Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

@All

Öncelikle, siyaset tartisilacaksa, lütfen "siyaset" bölümünde tartisilsin. Her neyse...

@ahi

"Gazete okumamanin hikmeti olmaz."

Kardes, ölümün bile hikmeti varken, gazete okumanin nasil hikmeti olmazmis.

"ayrica siyaset zararli degil tam tersine müslümanlarin üzerine Farz-i Kifayedir."

Ancak ve ancak siyaseti dine alet etme niyetiyle caizdir. Bunu bugün bu sekilde, bu niyetle yapan bir ülke, yada bir parti varsa söyle, bizde katilalim. 100 seneden beri, böyle bir parti yok. Osmanli Imparatorlugu "Ila-i Kelimetullah" olarak bunu yapmis. Buna diyecek birseyimiz yok, bizim sözümüz dini siyasete alet eden cereyanlara.

"üstadin gazete okumamasi, siyasetten uzak kalmasinin ogünün sartlarini iyi bilip degerlendirmek suretiyle anlasilir."

Haklisiniz. Degerlendirmek icin 6000 sayfalik eser önümüzde. Nedenleri ortada. Bunlari arastirmak cok uzun sürecekse, sadece Tarihce-i Hayati okumamiz yeterli. Buda 600 sayda. Budami cok? O zaman Eskisehir Hayatini okuyun? Buda 55 sayfa. Buda cok geldiyse, sadece ilk 15 sayfasini okuyun. O zaman Üstadin neden siyasetden ve gazeteden uzaklasdigini iyi anlarsiniz. Adem kardesinde dedigi gibi, "Bu meselerde biz kendi yorumumuzu katmiyoruz, Üstadin söylediklerini yaziyoruz.".

Muhabbete kal kardes

Selamlar ve dualarla

cemil

selamünaleyküm ,

nerden baslasam öyle bir forumda yazmak zorundayimki kendi yorumumu sundugum icin kinaniyorum, baskasinin görüsünü söylemek fazilet olarak gösterilmeye calisiliyor.eger ben kendi düsüncemi istedigim gibi ifade etmeyeceksem ne ifade edecegim ? Bir konuda istenilen yorum üstadin veya baska bir alimin ise belirtilsin.Zaten bas sayfada buna benzer konulardaki yorumlar veriliyor.Istifade ediyoruz.

Ahi Adem !

Bana Masallah cekmissin.Sagol. Bendende sana Masallah.Bu soruyu cok iyi aydinlatip baska sorular varsada cevaplariz diyorsun.Anlasiliyorki hicbir sorudan kacinmiyorsun herhelde bilmiyorum diyebilme sirrina vakifsin.Heycanini ve sadakatini takdirle karsilamakla beraber nacizane bir tavsiyede bulunuyum; hakikat fedaisi oldugunu kendini söylemek zorunda kalma.Söylesinler.Sonra biz , düsüncelerimizi...gibi ifadeler ne anlama geliyor.sen kendi adinami yaziyorsun yoksa bir klübün sözcüsümüsün?

Siyaset konusunda görüslerimi ve sorularini istenildigi gibi o bölümde yazacagim. Son soru : Sana hurafelerle isin oldugunu söyleyenmi oldu ?

Ahi Cemil,

Bir meselede "ancak, ama..," varsa o mesele netlige kavusmamistir.Sende karar vermelisin net bir soru Müslümanlar Siyaset yapmalimidir ?

Cümleyi dogru almis, yorumlarken belki gayri ihtiyari degistirmissin. Ben gazete okumanin degil, okuma-manin hikmet olamayacagini yazdim.Sonra farkli seylerin kiyas edilmeyecegini bilirsin. Evet ölümde bir degil sayisiz hikmetler vardir. Ama ölümle gazete okumamayi ayni kefeye koyabilme beceriside güzel. Ölümle ilgili ayetler hadisler sabittir. Gazete okumamanin gerektigini destekleyen ne var.? Tam tersine okumamanin getirecegi vebal olabilir. Degerlendirmek icin verdigin kaynaklar ayni. Yani "bozacinin sahidi siraci " madem sen 6000 sayfalik eserden iskontoyla 15 sayfa tavsiye ediyorsun bende nacizane sana "bruderschaft im Islam " adli risaleyi tavsiye ediyorum oda cok geldiyse ...

