Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Mardin Meriç'e Said Nursi'yi sormuþ

http://www.risalehaber.com/images/news/58828.jpg

Ahmet Yasin Sezer, Þerif Mardin'in Bediüzzaman Said Nursi hakkýndaki çalýþmalarýna nasýl baþladýðýný yazdý

RisaleHaber-dunyabizim.com yazarý Ahmet Yasin Sezer, Þerif Mardin'in Minyeli Abdullah konusundaki yaklaþýmlarýný anlamaya yönelik kaleme aldýðý makalesinde, Þerif Mardin'in Bediüzzaman Said Nursi hakkýndaki çalýþmalarýna nasýl baþladýðýný yazdý.

Ýþte Ahmet Yasin Sezer'in yazýsýndan ilgili bölümler:

Þerif Mardin ve Said Nursi Çalýþmasý

Minyeli Abdullah bir yandan 1960’lý yýllardaki ideal Müslüman tipi kendince inþa eder. Öte yandan Türkiye gerçekliðini özellikle nurcular üzerinden anlatmayý dener. Romanýn kahramaný Mýsýrlý Abdullah’ýn tipik bir nur talebesi gibi konuþmasý, Risaleler'den pasajlar okumasý bunu kanýtlayan bir örnektir. Þerif Mardin’in bu romaný bu kadar önemsemesinin bir diðer sebebi de Cemil Meriç’in tavsiyesi ile Said Nursi konusunu incelemiþ olmasý. Mardin 1988'de Said Nursi konusu ile ilgili çalýþmasýný bitirmiþ. Çalýþma 1989'da Suny Pres tarafýndan yayýmlanmýþtýr. Çalýþma 1992'de de "Bediüzzaman Said Nursi Olayý Modern Türkiye’de Din ve Toplumsal Deðiþim" baþlýðýyla Ýletiþim Yayýnlarýndan çýkmýþtý. Bu çalýþma ile ilgili olarak þunlarý söyler Mardin: “1980’lerin baþýydý. Said Nursi konusuna yöneldim. Cemil Meriç’e gitmiþtim. Cemil Bey bana, “bu Said Nursi denen adamý ciddiye almak lazým” dedi. “Eh peki” dedim ben de, “madem ki ciddiye almak lazým bir bakayým.” Ondan sonra, Said Nursi üzerine çalýþmaya baþladým.

"Rilke'den Said Nursi'ye geçebilirsin!"

Çok uzun sürdü o çalýþma. 1982’den 1989’a kadar. Tespitlerimi sýnayacaðým kimse de yoktu. Çünkü yeni materyaller üzerinde yeni bir çalýþma tarzýna girmiþtim. Suat Alkan isimli nurcu bir arkadaþýmýz vardý. “Þu Said Nursi’nin yazýlarýný bir türlü anlayamýyorum” demiþtim. Suat Bey de; “Siz Rainer Maria Rilke’yi bilir misiniz?” dedi. Bilmiyordum. “E okuyun. Said Nursi’yi anlamak için oradan geçmenizde bir fayda olabilir." dedi. Böyle bir þey söylemesi bana çok ilginç geldi. Yavaþ yavaþ çalýþmamý geliþtirmeye baþladým. Ancak araþtýrmayý olmasý gerektiði gibi yapamadým.” (“Þerif Mardin Ýle “Türk Siyaset Düþüncesi” Üzerine” Türkiye Araþtýrmalarý Literatür Dergisi)

Risale Haber, 22.06.2009

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...