Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Fiziksel engellinin Kur'an azmi

http://www.risalehaber.com/images/news/60621.jpg

Adý Türkan Güzelses, 18 yaþýnda. Doðum esnasýnda beynine bir süre oksijen gitmediði için yüzde 96 oranýnda bedensel engelli. Anne ve babasýnýn yardýmýyla en fazla 100 metre yürüyebiliyor, sonra uzunca bir zaman dinleniyor

Ömer Oruç'un haberi

Ömrünün büyük bir bölümü, Ýzmir'in Karabaðlar ilçesi Bozyaka semtindeki evlerinin dört duvarý arasýnda geçiyor. Söylenenleri çok iyi anlýyor, fakat kendisinin konuþmalarý iyi anlaþýlmýyor. Buna raðmen hayata bakýþý, saðlýklý insanlarýnkinden çok daha olumlu. Baþýna gelenlere "Allah'ýn takdiri" diyor. Yapamadýklarýna üzülmek yerine baþarabildiði her þey için mutluluk duyuyor. Dört yýldan beri beþ vakit namazýný ihmal etmiyor. Ramazanda da oruçlarýný tutuyor. Haftanýn belirli günlerinde kendisinden büyük arkadaþlarýyla bir araya gelerek dinî sohbetlere katýlýyor. Þimdilerde ise Kur'ân okumayý öðrenmek için çaba sarf ediyor. Engelliler için hazýrlanan Kur'an'ý büyük bir aþkla okuyor. Bu azmiyle saðlýklý insanlarý kendine hayran býrakýyor.

Türkan, doðduðunda Rabia ve Murat Güzelses çifti, Þanlýurfa'da yaþýyormuþ. Þoför olarak çalýþýrken kýzýnýn doðumuyla birlikte hayatlarýnýn deðiþtiðini anlatan baba Murat Güzelses, bebeðin rahatsýzlýðýný 1 yaþýndayken fark edebildiklerini söylüyor. Ondan sonra uzun bir tedavi sürecine girdiklerini belirten Güzelses, "Röntgen filmlerine göre önce kalça çýkýklýðý olduðu söylendi. 1,5 ve 7 yaþlarýnda ameliyat oldu. Bacaklarýnda lif uzatýmý yapýldý. Çare olmadýðýný görünce Ýzmir Yeþilyurt Devlet Hastanesi'ne gittik. Burada yapýlan incelemede, spastik engelli olduðu tespit edildi. Bunun üzerine Ýzmir'e yerleþtik. Þimdi burada, eðitime yönelik tedavileri devam ediyor." þeklinde konuþuyor.

Güzelses çiftinin Türkan'dan baþka bir erkek ve bir de kýzlarý var. Murat Güzelses, "Hiçbir baba, çocuklarý arasýnda ayrým yapmaz ama benim için Türkan'ýn yeri baþka. O benim baþýma bir lütuf. Onsuz bir hayatý düþünemiyorum. Bu sebeple Allah'ýma sürekli þükredip dua ediyorum." diyor.

Zaman, 04.01.2010

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...