Zum Inhalt springen
Qries Qries Qries Qries Qries Qries

Empfohlene Beiträge

Yine Gözüm yollarda neredesin?

Gündüzüm gece oldu kederdeyim,

Bilemezsin kac gece gelir diye bekledim,

Gelmeyince derdime yenileri ekledim,

gel yarim ol, sevdalim ol

sultanim ol, fermanim ol

dertlerimin dermani ol

...PRENSIM...

Dolu dolu sevdalar gözlerimde,

Gönlümde dolanirsin hep o halinle,

Ucusuyor saclarin yaralanmis kalbime,

Yine sensin tek care su zavali halime,

gel yarim ol, sevdalim ol

sultanim ol, fermanim ol

dertlerimin dermani ol

...PRENSIM...

• Antworten 369
  • Erstellt
  • Letzte Antwort

Top-Benutzer in diesem Thema

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

::::::::::::::AMA DÖN DESEM::::::::::::::

::::::::::::::SEVIYORUM SENI::::::::::::::

::::::::::::::GEL DESEM:::::::::::::::::::::::

::::::::::::::SENI NASIL ÖZLEDIM::::::::::

::::::::::::::BIR BILSEN:::::::::::::::::::::::::

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Bu aralar icimde bir yangin var,

hem yorgunum birazda suskun.

Sabah olmaz Gönülde yar sancin var

hem darginim birazda kirgin.

Neler oldu ruhun duymaz,

gözün görse,gönlün bilmez.

Her ayrilik bir baslangic

bu gidiste sonum olmaz yar.

AMA DÖN DESEM

SEVIYORUM SENI GEL DESEM

SENI NASIL ÖZLEDIM

BIR BILSEN

Sanki Özcan Deniz bu sarkiyi benim

icin yazmis.

Bir Offffffffffffffffffffffffff ceksem derinden,

karsiki Daglar oynar yerinden.

Burada neler oldugunu tam anlayamadim!Anlayan varsa bana da anlatsin lütfen.Arabesk,romantizm ve biraz da oryantalizm karisimi bir havanin hakim odugu yere geldim galiba.Neyse alismaya calisacagiz.Insaallah yapmacik ve sahte bir seyle karsilasmayiz.Ama burada yazilanlarin bazisini okuyunca kendimi bir an komik bir tiyatro oyununda zannettim. Sahi burada ilahi asktan bahsediyoruz trickleri de yapmayin ayrica hersey bal gibi ortada ki burada gecici ve fani tutkulardan bahsediliyor.Ask kelimesinin tarifini dahi yapamayacak kadar maddiyatin ve cikarin esiri olmuslarin ,tüketim cilginligina uyarak bu kavramida tüketmeleri ve zevk-u sefaya tahvil etmeleri galiba bu cagda alismak zorunda kalacagimiz bir dönüsüm sayilacak.Hüznün ve matemin oldugu zamanlarda bizim insanimiza gülmek yakisir mi?Ki bu hüzün ugultularinin duyuldugu anlarda güller bile aglarken,bize gül bahcesinde sakirdayan serce olmak mi yakisirdi.

-Her yerde âhu efgân,her yerde hasret-hicran

-Gücsüzler eziliyor ve zayiflar perisan

-Gezdigimiz her bucakta küme küme gariban

-Ufuklari kapkaranlik düsleri de virân.

Sözümü ünlü bir sairimizden bir kücük alinti ile bitirelim de meramimiz hasil olsun:

-Niye hala oyundasin oynastasin ,Fatih'in Istanbulu fethettigi yastasin.

-Kizim sende nice fatihler doguracak yastasin.

@cakabey

hangi yapmacik askidan bahesdiyorsun sen?

kimin sahiden asik veya yalandan asik oldugunu nerden bileceksin?

hem savasi kasdediyorsan,hertarafta ugultu kelimse

ile evet haklisin,ama elden Dua etmekten baska ne gelir?

zaten insanlar yarinlarindan umutsuz

halde ,zaten herkes dertli, bari biraz

izin verde biraz olsun gülsünler.

Geçmis dert için yakinmak ,yeni dert edinmektir.(Shakespear)

Selamünaleyküm

Yusuf kardese ve Webmaster´e katiliyorum

ve Prensime Mustafa Yildizdoganin cok güzel bir siirini hediye ediyorum..

Bakma öyle islak islak,

Gözüm gözünde kalacak,

Gönül yaram gözü karam,

Askdan yana bahti karam,

Atese düsmüs kar gibi,

Eriyorum PRENSIM Eriyorum,

Seni seviyorum,

Seher yerlerini yüregimde estir,

Günesi gönlünde dogur her safak,

Dünya sensin alem senin icinde,

Sen hissederek yasamaya bak,

Bazen gülerek bazen aglayarak,

Ama tat alarak..

