Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Benim yazim amacini biraz asmis. Bazen yazilanlar kisinin ruh halini tamamen yanistmayabiliyor. Ben o kadar sinirlenmedim aslinda. Ama genel olarak dedigimiz arkasindayim. Ben Karaman Hocayi tartismiyorum. Sadece verdigi cevabin eksik ve yanlis oldugunu ifade ettim. Kadinin altin meselesi var, malin taksimi meselesi var, kadinin calismasi meselesi var. Bunlarin hicbirini bilmeden, o arkadasin esinin mali mülkü varmi sormadan nasil olurda bir cümlelik kestirme ve genel bir cevap verebilir anlamiyorum, varsa bir hikmeti yazarsa memnun olurum. Ben bulundugum her mekanda Karaman Hocami öven ve otorite kabul eden biriyim.

Soru:

Bir ailede zekat ve kurban ibadetini karý-kocadan hangisi yerine getirir?

Cevap:

Servet (nisap miktarý mal) kimin ise zekat ve kurban da ona düþer. Kadýnýn normal olarak takýp kullandýðý zinete (takýya) zekat ve kurban gerekmez. Bunun dýþýnda kalan tasarruf altýný, para, ticari mal... nisap miktarýna ulaþýrsa zekat verilir. Kurbanýn vacib olabilmesi için (2004 yýlýnda) beþ milyar civarýnda para veya bu deðerde altýn, ticaret malý olmalýdýr.

Hayrettin Karaman

www.hayrettinkaraman.net

Soru:

Bir ailede zekat ve kurban ibadetini karý-kocadan hangisi yerine getirir?

Cevap:

Servet (nisap miktarý mal) kimin ise zekat ve kurban da ona düþer. Kadýnýn normal olarak takýp kullandýðý zinete (takýya) zekat ve kurban gerekmez. Bunun dýþýnda kalan tasarruf altýný, para, ticari mal... nisap miktarýna ulaþýrsa zekat verilir. Kurbanýn vacib olabilmesi için (2004 yýlýnda) beþ milyar civarýnda para veya bu deðerde altýn, ticaret malý olmalýdýr.

Hayrettin Karaman

www.hayrettinkaraman.net

:aro:

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...