun (EHZ) Bilirkisi Heyeti üyesidir.

Bu konu hakkinda Vecdi Akyüz hocamizdan da (Bursa Ilahiyat Fakültesinde Fikih Profesörü) cevap aldiktan sonra, EHZ olarak Bilirkisi heyeti üyeleriyle bu konuyu ele aldik ve islami acidan bir sakincasi olmadigina karar verildi.

Cevap: Bit meselesinde de adi gecen canlilar miktar bakimindan az ve salam sucuk gibi maddelerin sekline büründügünden hüküm ekseriyete göre oldugundan caizdir. Sadece canlilarin öldürülme sekilleri konusu mes'uliyetini gerektirebilir.

Hanefilere ve safiilere göre, tiksinti duyulan pis seyler (habais) olduklarindan dolayi (bk. A`raf, 7/157), her türlü haseratin, bu kapsamda bitin de yenmesi haramdir.

E-120 maddesinin elde ediliþi, kýsmen sizin de deðindiðiniz gibi, þöyledir: Bit, kaynar suda öldürülür, ýsýyla kurutulur. Kimyasal filitreleme yapýlýr. Geriye karminik asidin saf tuz çözeltisi kalýr. Renkleri pekiþtirmek için farklý kimyasallar katýlýr. Carmin, hem bitin, hem de kendisini korumak amacýyla salgýladýðý sývýnýn adýdýr. Bu iþleme göre, bit, tamamen baþkalaþým geçirmiþ, kimyasal iþlemler sonucunda yepyeni bir özellik kazanmýþtýr. Bu son durumunda, ancak insan saðlýðýna zararlýysa haramdýr. Bazý et ürünlerinde renklendirmede kullanýldýðýna göre, doðrudan saðlýða aykýrý bir yaný olmadýðý anlaþýlýyor.

----------------------------------------------------------------------

Echtes Karmin wird aus den befruchteten, getrockneten Weibchen der Scharlach-Schildlaus (Coccus cacti) gewonnen, die auf einer bestimmten Kaktusart vor allem in Mexiko und Peru leben. Durch Extraktion kann der Farbstoff Karminsäure aus der Laus isoliert werden. Wird Karminsäure mit Aluminiumsalzen gefällt, entsteht Karmin. ( Datenbank für Zusatzstoffe)

Canlilarin öldürülme sekline dikkat etmemiz gerektigini söylüyor hocamiz. Bu bitlerin döllenmis disibitler oldugunu zannedersem bilmiyor. Bit'te olsalar onlar da can tasiyor. Varsayalimki bu bitler hamile, hamile inegin kelilemeyecegine göre, bu canlilarin durumu itibariyle nasil caiz olabilir?

Gelatin de gerekli islemlerden sonra baskalasiyor ve yepyeni bir özellik kazaniyor, ama yinede haram.

Büyük celiski!!!

Biraz vicdan meselesine dayanir bu. Jelatinde de ayni durum var. Bazi alimler domuz jelatinin helal oldugunu söylüyor; cogunlukla arap ülkede olanlar. Bence ama domuz jelatinde ayni titizligi gösterdigimiz gibi bu boya maddesinde de ayni titizlikle davranmamiz gerekir, sanirim. Sahsen bu maddeyi iceren yiyecekleri almiyorum.

:selam:

Peki ne yapabiliriz? Dün markette cocuklara salam aradik ve sadece tavuk dilim alabildik. Hindi dilim salamlarin hemen hemen hepsinde kullaniliyor bu madde.

Mail yaziyoruz...EHZ' nin aciklamasini göderiyorlar bize. Bana göre EHZ bu durumda güvenirliliginden taviz vermekte. Bu boya maddesi belkide ekonomik olarak daha cazip geliyor üreticilere, ama kaybettikleri tüketici rakamindan haberdarlarmi acaba?.. Tabi haberleri olmadan, üzerinde helal yaziyor diye yiyenler de var...Cok yazik..

Böyle ürünlerin üzerinde helal yazisini kabul etmek mi, yoksa tepki göstermek mi lagzim? Korkarim sessiz kalirsak üretici firmalar bu durumda bir degisiklik yapmayacaklar. Türkiyede nasil acaba?.. Ditib' in bu madde icin bir aciklamasi varmi?..

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...