Niyetim kalp kirmak degildi, Hepinizi Allah icin seviyorum.

Cürmüm ile...

@Ahi

Sen beni yanlis anladin galiba ahi. Ben seni kinamadim.

Ama sunu da unutmamak gerekir:

Koyun gibi isek cekmeye gelmez boyunum.

Yani bana istedigini söyle hakkimi helal ederim. Ama hakikate muhalif sey söylersen hakikati de söylemek benim hakkim. Elimizden geldigince kalp kirmadan insallah. Hele o mesele bizim meselemiz ise. Sen neticede intisapli oldugum kisi hakkinda konusuyorsun. Belliki pek okumadan arastirmadan zahire bakarak hükmediyorsun.

Kardes kendi fikrini söylemek her zaman hak degildir.

Ben simdi sana ve mesrebine laf söylerem, hakaret edersem bu "fikir söylemek" degil ÖNYARGIDIR, GIYBETTIR, HAKISZLIKTIR.

Sen tas attin, bizde tasi yanlis yere attigini belirttik. Sana laf söyleyen yok.

Fikir söyle ama bir konuda bilgi olmadan fikir olmaz.

Gelelim hicbir sorudan kacinmama meselesine:

Ben kendimde bir enaniyet bir hodfurusluk oldugu icin bunu söylemiyorum. Elimizde her soruyu cevaplayabilen bir Kuran tefsiri oldugu icin söylüyorum. Bugüne kadar Risalei Nur un intisari ortada. Verdigi cevaplar ortada, yaptigi hizmetler ortada. Üstad "Her soruya cevap verilir, soru sorulmaz" derken gurur yapmiyordu sanirim. Kendimde kemalat görmüyorum. Büyüklük bende degil Kuranda. Lütfen biraz da hüsnü zan et kardes. Herseyi kötüye yorma, bizi en cok korktugumuz seylerle itham ediyorsun. Kellemi vur ama bana öyle seyler söyleme.

Ben kimsenin sözcüsü degilim. Cünkü Nur mesleginde "BEN" YOKTUR "BIZ" VARDIR. Hangi nur talebesine sorarsan sor biz der. Bunu da kötüye yorma. Eger bu forumdaki nur dairesindeki arkadaslar bu sözümden alinmislarsa haklarini helal etsinler, bende bir daha demem.

Ahi, yanlis anlama olmasin diye cevapladim. Sahsi tartismaya dönmesin lütfen bu mesele. En iyisi direk konulara girmek. Kuranda bile birbirinizle cekismeyin sonra gücünüz hafifler mealinda ayet var. En iyisi bu sahsi tartisma baslamadan bitsin. Birbirimize hakkimizi helal edelim.

Adem

@ahi

"öyle bir forumda yazmak zorundayimki kendi yorumumu sundugum icin kinaniyorum,"

Gercekden cok sasirdim. Kardes, bu Forumda suan 3294 yazi var. Hani arada sirada yazilan bir site olsa "neyse" diyecem, ama burasi umuma acik, umumunda ziyaret etdigi bir site. Sen hakkin olarak düsüncelerini yazdin. Ama düsüncelerini, hic bir kaynaga baglamadan söyledin gitdin. Bunuda tenkit etmek bizim hakkimiz degil mi? Kinamakla hic bir alakasi yok. Cünkü senin bahsetdigin mesele önemsiz birsey degil. Büyük bir mesele. Ve buna hic bir delil göstermiyorsun ve göstermeye gayretde göremiyorum.

"Bir konuda istenilen yorum üstadin veya baska bir alimin ise belirtilsin."

Öyle bir sey yok. Ama madem sen siyaset hakkinda hüküm ve fetva veriyorsun, bizde tabiki hakli olarak delil istiyor.

"Anlasiliyorki hicbir sorudan kacinmiyorsun herhelde bilmiyorum diyebilme sirrina vakifsin (Adem)."