Ask kolaya itibar etmez,

Gönül zora tutsak,

Onun icin yalcin kayalara sür gönül Atini..

cile mayasiysa askin,Acidan zevk al

Hasret seni yildirmasin,

Egme basini benzis oralarda,

Efkarin cana yetdiginde,

Kapat gözlerini vuslati düsün,

Ve öylece kal..

Daha olmadi sök yüregini yüregime sal..

Bakma öyle islak islak

Gözüm gözünde kalacak

Gönül yaram gözü karam

Askdan yana bahti karam

Atese düsmüs kar gibi

Eriyorum PRENSIM Eriyorum

Seni seviyorum

Bir avuc ates koydu gözlerin icime,

Seni düsündükce yüregim yaniyor,

Bogazim dügümleniyor,

Dalip gidiyorum uzaklara,

Sokaklara atiyorum..

yalnizliklara birakiyorum kendimi,

gözlerim pusulaniyor,yanagim islaniyor

sanki omuzuma daglar yaslaniyior,

eyyyy gözünü sevdigim gönül verdigim..

hayaliyle murada erdigim..

deli taylar gibi durusunu..

yarali ceylan düsünüsücü..

sinirini,gülüsünü,boyun büküsünü..

sevincle gelisini,hüzünle gidisini..

ve giderken yaprak gibi dökülüsünü..

Bakma öyle islak islak

Gözüm gözünde kalacak

Gönül yaram gözü karam

Askdan yana bahti karam

Atese düsmüs kar gibi

Eriyorum PRENSIM Eriyorum

Seni...SENI COK SEVIYORUM PRENSIM..

@Cakabey

size bir sorum olacakdi..

Galiba bazi arkadaslarimiz yasadiklari tutkulu heyecanlari ömür boyu süren sonsuz bir askmis zannediyorlar ..

böyle bir cümle kullanmissiniz,evet yasanan ask ve heycan Allahin izniyle sonsuz,seninde bildigin gibi ebedi bir hayat var ve orada insanlarin aski devam edecek insaallah,neden böyle bir cümle kullandiniz anlamiyorum?

insan sevdigiyle bu dünyada fanilesmek ister,öteki dünyada ebedi bir beraberlik ister..

@ Cakabey

Sen bizi Televolelerdeki yapmacik ask yasayan

sözde asiklarla karistirdin.

Azicik gözlerini ac ve hayatta gercekten askin var

oldugunu gör.

Belki yasim ufak olabilir ,ama ben deli degilim.

Ebedi ask ve gayri Islami iliskilleri karistirmiyacak kadar

aklimiz var cok sükür.

Sen kisaca bize ,,siz yasamis oldugunuz kisa iliskileri ask biliyorsunuz,ve ömür boyu sürecek zannediyorsunuz dedin.

Yani siz aski ve Flirt denilen pisligi karistiriyorsunuz demek istedin anladigim kadariyla.

Eger ben yanlis anladiysam ozaman acikla, Lütfen.

Sevgiyi göstereceksin , söylemek yetmez .sevgi sözlerinde olacak sözlerin yetmez .Sevgi herseydir , kalbe hapis edilmez.Seveceksen benim gibi sev ama

YÜREGIN YETMEZ...

bazi insanlar askin güzelligini görmedikleri icin

burdada bizlere aski negativ göstermeye calisiyorlar gibi geliyor bana...tabi haklilar yasamiyorlarsa askin güzeligini, safligini, temizligini göremezler!!!!!!!

bir gün asik olurlarsa anlarlar askin ne oldugunu..

o zaman karsima cikip aska inananilirmi inanilmazmi desinler!!!!

Ve Aleyna Ve aleykum selam Rüküs:)

bayagi bunterkunt bir yazi eklemissin,yani yazmiyorsun yazmiyorsun,yazdimmida tam yaziyorsun:)

düsüncelerin herzamanki gibi cok hosuma gitdi can dostum..

Allah hepimize dogru aski bulmayi nasip etsin..AMINNN..

benim adimida yazmissin,insan söyledigimi caktirmaz:D

yani beni burda rezilmi etmek istiyorsun:rolleyes:

arada bi ask kuyusuna sende ugra,cay icmeye bekleriz fazla özletme kendini(cemil beyin herzamanki sözü,caldim yani:)

sende her firsatci gibi selam yollamaya yer ariyorsun:P

buda sana Canim Dostum..

derin duygular besliyorum sana karsi,

sevgi degil icimdeki askin alási,

konusarak anlatamam sana askimi,

anlatir sana askimi belki bu sarki..

