Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Bu soruyu biraz daha acmak istiyorum, bazi genclerimiz var ALLAHA olan imanda süphe eden, ama aile bunun bilincinde degil, ve cocuguna zorla namaz icin baski yapiyor. Benimde aklim buna sasiyor, ailelere sasiriyorum. Yavrusu daha Allah´a olan inancta tereddüt ederken namazla baski yapmasi sacma degilde nedir?

Yoksa benmi yanlis düsünüyorum

iman etmeden ibadet nasil yapilsinki?

cokcok haklisin, yerinde bir söz. Maalesef öyle aileler var. Cocugu iman nedir, Allah melek, peygamer nedir haberi yok, namaz da namaz zorluyorlar. Aklim almiyor

Cok üzücü bir hakikate degindin. Taklidi Imandan kaynaklanan bir sey. Cocuklarda, Anne ve Babalarda taklidi imana sahip olunca böyle durumlarin meydana gelmesi kolaylasiyor.

Imani tam olmayana baski yapildigi zaman, bu bence münafiklaga yol acar, eliyazubillah!

Böyle bir durumda o cocuga kuvvetli iman dersleri vermek gerekiyor. Bu ara namazlarinada devam etse iyi olur tabi, zira taat ve günahlardan ictinab imani ziyadelestirir, mevcut imani daha dogrusu :-)

Tabiki, ondan su eki yaptim

mevcut imani daha dogrusu

Yani demek istedigim, eger cocuk namaza zorluk sebebiyle alismissa, ona "artik namaz kilmana gerek yok, önce iman lazim" dememek lazim. Caktirmadan namazin yaninda imani takviye etmek gerekir.

Fakat cocuk namaz kilmak istemiyor ve kilmiyor, hem iman takviyesi hem namaza zorlama manasinda kasd etmemistim. :-)

Evet öylesi olaylari cok gördüm. Isi kökten halletmek lazim :-) Yani Iman derslerinde onlardan baslamak lazim ;-)

Bazi durumlarda var, Anne Baba cok mütedeyyin, fakat egitim konusunda hic bir bilgileri yok. Öyle durumlari da cok görüyorum.

Hatta bir defasinda öyle bir sahneye sahid oldum ki, benim dahi nefsim isyan etmek istedi. Daha önceki namazi husu icinde kilarken, o Babanin cocuklarina yaptigi baskida yanlarinda bulunduktan sonra, kendimi bi hayli zorlamam lazimdi. O gün bugündür, oraya gittigim zaman dikkat ederim öyle bir sahneye tekrar sahid olmamak icin.

Amin.

Bencede cocuk yapmadan önce bir cift önce biraz egitim almasi gerek. Böyle egitim yerleri cok, fakat müslümanlarin degil. Gerci müslüman Ögretmen olmazsada bazi temel kurallari ögrenirler, fakat bu ise el atan bu konuda egitmeye egitilmis bir Müslüman olsa, tabiki cok daha faideli olur.

Cünki ben o Peder ve Valideyi de sucliyamiyorum. Adamcagiz cocuklarina yalvariyordu Namaz kilsinlar diye, yüregi yaniyordu besbelli. Fakat yalvararak namaz kildirilirmi?

illaki kurs sart degil bence, önce bi düsünmeli insan.."Ben cocugumda istedigim özelikleri tasiyormuyum"

önce kendilerine bakip öyle haraket etmeli, yukarda yazdigim ayinedarlik meselesi;-)

ama tabiki herzaman destek alinabilinir, gerek piskolojik gerek egitim kurslari..gercekten insanin ihtiyaci olabilir, cünki cocuk piskolojisi cok önemli , bu konular cok hasas ve ince konular gercekten.

.."Ben cocugumda istedigim özelikleri tasiyormuyum"

cok dogru bir tesbit arkadasim. Örnek anne-baba olmadiktan sonra cocuklardam cok büyük taleplerimiz olmamali. Cocugumuza sigaranin tehlikeli oldugunu söyleyipte kendimizin icmesi cok abes kacar bence. Misalleri cogalta biliriz aslinda. Ama kisacasi, biz tohum ekmiyoruz ama mahsul bekliyoruz

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...