Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Alevilik

Adem

Empfohlene Beiträge

Beni sasritan bir sey var:

ilama girmek icin Allahtan baska ilah yoktur ve Muhammad (saw) onun rasülüdir diye müslüman oluyorsun, peygamber efendimiz zamanindan bu zamana degismemisdir bu degismiyecekte.

Hz. Ali Peygamber efendimizin damadi olmadimi müslümanliga gecerek?

ilk müslüman diilmiydi ?!

cocuk olarak diine gecti.

Hicbir yerde hic bir kitapta ne theologelerin kitaplarinda ne kuranda nede baska bir yerde baska bir sey yazmaz.

Aleviler Kurana inanmiyor demektir, cünkü kuranda Peygemberefendimizin kim oldugu belirleniyor inkar demek sirk öle diilmi Allaha karsi gelmek?

Imanin sartlari neydi?

kurana inanmak diilmi?

burda Peygamberimizin hayati ve ismi yazmiyormu?

Alevilerin kitabi yok sanirim bilmiyorum, neye inanirlar bunlar ve neye kaynaklanirlar?

(gayet normal soru!)

Kurana,Peygamberimize,Allaha inanmamak ne oluyor?

Duyduguma göre Aleviler diyorki, Gebrail A.S. yalnislikla Peygamber efendimize gitmis Hz. Aliye gidecekmis aslinda...

Melekler hep yaptigni bilirler, Iblis bile Adem A.S karsi saygisini göstermeyince neyaptigini bilincinde yapti.

yani kusara bakmayin ama Aleviler icin Kuran Dogru diildir öle diilmi?!

Kurani Kerim Allah cc sözü diilmi?

son inen Kitap Kuran diilmi yani Aleviler icin yani nasil birsey alevilik..

ehli beyt Cami diilmi?

lütfen anlatin biraz anlamaya calisim.

Allah razi olsun.

• Antworten 73
  • Erstellt
  • Letzte Antwort

Top-Benutzer in diesem Thema

@Firstsonic

"Aleviler Kurana inanmiyor demektir, cünkü kuranda Peygemberefendimizin kim oldugu belirleniyor inkar demek sirk öle diilmi Allaha karsi gelmek?"

kardes, herkes ayni degil ki. Aleviler arasinda da kac tane grup var. Ayni bizde oldugu gibi. Insaallah kardesimiz bizi bu konuda aydinlatir.

@Firstsonic

"Alevi kelimesi insanin peygamber efendimiz yerine Hz. Ali ye inandigini berlirlemiyormu?"

Yok kardes, öyle degil. "Alevi" kelimesi "Ali´den" demek. Arapca kelimenin tercümesi: Die Partei Ali´s.

"amaninda müslümanlara almanyada mohammedaner diyorlardilar, Allahtan artik bu kelimeyi kullandirtmiyoruz"

Elhamdülillah.

selamün aleyküm kardesler

kusura bakmayin lütfen bir haftaya yakindir internete giremedim, yoksa tabiiki hemen caevap verirdim.tekrar kusura bakmayin kardeslerim, hakkinizi helal edin.

firstsonic kardesim simdi ilk olarak senin dedigin konuya deginmek istiyorum.bilmiyorum hangi "alevi" denilen kardeslerden duydun sen cebrail(a.s)in güya yanlislik yaptigini.bunu kime söylersen söyle, yanlis derler.zatende öyledir.

mantik olarak düsünürsek, yani cebrail(a.s) Allah tarafindan gönderilmisdir, yani (hasa) Allah bir yanlislik yapmis anlamina gelir, oda kesin bir sekilde öyle degildir.

biz aleviler, peygamber efendimizi cani gönülden kabul ediyoruz, ve onun sözlerine yaptiklarina ve peygamberligine kalbimizle inaniyoruz.Hz.Ali(a.s) imamdir,yani peygamnber efendimizin, hem damadi hemde amcasinin oglu hemde halifesidir.bunu,yani Hz.Ali (a.s)'in peygamber efendimizin halife oldugunu peygamber efendimiz bizzat kenidsi halka gadri hum gününde ilan etmistir.bu tartisilmaz bir konu.