"hakikat fedaisi oldugunu kendini söylemek zorund kalma. (Adem)"

Bence Adem kardes böyle bir hakareti hak etmiyor. Adem kardesin bir muhabbet fedaisi oldugunu, suan bulundugun site, ispat ediyor. Fazla söze gerek yok. Suana kadar yazilan yazilari okuman yeterli. Sen yanlis anlamak istersen, o baska.

"Bir meselede "ancak, ama..," varsa o mesele netlige kavusmamistir.Sende karar vermelisin net bir soru Müslümanlar Siyaset yapmalimidir ?"

Anlasiliyor ki, yazilarimi okumuyorsun, ancak polemik yapiyorsun. Yinede senin icin, müslüman kardesim oldugun icin, tekrarliyorum. Siyaset ancak ve ancak dine alet edilirse caizdir. Bunun "ama"si yok!!!!

"okuma-manin hikmet olamayacagini yazdim."

Fikihi olarak yanlis. Insanin her hareketi, yasayabilecegi an icin, en hayirli an. Her ani hikmetle doludur. Gazete okumak buna daildir.

"Evet ölümde bir degil sayisiz hikmetler vardir. Ama ölümle gazete okumamayi ayni kefeye koyabilme beceriside güzel."

Anlasildi kardes. Senin niyetin baska. Lütfen önce yazarken, iki kere düsün. Olaylara "hikmet" derecesi verirken, olaylarin kendisi ehemmiyetsizdir. Olaylari "hikmet" ile nitelendirirken, ölümün ve gazete okumanin yada okumamanin hic bir farki yok. Bunu bilmen gerek....

"Ölümle ilgili ayetler hadisler sabittir. Gazete okumamanin gerektigini destekleyen ne var.?"

Kardes, olayi saptiriyorsun. Sen hükümden bahsetmedin. Sen "hikmet" kelimesinden bahsetdigin..... Rica ederim....

"Yani "bozacinin sahidi siraci " madem sen 6000 sayfalik eserden iskontoyla 15 sayfa tavsiye ediyorsun"

Hayir sana iskontodan 15 sayfa tavsiye etmedim. Senin bahsetdigin meseleler hakkinda, hic bir kaynagin olmadigi acik belli oldugu icin, en azindan su 15 sayfayi okumani tavsife etdim.

"bende nacizane sana "bruderschaft im Islam " adli risaleyi tavsiye ediyorum oda cok geldiyse ..."

Allah razi olsun. Senin niyetine okuyacagim kardes. Hic süphen olmasin…

"Niyetim kalp kirmak degildi,"

Ahi, sevgili Kardes, yazdigin kelimeler "kelime" hükmü olarak kirici degil, ama "kelimelerin" arkasinda, dilinin altinda sakladigin baklava, kirici. Onun icin biraz sert yazmis olabilirim. Hakkini helal et.

Ama tekrar rica ediyorum. Böyle önemli meselelerde polemik yapmayalim. Kaynagin varsa, bizde bilelim. Maksat hakli olmak degil, HAKKI bulmak." Adem kardes ne güzel belirtmis: "Sen tas attin, bizde tasi yanlis yere attigini belirttik. Sana laf söyleyen yok."

Selamlar ve Dualarla

Cemil

Ancak ve ancak siyaseti dine alet etme niyetiyle caizdir. Bunu bugün bu sekilde, bu niyetle yapan bir ülke, yada bir parti YOK!!!! 100 seneden beri, böyle bir parti yok. Osmanli Imparatorlugu "Ila-i Kelimetullah" olarak bunu yapmis. Buna diyecek birseyimiz yok, bizim sözümüz dini siyasete alet eden cereyanlara.

Bir parti din adina siyasete girmek gerektir deyip giriyorsa ondan sunu beklerim:

1. Hakikatleri Müslüman kardeslerine degil, meclise haykirabilecek!

2.Müslümanlara her türlü elestiriyi yapip, siyaset namina inanmadigi seylere imza basmayacak.

3.Geri adim atmayacak

4.Kürsiye ciktiginda ayet ve hadislerle hareket edebilecek ve bunlari haykirma cesaretinde bulunabilecek.

