Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Zaman

20.06.1999

Fethullah Gülen, ATV`de önceki aksam yayinlanan kasetle ilgili bir aciklama yapti. Aciklamada su görüslere yer verildi: `ATV televizyonunun 18.06.1999 tarihindeki aksam ve gece haberlerinde bana ait bir kac banttan montaj suretiyle olusturulan bir video kaset gösterilmis ve bu kasetin aralarina yazi ile yapilan montajlarla benim gercek amacimin devleti ele gecirmek oldugu imaji verilmek istenmistir. Öncelikle sunu belirtmek isterim, bu kaset gizli bir cekim olmayip ziyaretime gelen vatandaslara hitaben yapilmis ve tarafimizdan kayda alinmistir. Gizli ve illegal bir gaye ile yapilmis olsa idi böyle bir konusma banda alinmazdi. Bu sohbet kasetlerinin tamami gösterilmemis, belli bölümleri bir araya getirilmistir. Kasetlerin tamami incelendiginde de görülecegi gibi benim devletin karsisinda degil yaninda oldugum acikca belirtilmistir. Bundan cok seneler önce yapilan bu sohbetlerin bu ülkeyi seven insanlarin devlete ve millete sahip cikmasi gerektigini, aksi halde devletin cete ve mafyalarin eline gececegini belirten konusmalar oldugu anlasilacaktir.

Öngörüm ispatlandi

Eski komünist düsüncelerin, ateistlerin, devleti ele gecirmek isteyen komünist fikir sahiplerinin inanan insanlari sikistirmalari karsisinda, soru soranlarin kendi bulunduklari yerde bu türlü muamelerle karsilasmalari itibari ile soru soranlara verilen irticali cevaplardir. Bugün gelinen noktada ülkedeki mafya ve cetelerin sayi ve etkinligi benim bu öngörümü ispatlamistir.

Benim devleti ele gecirmek gibi bir niyetim olsa idi yurt disindaki okullarda farkli millet ve dinlere hizmet veren mütesebbis isadamlari ve kuruluslari tesvik etmezdim. Tüm bu etkinlikleri ülke icine yönlendirmeye calisirdim. Yine devleti ele gecirmek gibi bir niyetim olsa siyasi bir yapilanmanin yaninda veya icerisinde olurdum. Devleti ele gecirme iddiasi cirkin bir iftira ve komplodur.

Benim söz konusu iddialarla herhangi bir ilgimin olmadigini sagduyulu tüm vatandaslar tarafindan bilinmektedir. Türk milletinin ve bütün insanligin hayrina olan bütün isleri manen destekleyen, ülkemizin her alanda kalkinmasi yönündeki bütün cabalara ayrim gözetmeksizin fikirlerle yol göstererek, bütün toplum kesimleri arasinda hosgörüye dayali bir uzlasma zemini olusturarak milletimizin ve devletimizin birliginin pekistirilmesine katkilarda bulunmaya calistigim herkesin malumudur. Düne kadar toplum kamplasmalar ile vurusurken gecmisi unutup iyi bir hosgörü süreci baslatmak istikametindeki gayretleri engelleme cabasidir. Dünkü kavgalarin bugüne tasinmamasi, kinlerin nefretlerin tevarüs edilmemesi yeni bastan uzlasarak, anlasarak, Türkiye`de herkesin paylasarak yasamasini ifade etmistim.

Illegal örgütlenme icinde degilim

Benim hukuka aykiri hicbir fiilin veya olusumun icinde olamayacagim apacik bir gercektir. Hicbir illegal yapilanma örgütlenme icinde olmadigim pek cok mahkeme karari ve DGM kararlariyla sabittir. Öyleyse, bütün kamuoyunun yakinen bildigi bu gercege ve bütün toplumun gözü önünde yürüttügüm Türkiye`nin insan haklarina dayali bir hukuk devleti olmasi yönündeki ilmi faaliyetime ragmen, böyle suclamalara maruz kalmamdaki mes`um amaci, büyük milletimizin bildiginden eminim. Ancak devletimizi ve toplumumuzu derinden sarsan hukuk disi fiillerin ortaya cikarilmasi ve faillerinin hak ettikleri bicimde yargilanmalarini önlemek icin, benim ismimi ortaya atarak insanlarimizin kafalarini karistirmak isteyenlere karsi herkesin ve özellikle sorumlu mevkide olanlarin dikkatli olmalarini hatirlatmak istiyorum. Özellikle belirtmek gerekir ki, bana yönelik cirkin iftira somut bir hadiseye veya gerekceye degil devlet icindeki bölücü, yikici ve yasa disi bir yapilanma icinde olan kisilerin bir tezgahina dayalidir.