Biz yüce Allah'a , onun birligine, son peygamber Hz.Muhammed(s.a.v)'e ve kitabimiz Kur'ani kerime inaniyoruz.bunun aksini iddia eden biri aleviyim derse, gercekten alevi degildir.cünkü alevi olmak demek Hz.ali (a.s)in yolundan ehli beytin yolundan gitmek demektir, zaten Hz.ali de Imanini Hz.Muhammed (s.a.v)'den ögrenmistir herseyi .

yani demek istedigim, senin iddialarini kalbiyle alevi birisi kabul etmez.yani (hasa) kur'ani kerime inanmamak bir aleviye yakismaz bence.yani herkes kendisi bilir tabii ki.ama ynalis seylere inanan birisi aleviyim diye baskalarini aldatmasin lütfe.

saygilarimla kardeslerim

vesselam

selamün aleyküm kardeslerim

kusura bakmyin lütfen, firsat buldukca yazmaya calisiyorum.

bir soruna daha deginmek istiiyorum Firstsonic kardesim.

simdi diyorsunki alevilik Hz.ali(a.s) i peygamber olarak görmek demek degilmi?

hayir o demek degil. biz sadece Peygamber efendimizin halifeligini Hz.Ali (a.s)in hak ettigini düsünüyoruz.önceleri bilmem bilirmisin, peygamber efendimiz vefat ettikten sonra kim halife olacak diye halife ariyorlardi, ve halkin bazilari ebubekir'i uygun gördü ve ona biat etti, ama biz peygamber efendimizin sözlerine inaniyorzuz, ve o, yani peygamber efendimiz, kendinden sonra islami ehlibeytine güvendi, ve Hz.Ali (a.S)'i halife olarak halka bildirdi.

halkin bir öbürü peygamber efendimizn buyurdugu gibi Hz.Ali'yi halifelige uygun gördü ve Hz:Ali (a.s) nere gittiyse ora gitiler yani onun sözünü dinlediler, ve halkin öbürüde ebubekir'i destekledi.yani bu aradaki ayrimciligi biz yapmadik, biz yani bizden öncekileri, peygamber efendimizin ap acik buyurdugunu yapip, peygamber efendimizin vefatindan sonra Hz.Ali yi halife olarak görüp,Hz.Alinin hayati boyunca peygmaber efendimizden ögrendiklerini Hz.Ali vesilesiyle ögrendiler.

alevilik senin dedigin gibiyse, o zaman öbür mezheplerede aynen öyle diyebilirsin, hepimiz elhamdülillah müslimaniz. baskalarinin bizi adlandirdiklarina bakacak olursak, yolumuzu zor buluruz, önemli olan herseyn kökünü arastirip, sadece yüzeysel seylerle karar vermemektir.

bir kitaba basladiginda daha bitirmeden o kitab hakkinda yorum yapmak,ya önyargili olmak demektir, yada cahil....

buna benzer bir söz vardi suan tam hatirlayamadim.yani demek istedigim yüzeysel seylere bakip ta karar vermek önyargili olaya iter insani.

umarim diledigin cevaplari almissindir, cünkü aleviligin yanlis taninmasini bir alevi olarak hic istemem, cünkü hepimiz din kardesiyiz...

saygilarimla

vesselam

Allah Razi olsun ehlibeytyolcusu,

bu bana cok yardim etti, anlamadigim seylerden biri, Hz. Alinin Resmi tasinmasi evlere asilmasi biraz heykellesmeye benziyor, aslinda resim bile bazi imam lara göre caiz diildir bazilari kafa veya "landschaft" caiz dir derler.

fakat sanki hz. Ali yi Peygamber efendimizzden (saw) daha cok met ediyorlar gibi.

Selam Aleykum

selamün aleyküm missy kardesim

hepimiz elhamdülillah müslümaniz ve kitabimiz da Kur'Ani kerim olduguna göre namaz bize farz kilinmistir.

namaz kilan bir aleviyle tanismamis olabilirsin, ama bu tabii ki öyle insanlar yok demek degil.yanlis yapanlari öne tutup dogru yapanlara göstermemek gerekir.asil, dogru yapanlari bulup yanlislara göstermek gerekir ki insanlar yanlislarini anlasinlar....

simdiye kadar hic namaz kilan aleviyle tanismasanda suandan itibaren tanismis bulunuyorsun, cünkü ben bir alevi olarak namaz kilmaya calisiyorum ve insallah Allah her zaman aksatmadan kilmayi nasip eder hepimize...

saygilarimla

vesselam

selamün aleyküm firstsonic kardes

Allah sizlerdende razi olsun kardesim. sana bu konuda yardimci olabildiysem ne mutlu bana...aleviligi arastirman ve bu kou hakkinda birseyler ögrenmek istemen güzel bir sey.

resim konusuna gelince.imamlarimizin resimlerini bile yapmak günahtir, dogru, cünkü peygamber efendimiz ve imamlarimiz cok nurlu insanlardi ve onlar resimlerde göründügü gibi insanlar degillerdi...cok daha güzel ve nurlu idiler.yani aslinda olmamasi gereken bir sey ama yinede öyle resimler var. dedigin gibi "landschaft" ve benzeri seyler benimde bildigim kadariyla caiz.

