Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Nerden biliyorsun ?

Benim kalbim temiz“ ibadetlere ihtiyacým yok!...

Doðru okudunuz. Ben demiyorum. Ama diyenlere þahit oldum. Hatta; „gençliðimi yaþayayým, nasýl olsa yaþlanýnca ibadetlerimi de yapar, ahireti de kazanýrým” diyenede. “Gençliðine güvenme, ölen hep ihtiyarmý” ikazýný, ne cabuk unuttuk. Bu sadece mükellefiyetten kaçýþ olmasýn sakýn ? Ölümün ne zaman gelip çatacaðýný bilmeyen insan, nasýl olurda ibadetleri erteleme gibi bir hataya düþer ?

´Kalbim temiz´ diyenlere soruyorum; yýkanmayan, arýnmayan eþya nasýl temiz olabilir ? Kalp, ancak ibadetler sayesinde arýnýr. Namaz kýlmýyor, ama kalbi temiz! Yalan söylüyor, ama kalbi temiz! Zina yapýyor ama kalbi temiz!

Nasýl olur ?

Günahlar kalbi karartmýyormuydu ? Efendimiz (a.s); “Bir kimse, günah iþlediði zaman kalbinde siyah bir nokta hâsýl olur. Eðer tevbe ederse, o leke silinir. Tevbe etmeyip tekrar günah iþlerse, o leke büyür ve kalbin tamamýný kaplar, kalb, kapkara olur” buyurmuþtu, öyle deðil mi ? Namaz, oruç, zekât gibi ibadetleri yapmýyor, fakat kalbinin temiz olduðunu israrla iddaa ediyorsun. O zaman yukardaki hadisi tekrar okumaný ýsrarla tavsiye ederim. Böyle birþey imkansýz!

Ýmam-ý Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

“...Allahü teâlânýn emirlerini yapmamak kalbin bozuk olmasýndandýr. Kalbin bozuk olmasý, dine tam inanmamaktýr. Ýmanýn alameti, dinin emirlerini seve seve yapmaktýr. Namaz kýlmayýp günah iþleyenin, (Benim kalbim temiz, sen kalbe bak) demesinin ne kadar cahilce bir söz olduðu buradan da anlaþýlýr[..]…“(Þems,9-10).

Kalbim temiz diyenler; unutmayalim ki, Cennet o kadar kolay deðil. Cehennem dahi lüzumsuz deðil!

Hâlâ kalbim temiz diye biliyor musun ?

Nerden biliyorsun ?

Pýnar

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...