5.Müslüman kimligi adina cikipta o kimligine kesinlikle laf söyletmeyecek!

6.Insanlari dinden sogutup "Acaba dini arac edip baska emelleri mi var" dedirtmeyecek.

7.Imamlik alinmaz verilir düsturunu da unutmayalim. Cünkü Müslümana liderlige talip olmak, onun pesinde kosmak yakismaz. Müslüman o liyakatta ise zaten insanlar onun arkasindan kosturur.

Eger bir babayigit bunlari yapabilecek ise ve ortami buna müsait görüyorsa iste meydan!

Resulullahin sav Mekkedeki ilk günlerinde birakin Mekkenin idaresini almaya calismasini, kendisine teklif edilen makamlari dahi kabul etmedigini hatirlatmakta fayda var.

Üstada da Ilk Mecliste MEBUSLUK teklif edilmisti, hemde secimsiz ve bircok yetki verilmisti. Enteresandirki elinin tersiyle itmistir.

Evet kissadan hisse!

Selamlar

Adem

@Reis

Allah senden de razi olsun.

Ne olursa olsun kardes onlar müslümandirlar ve kardesimizdirler. Onlar suratimiza da tükürseler biz onlari severiz ve sevmeliyiz. Iman, ihlas ve sadakat bunu gerektirir. Bizim müslümanlara muhabbetimiz kücük seylerle yok olmaz. Gerekirse Islamin ittihadi icin sahsiyetimizi feda etmemiz gerekir.

Ama bazi dogrulari da söylemek zorundayiz. Cünkü Hakkin hatiri Alidir, hicbirseye fada olmaz.

Adem

Selam!!!

CIA'in resmi istatistiklerine gore

1- Dunyadaki toplam nufus :6.5 milyar

2- Toplam musluman sayisi : 2 milyar

3- Sigara icen insan sayisi : 1.15 milyar

4- Sigara musluman sayisi : 400 milyon

5- En buyuk sigara ureticisi : Phillip Morris

6- Phillip Morris kazancinin %12'sini Israile

gonderiyor

7- Gunluk Muslumanlarin Morris'e cirosu :$800 milyon

8- Ortalama kar yuzdesi : 10

9- Muslumanlardan Ortalama gunluk kari : $80 milyon

10- Boylece $9.6 milyon Musluman parasi hergun

Israile gitmis oluyor , evet hergun !!!!

Selamün Aleyküm,degerli kardesler,bu foruma yeni katiliyorum,siyaset bölümünü okurken ne kadar bu konuda az bilgimiz oldugunu fark ettim,sorulari cemil kardesimiz cevaplamaya calisdi, ama gercekten cemil kardesimizinde bu konuda cok bilgizi oldugunu fark ettim.

Islam,insan icindir ve insanligin mutlak ihtiyacidir.Insanin fitratinda maddi ve manevi yapisinda bulunan bütün istek ve ihtiyaclari doyuran ve düzenleyen kanun ve kurallar bütünüdür Islam.Insanin ferdi,ailevi ve ictimai bütün hayatini körlestiren ve kötülestiren batil din ve düsüncelere karsilik Islam,Insanliga hayat,ve hürriyet yollari acan Allah'in nizamidir.

Hz. Muhammed (s.a.v)Efendimiz de sadece ibadet ve ahlak konularini ögreten bir peygamber degil ayni zamanda tedbirli ve kahraman bir komutan,önce camaat lideri sonra devlet ve hükümet reisi olarak örnek bir siyasi,halin ve istikbalin cikarlarini birlikte düsünüp degerlendirebilen üstün bir diplomat,hidayet ve merhamet timsali bir mürebbi kisaca her hususta ve her asirda ümmetine örnek ve önder olacak en son ve en büyük Nebi'dir (s.a.v.)