Hz.Ali yi ve imamlarimizi tüm kalbimizle seviyoruz ve sayiyoruz.ama bu demek degilki, biz simdi imamlarimizi peygamber efendimiz (s.a.v)den üstün tutuyoruz.nede olsa imamlariimz peygamber efendimizin soyundan gelme.

peygamber efendimiz de ehlibeytini cok severdi, ve bizlere onu ehlibeytini sevmeye ve onlara güvenmemizi önermistir.

peygamber efendimiz(s.a.v) demistir ki:" ben ilmin bahcesiyim, alide onu kapisidir.bana gelmek isteyen önce aliden gecmesi gerekir."

saygilarimla

vesselam

oh!

bu bir hadith olmasi lazim ozaman...

eger Peygamber efendimiz dediyse.

Bence en dogru yol (laf üstünde dogru=richtig=gradlinig) Peygamber efendimizin yoludur.

ohne umwege yani.

(türkcem, türk olmama ragmen almanyada yasadigimdan doalyi noksandir özürdilerim)

Fakat Aleviler üzerine bukadar böle bilgim yoktu Allah razi olsun!!!

selamün aleyküm kardes

evet örnek veridigm peygamber efendimizden bir hadisdi.

zaten umweg yapilmiyorki kardes. biz peygamber efendimizin bize emanet olarak biraktiklarina sahip cikmaya calisiyoruz, yani dolaydan dolayi birsey yaptigimiz yok.

peygamber efendimiz(s.a.v) bizlere iki emanet birakmistir.eger bu iki emanete sailirsak yani sahip cikarsak bizi dgoru yola götürecegini bildirmistir.ilk emaneti Kur'ani kerim, ve ikinci emanetide ehli beytidir.

peygamber efendimiz ehlibeyti hakkinda cok hadis birakmistir.mesela demistirki :" benim ehlibeytim nuh'un gemisine benzer "

estafrulah kardesim, özüre gerek yok, benim türkcemde o ipek iyi sayilmaz.insanin kendi memleteki bir baska tabii.

Allah sendende razi olsun kardesim, ögrenme caban icin.

saygilarimla

vesselam

selamün alekyüm kardesim

sen bunu nerden duydun bilemeyecegim ama...

yani biz alevilerde elhamdülillah müslümaniz, ve hepimiz din kardesiyiz, cünkü müslüman müslümanin kardesidir.bu nedenle yani bizim yemekte bi farkliliklarimiz, yada degisik yapmitigiz birsey yok.yani ne manada yenilmezmis anlamadim, ve bunu mantigima pek sigdiramadim acikcasi, yani benim görüsüm.

sanirsam, sana aleviler hakinda biraz yanlis bilgi geldi ki, "alevileri arkadas edinebilirmiyiz?" diye soruyorsun. bizde Allah'in kullariyiz,elhamdülillah müslümaniz ve gercekten inancina bagli olan bir alevi islamin sartlarini kabul eden birisidir ve bu nedenle neden alevileri arkadas edinmemeli?

yani aleviler hakkinda duyduklarini ve nasil bu kanaata vardigini anlatirsan, belki daha ayrintili cevap verebilirim, bilgilerim yettigince tabii ki.

saygilarimla

vesselam

selamün aleyküm kardesim

peygamber efendiimz hakkinda ben birsey´ler yazmistim aslinda.ama yine tekrarlim en iyisi. gercek alevielr, yani dinini imanini ve aleviligin gercekten ne demek oldugunu bilen alevi kardeslerimiz, peygamber efendimizi kalbiyle ve cani gönülden kabul ediyor.

bizim kitabimiz Kur'ani kerim ve peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v) dir ve onun halifesi imam emirül mümin Ali (a.s) dir.

yani demek istedigim, gercek bir alevi namaz kilan ve islamin sartlarini kabul eden bir müslümandir.

artik aleviler hakkinda arastirilmadan, öyle laflar cikiyor ortaya ve bunlar dogru degil.

yemek konusuna gelince, sen bir müslüman olarak helal ve harama ne kadar dikkat ediyorsan, gercek bir alevide öyledir, yani helali harami bilir. tabii ki su zamanda herseyin üstünde helal yaziyor ama, yinede, sen bilecegin is.

bizim kardes oldugumuzu yani din kardesleri oldugumuzu kabul ediyorsan, o zaman, müslüman olarak biz alevilerde farzlari ve islamin sartlarini kabul etmemizi bilmen gerek. cünkü müslüman demek, Allah'in tek ligine resullah efndimize (s.a.v) ve kitabimiz Kur'ani kerime inanmaktir. peygamber efendimizin de cok sevdigi gibi Hz.ali (a.s) yani ehli beytinide sevmek gerekir.

