Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

• Antworten 369
  • Erstellt
  • Letzte Antwort

Top-Benutzer in diesem Thema

Selam

Umarim Azracim Allah aski din aski gecmezzz

Aski hakiki ile Ask-i mecaziyi ayird etmek gerek. Aslinda Insana duyulan ask, o kisiye duyulmuyor, nefsimize duyuluyor, cünki asik olan sevdigi kisiyi yüceltir, heryönünü farkli görür ve buda kendini mutlu ediyorsa iste o zaman asik olur, yada merak ediyorsa, birini seviyor fakat sevilmiyorsa buda bir merak uyandirir ve nefs hirs eder bu kisiye kara sevda baglarsin. Oysaki nefsin seni sadece mesgul eder, yeterki normal düsünemeyelim, ve en önemlisi Allahin yolndan sapalim.

Bu dünyanin yaradilis gayesi olan Muhabbeti tasimasi icin kalbimiz vardir, fakat kalbimiz öyle prpgramlanmistirki anca mükemmeli, en güzeli, en olgunu en dürüstü en adaletliyi vsvs sever, ve hicbir mahluk yokturki bu vasiflara tam tamina sahip olsun, bu saydiklarimiz kimi anlatiyor peki?? Allah´u Tealayi anlatiyor, demekki kalbimiz Allah´u Tealaya asik oldugu zaman aci cekmez.

Insan seversin karsilik vermez, hatta seni hor görür, askindan kacar, yada seni incitir, cünki hicbir mahluk layik olmadigi kadar yüce sevgiyi aski kaldiramaz undan korkar ve kacar.

Karsiligini kesinlikle bulacagin ask ise aski hakikidir yani Allah´a olan asktir. Bunu ayirmali ve dikkat etmeli. Bir insana asik olunca, bizi sevmiyor, yada soguk davraniyor diye günlerce aglanilabiliyor, günlerce düsünülüyor, fakat ben su günahi isledim, Allah benden razi olmayacak diye kac kisi düsünür? aglar???

demekki nefs ve seytan tarafindan Allah aski ile mesgul olmamamiz icin böyle mecazi (gecici) asklar peyda ediyor ki gafletten uyanmayalim.

Bazi kisiler ayni sey degil diyebilir, fakat sunu düsünmeli, gecici askin en gizemli ve en heyecanli yönü sadece eleele tutusmak yada birsekil sehevi duygularinda icinde bulundugu merak ve istektir. Böyle haramda olabilen seylerin seytandan oldugu apaciktir, evliler ayri bir mevzu tabi ........

• 2 Wochen später...

Ey Sevgili !

Senin güzelligin, O’ndan bir güzelliktir,

Bakisin O’nun bakisinin belirtisidir.

Beni sevmen O’nun sevmesi gibi gelir bana.

Beni kalbinde kabullenmeni O’nun rizasinin isareti sayarim.

Gözlerinin pariltisi O’nun nurundan dünyadaki nasibimdir…

Bu yüzden seviyorum seni ey sevgili !..

Sana gelisim bundandir.

Her an O’nunla olmak istedigimdendir seninle olmak istedigim.

Seni her seyden sakiniyor olusum O’nu kutsayimsimdandir.

Seni kalbimin en aziz yerine koyusum O’nu aziz bilmemdendir.

Sana herseyimi veriyor olusum O’nun bana deyisindendir.

Sen O’ndan oldugun icin emrinin bir geregi olarak herseyimi sana veriyorum.

Bil ki muradim O’dur.

Ve biliyorum ki beni almak icin seni göndermis.Bu yüzden sana kiyamam.Degil sana kiymak, seni bir an üzersem ebediyyen O’na varamam diye düsünürüm.

Ben seni O’ndan geldin diye seviyorum, seni O’nun bir isareti sayiyorum.

Seni O’nun davetcisi biliyorum.

Ne olur ey sevgili !

Beni O’na götür,

O’na ulastir.

Sana takili birakma beni.

Inan bana ey sevgili

O’na götürürsen beni,

O seni bastaci yapar,

Benim yaptigim gibi.