Üstad Bediüzzaman Hz.leri sikke-i Tasdik-i Gaybi adli eserinin Dogus Matbaasi Ankara-1959 baskisinin 155.sahifesinde o sene Ramazani Serif boyunca müslümanlarin maddi ve manevi musibetlerden kurtulmasi icin yapilan dualarin kabul edilmemesinin hikmetini ve bugün hala cektigimiz sikintilarin sebebini söyle izah ediyor:

Birinci sebep bu asrin acib hassasindandir ki elmasi elmas bildigi halde cami ona tercih eder.Bu asirdaki ehli imanin fevkalade safderunlugu ve dehsetli canileri alicenabena affetmesi ve bir tek haseneyi,binler seyyiati isleyen ve binler manevi ve maddi hukuku ibadi mahveden adamda görse ona bir nevi taraftar cikmasidir.( Dualarin kabul edilmeyisinin ve belalarin kalkmayisinin sebebi).Ve bu sekilde devam etmektedir. Simdi Hz. Üstadin bu hakikatli sözlerini onun aziz ruhaniyetinden izin ve imdat isteyerek serh ve izah etmeye calisalim.Evet ne acidir ki dünyada izzet ve devlet ahirette ebedi saadet ve cennet kazandiracak elmas kiymetindeki iman ihlas ibadet ve istikameti terk edip adi cam parcalari hükmündeki degersiz ve devamsiz dünya makam ve menfatlerini tercih etmek maalesef insanlarimizin ortak özelliklerinden birizi olmus.Günümüzün hayret verici derecede gafil ve safdil müslümanlarinin reyleri ile ele gecirdikleri hükümet iktidarini ve devlet imkanlarini haksizlik ve ahlaksizlik yolunda kullanan bu millete maddi ve manevi her türlü zulmü reva gören hainleri sevmek övmek ve onlara taraftar toplamak ise cektigimiz bunca belalarin birinci sebebidir.Böylece eger siz emri bil maruf ve nehyi anil münkeri terk eder ve hatta tam tersine hareket ederek kötülükleri sever ve savunursaniz Allah bunun pesin cesazi olarak en serli ve en zalim olanlarinizi sizin basiniza idareci olarak musallat eder.

son olarak sunlari söylemek gerekir,biz inanan insanlar olarak mesuliyetimizin farkinda olmamis gerekir,Müslümanlara siyaset kötü,yalan,islama uygun degilmis gibi göstermek masonlarin,siyonistlerin,islam düsmanlarin istedigi gibi olmamisa sadece vesile olur.Müslümanlar Zeki ve uyanik olmalari gerekir.Eger biz ler arastirma yaparsak su anda ülkemizde Gercek ten Allah icin siyasetde calisan müslümanlarin oldugunu fark ederiz.

@DOST

Degerli dostum, aslinda uzun bir yazi yazacakdim, fakat....

.....ben dedigimi dedim. Herkes bildigi gibi yasasin ve yapsin. Cok güzel yazmissin. Müslümanlarin hatalarini cok güzel tesbit etmissin. Ama bunlarin hepsini sonunda "siyasetle" baglaman cok ilginc.

"Müslümanlara siyaset kötü,yalan,islama uygun degilmis gibi göstermek masonlarin,siyonistlerin,islam düsmanlarin istedigi gibi olmamisa sadece vesile olur."

Böyle bir tespite ne diyecem? Sasirmakdan baska hic bir sey yapamiyorum.

"Su anda ülkemizde Gercek ten Allah icin siyasetde calisan müslümanlarin oldugunu fark ederiz."

Bana 5 kisi sayabilirmisin??? Bu mecazi anlamda, gercek anlamda degil…

Yok yok... hic bir sey demiyorum artik. Elimi siyasetten ve siyasi tartismalardan cokdan cekdim. Bu Forum´da da bu prensibimi bozmayacagim.

Allah yardimcimiz olsun.

Veselam

Cemil

Degerli Kardesim,

Ben hicbir zaman bu hakli bu haksiz gibi, ortaya bir tez atmak istemedim.

Ilk önce tesbit etmemiz gereken sudur ki,herkesin düsüncelerine sahsi fikir´lerine saygi duydugumuzun farkinda oldugumuza kesinlikle inaniyorum.