cünkü peygamber efendimiz uyurmusturki: "ali yi seven benide sevmis olur, ama aliye düsman olan banada düsman olmustur."

umarim anlatabilmisimdir..

saygilarimla

vesselam

selamün aleyküm kardes

Allah sendende razi olsun kadresim, beni anladigin icin sagol, buna gercekten cok sevindim. lütfen öyle kulaktan dolma seyler duyunca hemen inanmayin...seninde dedigin gibi önyargili olmamak gerekir.nede olsa hepimiz kardesiz, ve hepimiz ayni temel inanclara inaniyoruz.

senin tanidiklarin tam olarak nasil bilmiyorum ama, yani benim anlattigim gibi kisiler gercek alevidirler.

Allah'a emanet ol kardesim

vesselam

Ya Alevilik senin anlattigin gibi ise, yani tek olan Allah'a inanmamiz (c.c.); ve onun Resulü Muhammed(sav.)'e inanmamiz ve Kuran'i Kerim'in Allah tarafindan gönderilen son Kitab olduguna inanmamizdan ibaret ise ve ondan sonra Hz. Alinin cömertligine inanmak, onun cesurluguna ve büyük ilmine inanmak "Alevilik" ismini tasiyorsa; o zaman ben de bir Aleviyim...

O zaman hepimiz Aleviyiz, ama neden Alevilik, bunun ismini degistirip hemen "Müslümanlik" yapsak daha iyi olmazmi, hem ayni cati altinda oluruz, yanlis anlasilmalarda olmaz!

Ama eger gercekten Alevilik bunu ifade ediyorsa, bende bir Alevi sayilirim...

Vesselam

selamün aleyküm ademade kardes

cok güzel yazmissin kardes, Allah razi olsun. yazina gercekten sevindim.

evet, gercek alevilik anlattigim gibidir, ve bunlari benimsemen gercekten cok güzel ve takdir edici.

" O zaman hepimiz Aleviyiz, ama neden Alevilik, bunun ismini degistirip hemen "Müslümanlik" yapsak daha iyi olmazmi, hem ayni cati altinda oluruz, yanlis anlasilmalarda olmaz! "

zaten evvela hepimiz müslümaniz kardes, sen nesin necisin diye soruldugumuzda, elhamdülillah müslümaniz diyoruz. yani zaten ayni cati altindayiz....

gönlümüzce kardesligmize inanirsak, zaten yanlis anlasilmalarada ihtimal kalmaz.

Allah'a emanet olun

saygilarimla

vesselam

selamün aleyküm thai kardes

bu soruna aslinda sana daha genis bilgi vermek isterdim ama, bende henüz bu konuda derin bilgi edinemedim yaninda insallah.

sana diyebilecegim, aleviler arasinda benim bildigim kadariyla fazla grup yok, ama bunlarinda arasinda temel inanc olarak hemen hemen bir farkta yok.

dedigim gibi daha genis bilgi vermek isterdim ama, suan tam olarak bilmeden cevap yazmak istemedim kardes, kusura bakma.

hakkini hellal et kardes.

saygilarimla

vesselam

• 2 Wochen später...

Ya ben bagzi alevileri anlamiyorum yani diyorlarki Hz. Ali nin soyundaniz ama onunla alakali nerdeyse hicbirseyi yapmiyorlar yani mesela namaz kilmiyorlar. Gene alevilere göre bizim Peygamber Efendimiz Muhammed (s.a.s.) aslinda bi peygamber deyil! Hasa yani. Onlar acaba hic Hz. Aliyi anlatan düzgün bi kitap okudularimi?

Ama bagzi alevilerde varki Allahi Peygameri biliyorlar yani aslinda onlar Hz. Aliye uyuyorlar öbürleri sadece sacmaliyorlar!

vesselam...

selamün aleyküm kardes

yani seni anlattiklarina göre islamin sartlarina uyan alevilerde var, zaten bu da olmasi gereken birsey.

bazileri öyle yapmiyor diye herkesi beurteilen etmemeli, yani demek istedigim, bilmiyor diye yapmiyor diye kinamamali hic bir zaman baskalarini .

yani demek ki dedigim gibi öyle aleviler, Hz.ali 'nin yolundan giden akeviler var.böyle bir durumda o zaman asil alevilerin islamin sartlarini kabul eden müslüman olarak görmeli. artik kim uygular kim uygulamaz bu herksein kendine kalmis bisey, bu yüzden, "bu mezhep böyleymis" diyemezsin. "bu insan" böyleymis diyebilrisin ancak.

saygilarimla

vesselam

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...