Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

bencede herseyde bi hayir vardir.

Mesela diyleimki bi adam is adami yani co süklü miktarda para alabilecek bi is icin yurt disina ucmasi gerekiyor. Ve diylimki adamin cok ihtiyaci var. Ama uyuya kaliyor ve ucaga yetiemiyor, belkide isyana bas vuruyo! Sonrada gazeteleri bi acip bakiyorki onun yetismesi gereken ucak düsmüs. Sonrada Allaha sükrediyor. Allah belki ona o parayi nasip etmedi ama ona canini bagislamis oluyor. Yani hayirsiz görüken herseyin arkasinda hayirlis birsey vardir.

Belki biz anliyamayiz ama elbette vardir.

Insallah iyi bi örnek verebilmisimdir!

Vesselam....

Hikaye bir kralin basindan geciyor.

Bizim bu kral arkadasimizin zeki, akilli, alim bir veziri varmis. Kral, vezirini cok severmis. ama tek sevmedigi bir mesele varmis, o da vezirin her meselenin sonunda "Vardir bir hayiri kralim, vardir" demeso...

Savaslara hep beraber katilir ve beraber anca ve kanca savasirlarmis. Bir gün yine Savas vakti gelmis ve hazirliklar bitmis. yola cikmislar. Savas baslamis ve kral iki parmagini kaybetmis.

Saraya döndüklerinde kral sinirinden ne yapacagini bilemiyormus. Bir oraya catiyor, bir buraya catiyormus. Parmaklar gitti ya... Vezir de gelmis krala sakin sakin yine: Vardir bir hayir bunda kralim, vardir. demis.

Kral bu ya... Siniri bu sefer iyice tasmis ve veziri hapse attirmis. Aradan 3 hafta gecmis ve kralin cani avlanmak istemis. yanina iki askerini alip avlanmaya cikmis. Tabi orman bu ya. Yamyamlari da hikayemizde unutmayalim. Yamyamlar krali ve askerlerini alip götürmüsler. Sonra yamyamlar "bir güzeeeel" askerleri mideye indirmisler. Ama krala karismamislar. Krali serbest birakmislar. kral da saraya dönüp bilgeye meseleyi anlatmis. Bilge demis: Kralim, bu adamlar sadece tüm olan adamlari yerler. Bir tarafinda eksik olan birisine karismazlar. E sizin de iki parmaginiz yok.

Sonra kral pisman olmus ve vezirini yine hapisten cikartimis. Sohbet etmis onunla, meseleyi anlatmis. Sonra vezir yine: Bunda da bir hayir vardi kralim, vardi. demis. Kral yine sinirlenmis. Sonra vezir meseleyi anlatmis. Eger siz beni hapse atmasaydiniz yamyamlar beni de yiyeceklerdi...

@ Rananur

Est. Ne alaka ya. Senin verdigin örnek de bende bazi sorulari kapatti. Önemli olan örneklerin güzelligi degil bence. onlarin insanlari ikna etmesi. Bir Gaz lambasini yakarken kimisi yagini getirir, kimisi atesini, kimisi camini. Ama bir tanesi eksik olsa lamba yanmaz. Onun icin kimin ne getirdigi önemli degil. Ondan ne de olsa herkes kendine göre ne kadar lazim ise o kadar istifade edecek. T

ama yine de Tesekkürler demek görevimiz tabii ki.^^

Her Karanligin icinde bir isik aramak lazim... Cünkü eger bir olay olup hemen buna boyun egersek eger, o zaman halimiz pekde iyi olmaz.

Hele eger her adimimizda Allah rizasi kazanma isteyi varsa, ben eminimki her attirilan adimimizda bir hayir vardir. Eger bunu bu dünyada fark etmezsek bile, kesinlikle öbür dünyada fark edecegizdir.

Allahin gücü herseye yeter....

selamlar

matematik efsanesinin;-) yazdigini bende wer bist du kitabiyla birlikte yollanan"ayasofya" dergisinde okumustum (kral misalini).. dergide biraz daha farkliydi.ama icerik olarak ayni insanin ders cikarabilecegi bir misal..

her serrde bi hayir,her hayirda bi serr vardir..

bizler hep güzel görüp güzel düsünenlerden olalim.rananurun dedii gibi bizim aklimiz herseye yetmez.Rabbimiz bizim icin en iyisini bilir fazla irdelememek lazim...diye düsünüyorum cünkü ben bunu bir cok kez yasadim ve arkadaslarimdan gördüm

@Rananur

Elbetteki "herseyde" öyle derin düsüncelere düsmemek lazim. Eger her kücük zorlukda hemen derince beynimin icine girip acaba hayiri nedir diye düsünürsem saclarimin artik hepsi beyazlar :-)

Sahra ablamizin dedigi gibi: güzel düsünmek ve buna göre yasamak saglam yolda yürümek manasina gelir... Insanin akli sinirlidir...

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...