Ates sana dokunmaz

Bana dokundugu gibi…

Belki de seven ben degilim, O! Bazen bu sevginin, bu duygunun bana ait olmadigini hissediyorum.Seni seven O’ndan baskasi degil.Ben bir görüntüyüm sadece.O istiyor sevmemi, benimle gösteriyor sevgisini.Ve ben bunu yasadigimdan, hissettigimden vazgecemiyorum senden.Git desende gidemem artik.Gitmek istesemde gidemem cünkü.Bunu ben yapsam bile O izin vermez buna.Vermedi, vermiyor da.

Özde ne senin aradigin benim.Ne de benim aradigim sensin.Ama birbirimizde bulabiliriz O’nu ! A.I.-Ö.A.A.

• 2 Wochen später...

Ask dili:

Hep "aþkýn dili olsa da konuþsa" deriz. Ýþte birgün aþk konuþmaya baþlamýþ ve demiþ ki :

- "Ey insanlýk hep peþimden koþtunuz, bana ulaþmaya çalýþtýnýz. Aslýnda bana ulaþtýnýz ama hiç farketmediniz. Beným için aðladýnýz zaman bile size hep yalan belki de þaka gibi geldim. Bana hep yakýþtýrmalar yaptýnýz. Size bir hikaye anlatayým.

Birgün küçük bir kedi kuyruðunu yakalamak için hep kendi etrafýnda dönüp duruyormuþ ve büyük kedi dayanamayýp ne yapmaya çalýþýyorsun diye sormuþ. Yavru kedi de bana ancak kuyruðumu yakaladýðým zaman mutluluða ulaþacaðýmý söylediler. Ben de onun için uðraþýyorum diye cevap vermiþ.

Büyük kedi gülmüþ ve "ben de küçükken senin gibiydim. Hep kendi etrafýmda döner, kuyruðumu yakalamaya çalýþýrdým ama birgün durdum ve düþündüm ve yürümeye karar verdim iþte o zaman anladým ki zaten o benim peþimden geliyordu."

Ýþte þimdi anladýnýz mý? Aþk bir kedinin kuyruðudur ki ona ulaþmak için peþinden koþmanýz gerekmez, o zaten her hareketinizde arkanýzdan gelir.

Bencede Ask cok kiymetli ve Degerlidir.Onun degerini bilmemiz lazim.onu pesimizden kosturmayalaimda onu yanimiza alip sevelim ve seger verelim.

yoksa pesimizden kosturmakla hic bir sonuc alamayiz.dogru zamanda dogru yerde yakalayalim insaallah..

selamlar

SELAMUNALEYKUM CUMLETEN...

Bu forumda simdiye kadar en cok onem verilen konulardan biri kesinlikle burasidir herhalde....

yaw bizim MILLETIN kendine has ASK anlyaysi hic bitmiyor ve Bitmiyecek galiba....

zaten www.misawa.de sitesinde ASK NEDIR ? adli konu olmasa bugun MISAWA misawa olamazdi herhalde:)

ama bence onemli bi konu, iyikde bitmiyor sonra biz hangi forumda icimi

dokebilirdik boyle....

yani kisacasi bu site bizim icin biraz AYSE OZGUN rolu oynuyor:)

bu sitede dertlerimizi paylasirdik, tartisirdik, gulerdik....

yani hayata dair hersey var....hatta yeri geldiginde en kral arkadasim oldugunu bile soyliyebilirim...:):)

[sHADOW=blue,255,400]I Y I K I[/sHADOW]

[sHADOW=blue,255,400]V A R S I N[/sHADOW]

[sHADOW=blue,255,400]M I S A W A[/sHADOW]

:freu::freu::freu::freu::freu::freu::freu::freu:

@ Yusuf

Helal olsun aslanim. Hakikaten "Ask Nedir" konusu bu sayfanin en cok reytingini alan konu... Hatta biliyorsun ilk "Ask Nedir" bölümünü ben yanlislikdan silmisdim. Oda silinmeseydi suan yazilanlarin iki kati olurdu..

iyiki varsin yusuf :)

Burasi biraz Ibrahim Sadrinin "Sevda Sokagi" na benziyor.

• 2 Monate später...