Medyaya yansimasindaki zamanlama da bunu göstermektedir. Muhtelif zaman ve zeminlerdeki özel sohbetlerin belli kisimlarinin bir araya getirilerek kendi fikirleri dogrultusunda bir mana verilmeye calisilmis ve böylece kisilerin zihninde hakkimda bir süphe dogurulmaya calisilmaktadir. Halbuki bütün ömrümü dünyevi hicbir makam ve menfaat beklentisi icinde olmadan ve sadece Allah rizasi icin Türk milletine ve bütün insanliga Islam`in dini, milli, kültürel degerlerini baskalarina anlatma yüce mesajini ilmi yoldan anlatmaya vakfetmis biri olarak bu asilsiz iddialarla ilgili en kücük bir süpheyi davet edebilecek herhangi bir davranisim yoktur. `

Fethullah Gülen`in avukati Hasan Günaydin: Hukuk disi fiiller örtülmek isteniyor

Fethullah Gülen`in avukati Hasan Günaydin da kasetle ilgili bir aciklama yapti. Atv`de gecmisleriyle kim olduklari kamuoyu tarafindan cok iyi bilinen kisilerin de katilimiyla, müvekkili Fethullah Gülen aleyhinde yargisiz infaz niteliginde bir yayin yapildigini belirten Günaydin, söz konusu yayinda, müvekkiline atfolunan ifadelerin arasina yazi ile eklemeler yapildigini ifade etti. Günaydin, yayinlanan kasetin birkac kasetin bir araya getirilmesi suretiyle olusturuldugunu, böylece konusmalarin bütünlügünün bozuldugunu, carpitilip saptirildigini kaydetti. Bu yayinda, müvekkili Fethullah Gülen`in kamuoyuna devleti ele gecirmek niyetinde olan bir kisi olarak sunuldugunu ifade eden Günaydin aciklamasinda sunlari kaydetti: `Öncelikle belirtmek gerekir ki, kasette yer alan sözlerin hangi dönemde, hangi kosullar altinda, kimlere karsi ve hangi amaca yönelik olarak ifade edildigine bakmak gerekir. Muhtemelen, söz konusu kasette yer alan aciklamalar, yillar önce, medyada ve kamuoyunda belirli bir zihniyetin devlet icinde kadrolastigi yönünde olusan düsünce ve tepkilere, elestirilerin odagindaki kisinin `MHP`lileri mi alsaydim` diye yanitladigi bir dönemde, bu kadrolasma sonunda magdur edilmis birkac kisinin sorularina cevaplardir. Bu cevaplarin iddia edildigi gibi devleti ele gecirmek icin örgütlenmeye calismakla hicbir ilgisi olmayip, bilakis ülkesini seven insanlarin devlete ve millete sahip cikmasi gerektigi, aksi halde devletin mafya ve cetelerin eline gececegini belirten konusmalar oldugu anlasilmaktadir. Bugün gelinen noktada ülkedeki mafya ve cetelerin sayisi ve etkinligi, müvekkilimin bu endiselerini hakli cikarmaktadir.

Sayin Fethullah Gülen`in devletinin karsisinda degil, her zaman yaninda yer aldigi bütün milletimizin malumudur. Bütün ömrünü dünyevi hicbir makam ve beklenti icinde olmadan, sadece Allah rizasi icin Türk milletine ve tüm insanliga ilmi yönden hizmete vakfetmis bir sahsiyete, üstelik hastaligi sebebiyle tedavi amaciyla yurt disinda bulundugu bir dönemde böyle bir cirkin iftiranin atilmasindaki zamanlamanin etik acidan da ne kadar dogru oldugunu kamuoyunun takdirine birakiyoruz.

Sonuc olarak belirtmek gerekir ki, müvekkilime yönelik olarak yapilan haksiz suclamalarin devletimizi ve toplumumuzu derinden sarsan hukuk disi fiillerin ortaya cikarilmasi ve faillerin hak ettikleri bicimde yargilanmalarini önlemek ve sorumlu mevkide bulunanlari etkileyerek gündemi saptirmak amacina yönelik bir komplo oldugu kanaatindeyiz.`

FP`li Aksu: Hukuk cigneniyor

FP Genel Baskan Yardimcisi Abdülkadir Aksu, Fethullah Gülen`in aciklamalarinin yer aldigi kasetin kamuoyuna yansimasi konusunda `Yargitay`in, kasetlerin delil olmayacagina dair ifadelerine ragmen her gün yeni bir kaset skandalini konusmak üzücü oluyor.` dedi.

