Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Kelimelerin yetersiz kaldýðý an!

http://www.moralhaber.net/resimler/haberler/68301.jpg

Kýrýkkale'de 'Melek Rabia' olarak bilinen ve elleri olmayan Rabia Acar (30), ayaklarý ile ördüklerini satarak elde ettiði kazançtan öðrencilere burs veriyor.

Kemal Baþol'un haberi

Ablasý Meryem Yüksel ile birlikte oturan Rabia Acar, lisede ve üniversitede okuyan öðrencilere verdiði burslar sayesinde dünyanýn en mutlu insaný olduðunu söyledi.

http://www.moralhaber.net/resimler/haberler/image/melek_rabia_01.jpg

Aylýk yaklaþýk 300 lira burs veren Acar, ödemeyi geciktirdiði zaman çocuklarýn zor duruma düþtüðü hissine kapýlýp uykularýnýn kaçtýðýný belirterek, "Satamayýnca ne yapacaðým diye kendi kendime düþünmeye baþlýyorum. Ben 300 lirayý veremeyince çocuklar maðdur olacak diye, uykularým kaçmaya baþlýyor. Bu sýrada çevrede bulunan bir insan gelerek, açýk kalan parayý þahsýma yardým olsun diye getiriyor. Bende bir kuruþuna dokunmadan öðrencilere gönderiyorum ve kalbime huzur doluyor." diye konuþtu.

Acar, boþ zamanlarýnda ise mahallesinde bulunan kadýnlara Kur'an-ý Kerim öðretiyor, ev iþlerine yardýmcý oluyor. Bahçede yetiþtirdiði sebze ve meyveleri büyüterek evin ihtiyaçlarýný karþýlýyor.

Ayaðý ile þal, kazak, atký, patik, yemi kenarý ve buna benzer giyecek malzemeleri ördüðünü açýklayan Rabia Acar, giyecekleri örerken hiç zorlanmadýðýný, öðrencilere katký saðladýðýný düþününce mutlu olduðunu ifade etti.

Ellerinin doðuþtan olmadýðýný açýklayan Acar, "Hiçbir zaman özürlü olmaktan þikayetçi olmadým ve mutsuzluk duymadým. Allah (C.C) beni böyle yarattý. Benim daha fazla ibadet etmem ve çevreme daha fazla yardýmcý olmam için bu þekilde doðduðumu düþünüyorum." dedi.

Acar, þunlarý söyledi: "Allah'ýn nasip ettiði her günü insanlara bir faydam dokunsun diye geçiriyorum. Bazen çok zorlanýyorum ama yýlmýyorum. Allah beni ayakta tutuyor. Son nefesime kadar Allah rýzasý için çalýþacaðým. Çünkü burs verdiðim çocuklar, dinini, vatanýný ve milletini seven, bayraðýna baðlý, Türkiye'nin geleceðini oluþturacak insanlar."

Yardým ve hizmet deyince Rabia'nýn bütün dertlerini unuttuðunu açýklayan ablasý Meryem Yüksel ise, "Evde en büyük yardýmcým Rabia'dýr. Evin içini temizler. Bulaþýk yýkar ve bahçede sebze yetiþtirir. Her gün iþlerini çabucak bitirerek, eliþi yapmaya baþlar. Gece geç saatlere kadar yatmak nedir bilmez. Yaptýðý elbiseleri satýnca yüzünde güller acar. Öðrencilere paralarýný verirken, ondan daha mutlu bir insan göremezsiniz." þeklinde konuþtu.

CÝHAN, 22.09.2009

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...