Inanin okudukca hayran kaliyorum buradaki insanlara. Yani size arkadaslar. Bu site cok büyük bir tesadüfle girdim. Hersey, hemen ilgimi cekti. Ve simdi düsünüyorumda, hayatta tesadüf diye birsey var mi? Emine Senlikoglu`nun sitesini ararken burayi buldum. Nasil oldugunu anliyamadim. Bir vesile oldu iste. Allah`a sükür. ölmeden su dünyada dinine sahip cikan insanlari tanidim. Kendime hep sorardim, nasil bir bataklikta yasiyoruz diye. Meger ben gözlerimi tam acmadan bakiyormusum dünyaya...;)

P.S.:Bu sözlerin "ASK NEDIR?" basligiyla bir baglantisi yok ama, insallah kizmamissinizdir, yazdim diye. Nereye yazacagimi bilemedim. Affiniza siginirim. Kendimi af ettierebilmek icin, "ASKIN TARIFI" diye bir `siir` yazmistim, onu hemen ardina ilave edicem.

Saglicakla kalin...

ASK bazen tatli bir heyecan,

bazende aci bir darbe.

ASK bazen nefes kadar yakin,

bazende gökyüzü kadar uzak.

ASK bazen kalbinde,

bazende dilinde insanin.

ASK bazen güzel bir cift söz,

bazende soguk iki tokat.

ASK bazen gercek,

bazende sahte.

ASK bazen parlak bir aydinlik,

bazende can alici bir karanlik.

ASK bazen mutlu bir beraberlik,

bazende hüzünlü bir ayrilik.

ASK bazen gercek bir tebessüm,

bazende sahte birer gözyasi.

ASK bazen bir ömür,

bazende kisa bir zaman sürer.

Bu ASK varya bu ASK; insani bazen vezir,

bazende rezil eder...

@s.demiral

Sitemize hos geldiniz. Insaallah rahat edersiniz.

Evet kainatin hic bir yerinde tesadüf diye bir sey yok. Cenab-i Erhamürrahiminin ilminden cikma imkani yok. Bütün ipler onun elinde. O ipe sarilan huzur bulur. O ipden ayrilan bir daha yolunu bulamaz.

Allah bizi o ipten ayirmasin insaallah.

@Webmaster

Hosbulduk. Allah razi olsun.

Amin. Allah kimseyi yolundan ayirmasin ve seytanin serrinden korusun.(Amin)

Bu siteye aklina getirip, hayata gecirenlerin elleri dert görmesin. Gercekten cok güzel bir yer. Yazilanlari okudukca icim huzur doluyor.

Tekrar tsk ettim.

Sevgiyel kalin..

Esen kalin...

• 1 Monat später...
  • 4 Jahre später...

ask nedir? güzel bir soru. yasayan bilir derler ya hep - öyledir.

lakin askin zahirî boyutu ile daha da cok müserref oluruz... amma tatli amma acidir...

askin batinî tarifi ise cok farkli olsa gerek - ehlullah tanimlar ama BU ask yasanmadan mecnunî halleri, züleyhayi anlamak zordur.

bir cogumuz fuzulî´nin "Leyla ile mecnun" öyküsünü yanlis anlariz. hele hele rumî´nin sems´e duydugu aski hic tahayyul bile edemeyiz.

mecnun deyince aklima geldi, paylasmak istiyorum; söyle anlatilir: bir gün cemaat imamin ardinda namaz kilar. tam namaz esnasinda mecnun namaz kilanlarin önünden gecer. mecnun iste, adi üstünde, deli divane gezer. selam verdikten sonra, cemaatten bir kac insan mecnunun yanina var ve söyle derler:

"ey mecnun, az önce neden önümüzden gectin? namaz kiliyorduk bre güzel insan!"

mecnun cevaben:

"efendim, afedersiniz. bendeniz leylamin pesinden gidiyordum. onu gördüm ve pesinden kosuyordum, belki yakalarim diye. öyle asigim ki ona, gözüm baska bisey görmez oldu. sizleri de hic fark etmedim - lakin; sizler yüce divanda, Allah´in huzurunda, o cok sevdiginizin huzurunda iken, nasil olur da beni fark eder, beni görürsünüz?!"

vesselam, bir aptal

• 5 Monate später...

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...