Ben burda ilk defa katilan bir kisi olarak bu forumda yazilan yazilari takip ederken su dikkatimi cekti,bu siyaset konusunda bazi kisilerin sorulari vardi burda, sen cemil kardes bu kisilere cevap verirken, gercekten sanki siyasetin islamla hic alakasi yokmus gibi lanze etmen cok yanlis.

Bu senin sahsi fikrin olabilir buna saygi duyarim,ama bu sanki islamda böyle bir anlayis var gibi sunman hic dogru degil.

Bunun Böyle olmadigina dair sana ve diger arkadaslara kaynaklariyla beraber sunmayada hazirim.Yazmis Oldugun cevapda bana soru olarak bes kisi sayip sayamiyacagimi sordun Cevap: Evet sunda Ülkemizde olsun diger müslüman ülkelerde olsun,Allah icin Islam icin calisan siyaset yapan yüzlerce sana isim sayabilirim.

Allah'in dinine ve Kur'an düzenine aykiri olarak hükümler uyduranlarin insan veya seytan olmasi tagutun mahiyetini degistirmez. ( Bak.Enam: 112,Nas: 5-6 ):

Selamlar Dost.

Düsüncelerinizi saygi duyuyorum. Dostumuz ve Allah rizasi icin calisdiginizdan süphem yok.

"sen cemil kardes bu kisilere cevap verirken, gercekten sanki siyasetin islamla hic alakasi yokmus gibi lanze etmen cok yanlis."

Sunu özellikle belirtmek istiyorum, ben "siyasete karsiyim" yada siyaset "Islam´da siyaset yokdur" diye bir sey söylemedim. Lütfen rica ediyorum. Yazdigim yazilarin hepsini okuyun. Sizin icin tekrarliyorum:

Tarihde hic bir zaman toplumsal bir degisim, hükümetin degismesi neticesiyle olmamisdir. Önce toplum degisir, sonra hükümet. Ben bunun tersine karsiyim. Yani "önce hükümeti dindarlistiralim, sonrada toplumu" düsüncesine karsiyim.... Bunu cok mantiksiz görüyorum. Cünkü bu sekilde din siyasete alet ediliyor. Din sanki benzinmis gibi, seriat sanki oyuncakmis gibi, hükümete "dindar"lari sokup, toplumunda dindarlasacagi düsüncesi cok yanlis. Ancak ve ancak Osmanlinin yapdigi sekil, yani siyaseti dini alet etmekle, olabilir.

Tarihi birazcik arastirmaniz hakli oldugumu ispat eder.

Önce toplumun, insanlarimizin inancini saglamlasdirmak lazim. Ondan sonra zaten hükümete dindar insanlar gelir. Tersini yaparsaniz, TR´de oldugu gibi herkes dindarlara satasir ve daha önemlisi dindarlar birbirine satasir. Cünkü TARAFGIRLIK HASTALIGI icimize cokdan girmis olur.

Unutmayin ki, "nasilsaniz, sizi yönetenlerde öyledir". Tersi degildir. Yani "yönetenleriniz nasilsa, sizde öyle olursunuz", degil.

Selamlar ve Dualarla

Cemil

@Dost

Hosgeldin.

Söyle bir foruma bakmak isterken yazilarini okudum. Ne yazikki su anda bir dakika bile zamanim yokki ayrintili bir cevap yazayim. siyaset konusunda yazilanlarin tümünü dikkatlice okumadigini düsünüyorum ve "bilginiz yok" "cok yetersizsin" gibi tabirleri de senin heyecanina veriyorum.

Cemil kardes Siyasi cemiyetlerle de icli disli olmus üstelik su anda sosyoloji egitimi alan degerli bir arkadasimiz. Üstelik bircok sözde alimle kasik atistiracak kadar da islami bilgisi var.

Tanimadigin kimseler hakkinda daha dikkatli konusmani öneririm.