Abdülkadir Aksu, FP Genel Merkezi`nde düzenledigi basin toplantisinda, Türkiye`de, faizler düsürülemedigi icin enflasyonla mücadelede basarili olunamadigini belirtti. Aksu, memur ve emeklilerin bu hayat pahaliliginda birazcik olsun nefes almalari icin en az yüzde 50 maas artisi yapilmasi gerektigini söyledi. Basin mensuplarinin sorularini da cevaplayan Aksu, bir gazetecinin, Fethullah Gülen`in aciklamalarinin yer aldigi kasede iliskin sorusu üzerine sunlari kaydetti: `Türkiye, birkac aydir hukuk disi ve ahlak disi tele kulak ve kaset skandallari ile calkalaniyor. Yargitay`in, kasetlerin delil olmayacagina dair ifadelerine ragmen her gün yeni bir kaset skandalini konusmak üzücü oluyor. Kisinin dokunulmazligina, özel hayatin gizliligine yönelmis bu faaliyetlerin bir an önce durmasini ve hukuk devletinin egemen olmasini istiyoruz.` `Erbakan ile Kazan`in yurt disina kacacaklari` konusundaki iddialarin hatirlatilmasi üzerine de Aksu, `Basbakanlik ve bakanlik yapmis kisiler hakkindaki bu iddialar cok gülünc ve üzücüdür.` diye konustu.

Gündem saptirma

Basbakan Bülent Ecevit, bazi cevrelerin, `Emniyetteki bazi görevlilerin Fethullah Gülen ile ilgili bir rapor acikladiklari icin görevden alindiklari izlenimini yaratmak istediklerini` söyledi.

Her sey Ankara Emniyeti`nde yasa disi telefon dinleme olaylari ile basladi. Basbakan`dan Cumhurbaskani`na, gazeteci Emin cölasan`dan Erbakan`a kadar herkesi dinleyen tele kulak cetesi Icisleri Bakani Sadettin Tantan tarafindan görevden alininca kiyamet koptu. Sucüstü yakalanan tele kulak cetesi sucunu örtmek icin ikinci raundu baslatti. Hedef, kendisini sevenlere `hirsizlik yapmayin, devleti soymayin, yasalardan ayrilmayin` diyen Fethullah Gülen`di. Önce tehdit degerlendirme raporu, ardindan Türkiye`nin 30 Agustoslara yaklasirken sik sik gördügü kaset demeti yayina sunuldu. Amac Türkiye`yi tedirgin edip gündemi degistirmekti. Korku efektleri ile sunulan haberler ancak felaket tellallarinca ciddiye alindi.

Basbakan Bülent Ecevit, endiseye gerek olmadigini söyledi ve ekledi: `Türkiye`de son günlerde cok iyi seyler yapiliyor. Gündemi baska bir yerlere kaydirmayi icime sindiremiyorum.`

Iyi seyler görülmüyor

Secimlerden sonra ilk kez Istanbul`a gelen Ecevit, gazetecilerin sorularini cevaplandirdi. Ecevit, Fethullah Gülen`le ilgili sorulari degerlendirirken yargisiz infazdan kacinarak `itham edilen tarafin ne söyleyecegi belli olmadan bir sey söylemeyi dogru bulmadigini` acikladi. Türkiye`de iyi seyler oldugunu görmek istemeyenlere seslenen Basbakan bunu söyle acikladi: `Türkiye`nin gündeminde DGM`lerle ilgili Anayasa degisikligi, Bankalar Yasasi`nin cikarilmasi gibi cok iyi seyler oluyor. Bu arada gündemi baska bir yerlere kaydirmayi icime sindiremiyorum.`

Dogru olmayan iddia

Daha önceki aciklamalarinda tele kulakcilarin dinleme icin ortaya attiklari bahanenin inandirici olmadigini vurgulayan Ecevit, bazi cevrelerin, `Emniyetteki bazi görevlilerin Fethullah Gülen ile ilgili bir rapor acikladiklari icin görevden alindiklari izlenimini yaratmak istediklerine` dikkat cekti. Ecevit söyle dedi: `Bu kesinlikle dogru degildir. Görevden alinmalar sadece usulsüz telefon dinlenmesi olayiyla ve emniyet kadrosu icindeki gecmisten kalan gelismelerle ilgilidir. Bunlarla ilgili sorusturma acilmistir.`

http://tr.fgulen.com/content/view/2073/11/

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...