Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Dost Nedir??

Webmaster

Empfohlene Beiträge

@AZRA

Birisi ile Dost olunca, cok asiri samimi olmayin, ayri düstügünüzde cok üzülürsünüz.

Birisi ile asiri Düsman olmayiniz, sonra barisinca utanirsiniz.

Bu Hadis-i serif ama tam düzgün yazamadim, bilen varsa düzeltsin, ama mana olarak böyle birsey...

Azracim, ben sana bir bayan olarak sunu söylemek isterim:

Bende evli degilim, fakat benimde en iyi dostum evlendi ve dedigin gibi, nisanliyken basladi ve evliligin ilk zamanlarinda bana karsi daha soguk gibi davranmisti, hatta bana evlenince cok farkli oluyo lafini oda söylemisti.... Simdi arkadasin yeni bir dünyada, yeni bir insanla 24 saat beraber, o arik dostu olmus, ailesi olmus herseyi olmus, suanda arkadasin saskinlik icerisinde, eger onu seviyorsan o zaman o na zaman ver, benim arkadasim aylar sonra hatta bir yil sonra normale dönmüstü, cicim aylari bitince, konsacak kimse olmayinca, senin yoklgun farkeder, benim arkadas suanda 6yillik evli ve eskisi gibi cok iyi arkadasiz, yine sirlarimizi paylasiyoruz. Bende ilk zamanlarda kendimi kullanilmis hissettim, fakat öyle degil, evlenenler cok farkli bir psikoloji yasiyorlar, bunu evlenince bizde anlariz belki. Erkeklerde bu öyle degil, onlarin farkli psikolojisi var.

Azracim, sana tavsiyem, kendine bir plan yap, o arkadasin elbette birgün sana dönecek, birak saskiligini yasasin üzerinden atsin. Havalanadabilir hatta, sen onu ciddiye alma, sabirli ol. Fakat kendine yeni dostlar edin, mesela ben bir yere gidelim yada sohbet edelim dedigim zaman, esim evde gelemem yapamam edemem dediginde arkadasim cok üzülüyordum, yalniz kaldigim icin. Bu yalnisi sen yapma, kendine baska arkadaslar bul,onunlada arkadasliginizi bitirme, sabirli ol.

Kendi kendine yetinmeye calis ve ögren, Allah bizim dostumuz olsun... amin.

engüzeli

Öyle dostlar edinelimki beraber Ayet, Hadis okuyup birbirimize anlatalim, Dini sohbetler yapalim, ÖYle bir ag kuralimki, hep beraber cennet kaisindan girelim, cünki bu dünyada kimlerle olursan onlarla gidersin öyle degilmi??

Vesselam

@ATA

"Bu Hadis-i serif ama tam düzgün yazamadim, bilen varsa düzeltsin, ama mana olarak böyle birsey..."

Sanirim bahsettigin Hadis bu olmali:

"Sevdiðini ölçülü sev! Çünkü o, bir gün nefret ettiðin kiþi olabilir.

Nefret ettiðinden de ölçülü nefret et! Çünkü o, bir gün sevgili dostun olabilir."

Ebû Hureyre radýyallahu anh. Tirmizî.

Adem

• 3 Monate später...
s.a dost nedir tam bilemiyorum cünkü hic dostum olmadi,arkadaslarim var ama dostum yoktu,takii birini taniyincaya kadar belki yasi benden büyük ama gercekten onu hem dostum hemde ablam annem babam gibi görüyorum.ben hayatimda hic kimse icin sana kurban olayim kelimesini kullanmadim ama 8aydir tanidigim ve gercekten cok baglandigim birine diyorum"rabia sana kurban olurum.benim icin dostluk hz.ibrahimin oglu hz.ismaili kurban etmek isteyipte hz.ismailin ses cikarmamasi gibi bir seydir.yani yani dostum icin seve seve ölürüm.

Selam kardesker, burda`da dost hakinda bazi güzel sözler:

- Ayipsiz dost arayan, dostsuz kalir. (Mevlana)

- Yastik diye basini atese dayayan, yatak diye yilanlarin üzerine yatan bir adam, emniyet ettigi bir dostundan, düsmanlik sezen bir adamdan daha rahat uyur. (Beydeba)

- Dostluk iyi kimseler arasinda carcabuk temellesir, güclükle yikilir.(Beydeba)

- Bircok arkadaslarimiz olabilir, ancak dostlarimiz azdir.(Herrick Johnson)

- Bin kisinin dostluguna, bir kisinin düsmanligini satin alma.(Hasan-Basri)

- Yalniz kendi nefsini düsünerek dost arayan, hizmetci ariyor demekdir.(Cenab Sehabettin)

• 3 Wochen später...

Bencede bütün sorunlar ne olursa olsun konusulmali!

Ben sahsen kendi arkadaslarima sunu söylerim: Eyer benim bir hatami görürseniz yada hosunuza gitmeyen birsey yaparsam, sakin cekinmeyin bana hemen söyleyin her ne olursa olsun cünkü ben dört dörtlük deyilim sonucda elbette hatalarim olacak, ve bununda bana zamaninda söylenmesini acikcasi beklerim! Ayni sekilde bende acik sözlüyümdür. Arkadasimin bi hatasini filan gördümmü oturur konusurum söylerim böyle böyle diye. Ve suana kadarda hic bi arkadasim bana bu yüzden hic darilmadi tam aksine hep tesekkür ettiler.

Hz.Ömerde öyle dermis. Yani hatasi oldugunda onun ona söylenmesini itsermis. Simdi tam olarak nasil rivayet edilmis bilmiyorum ama bununla alakali oldugunu biliyorum.

Allah cümlemizin yardimcisi olsun insallah ve herseyin en hayirlisini nasib etsin...

Vesselam..

Tabii cok dogru! Yoksa dost ne ise yarardi? Gercek dost bir dostunun önüne zaman zaman bir kilic gibi koruyucu olaraktan atlamali!

Ve saten en büyük düsmanimizin kendi nefsimiz oldugunu bildigimizden, o dostumuz arada sirada "hop" demeli, buraya kadar! Yani nefsim bana bi adim bile yaklasmaya kalkisirsa onun önüne atlamasi gerek, ve bunuda beni uyararak elde edebilir! Allah herkese böyle hatalari düzelten güzel bi arkadas versin!

Vesselam...

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...