Siyaset konusunda ise iddia ettigin gibi söylenmedi kesinlikle önceki forumlarda siyasetin nötr oldugunu ve sartlara göre degistigini ayrintilariyla anlatti ve anlatildi.

selamlar

adem

• 5 Wochen später...
Politikacilar her sabah iki defa tiras olmak zorunda,CÜNKÜ IKI YÜZLÜDÜRLERDIR,,(MARK TWAIN)

aslinda bazi iyi politikaciölarda var.Hepsi iki yüzlü degillerdir.

ama ne yazikki cogunluk IKI YÜZLÜ. :fightred:

yaaaa birazamanlar Mehmet Kutlular abi ninde Polikayla alakasi yok muydu?

hem hani Islami Siyasete sokmak yasakti.

hanii Siyasetle ugrasmanin Islama bi faydasi yok

Ozaman Mehmed Kutlular abii niye Politikaya atildi ?

yanlis anlasilmasin sözlerim bennim Mehmed Kutlular abiye bir lafim ve kizginlihim yok ve olamazda.

Tamam ögrenme amaciyla soruyorum.

VESSELAM :liebe: :freu: :fightred:

@Yusuf

yahu sakirt, Mehmed Kutlularin politikaci oldugunu nereden cikartdin???

„yaaaa birazamanlar Mehmet Kutlular abi ninde Polikayla alakasi yok muydu?“

Olur mu öyle sey kardesim. Kutlular ve Yeni Asya cemaati sadece Üstad´in „3.Said“ döneminde yapdigini uyguluyor. Yani politikaya aktif katilmak yok, ama degerlendirmek var. Hatta Üstad kendisi Demokrat Partiye oy verirken, bagira bagira oy vermis, gizlememis. Ve milletvekillerine, Basbakana ve Cumhurbaskanina mektuplar yazmis. Yeni Asya cemaati bunu uyguluyor. Cünkü bizde oy vermessek, tamamen imansizlara yol acilacak.

Nur sakirtleri politikaya girmez, ama degerlendirme yaparlar. Buda sadece has talebelere mahsus. Cünkü dünya ve siyaset ile mesguliyet hizmetimize ters düser. Sadece bazi abiler bu konuyu arastirip umum talebelere “tafsiye ve bilgilendirme” görevi yapiyorlar. Yoksa herkes kafasina bir sey uydurur.

Vesselam sakirt

• 4 Monate später...

Bilindiði üzere sigara, Ýslâmýn ilk asýrlarýnda mevcut deðildi. Her kötülük gibi sigara da içimize son asýrlarda gayrimüslim ülkelerinden sokulan bir bidat oldu. Bu sebeple, sigara hakkýnda kesin bir dinî emir bulmak, buna göre yine kesin bir dinî hüküm vermek mümkün olmamaktadýr.

Buna göre hükmü þöyle ifade ediyoruz:

Sigara haram sayýlmayabilir. Çünkü haramlýk delili yoktur. Ancak büsbütün helâl da deðildir. Zira, helâl olan þey asla zarar vermez, mahzur taþýmaz. Sigara ise zarar veriyor, mahzur taþýyor. Öyle ise sigara mekruhtur. Bu mekruhluk da içenin durumuna göre deðiþir. Kimine göre (tenzihî – helale yakýn) mekruh olur, kimine göre (tahrimî- harama yakýn) mekruh.

Maddi imkâný müsait olmayan, çoluk çocuðun rýzkýný sigaraya verip onlarý sýkýntýya sokan hakkýnda haram derecesinde mekruhtur. Ancak böyle bir sýkýntýya sebep olmayacak kadar zengin olan hakkýnda helâle yakýn mekruhtur.

Mýsýr Müftüsü Haseneyn Mahluf (Þeri Fetvalar) adlý eserinde sigara satýþýnýn haram olmadýðýný bildirir.

Ancak, helal bile olsa güzel deðildir. Bazý kazançlar helâl olmakla kalmaz, helâlin de üstünde bir makbuliyet derecesi olan güzel kazançlar mertebesine yükselir. Misvak satýþý gibi. Sigarada misvak gibi insan saðlýðýna hizmet mânâsý yoktur. Sünnet olan bir þeyi satmak gibi bir kutsiyeti de söz konusu deðildir. Ancak umumî belva (toplumsal bir sorun) denen çâresizlik gibi bir mânâdan dolayý satýþýna cevaz verilmiþ olur.

Ahmet Þahin

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...