Söylediklerine kismen katiliyorum.

Ancak önceki sayfalarda yazilanlarla da yan yana koydugumda bir kavram kargasasi yasandigini düsünüyorum. Yada söyle diyeyim, ortada gri yüklü bulutlar var. Yani kara ile beyazin kesin cizgilerinin bulaniklastigi bir ortam. Zaten Ahirzamanin da özelligi bu degilmi. Dogru ile yanlis arasinda belirgin cizgiler kaybolacak ve Allah Askini (!) yüreginde hissedenler bile icine düsecek. Resulullha bile cekinmemismiydi bu asirdan. Ask da böyle tehlikli bir oyuncak. Senin de dedigin gibi bir duygu. Ancak tüm duygulara sirf duygu oldugu icin iyi bakabilirmiyiz? Her duygunun bir ifrati bir de tfriti vardir. Mesela kisi esini (YANI BIZZAT KANUNI OLARAK EVLI OLDUGU HAYAT ARKADASINI ALLAH NAMINA SEVEBILIR.ONA MUHABBET BESLEYEBILIR) Bu dini acidan mübahtir elbette. Ama ask kavraminin cinsi arzular ve yalanci hassasiyetler ve makyajlanmis enaniyetler ile özdeslestigi bir asirda bu konuda bilincli bir müslümanin kullanilan kavramlarda, kelimelerde ve SARKI SÖZLERINDE biraz dikkat etmesi gerektigi kanaati bende hasil oldu.

Eger ben bir dini forumu okudugumda, liseli genc Ehli dünyalarin Forumuyla karistirabiliyorsam burada bir problem var diye düsünüyorum kardesler.

Ask kavramini aciklarken de Mecazi Ask ve Hakiki Ask kavramlarini ayirt etmek gerekir. Mecazi Ask Üstadin dikkat cektigi noktada Allah icin sevmemekle alakalidir ve safi Allaha olan Askla farkli kulvarlarda yarisir.

Tasavvufi Ask buradaki mevzulardan farklidir. Zaten bizim meslegimiz Hakikat meslegi icinde zevk barindiran Ask kavrami üstadin terminolojisinde pek yer bulmaz.

Bu bakimdan denge cok önemlidir. Askin sevginin bir ifrati oldugunu ve Allahi sevmek icin verilen Cihazatin baskalarina taksim edilmesi oldugunu düsünüyorum. Sevmek ise ruhsat-azimet ikileminde olsa olsa bir ruhsat olabilir.

Ben sahsen Üstadin, Mevlananin, Imami Rabbaninin, hele hele Resulullahìn(sav) hayatinda böyle söylemlere pek rastlamadim. Hele hele Yunusun Allah askindan deli divane olup kendi esini ve cocuklarini aylarca birakip gitme feragatini ve hissiyatini da burada özellikle vurgulamak istiyorum.

Neden bu insanlar böyleydi? Neden Yunus derin ruhi bunalimlar arefesinde prensinden(:)) gelecek bir telefona degilde Rabbiyle arasindaki derin baga sariliyordu?

Velhasil:

Genclikteki en büyük tehlike duygusal olmaktir. Ve yapilmasi gereken Iman ipine simsiki sarilmaktir. Penbe bulutlar üzerinde ucma zamani degil. Biraz gerceksi olalim. Bize yakisiyormu liseli asiklar gibi Ask mesk muhabbetleri yapmaya. Genclik rüya ve hülyalari bizim limanimiza ugramaz saniyordum arkadaslar. Üstad bosuna dememis bize kus degil koyun lazim diye:)

Aþka Sevdalanma

Can verme sakýn aþka aþk afeti candýr

Aþk afeti can olduðu meþhuru cihandýr

Sakýn isteme sevdayý gam aþkta her an

Kim istedi sevdayý gamlý aþk ziyandýr

Her ebrulu güzel elinde bir hançeri honriz

Her zülfü siyah yanýnda bir zehirli yýlandýr

Yahþi görünür yüzleri güzellerin emma

Yahþi nazar ettikte sevdalarý yamandýr

Aþk içre azap olduðu bilirem kim

Her kimseki aþýktýr iþi ahü figandýr

Yadetme güzel gözlülerin merdümi çeþmin

Merdüm deyip aldanma kim içtikleri kandýr

Gel derse Fuzuli ki güzellerde vefa var

Aldanmaki þair sözü elbette yalandýr.

FUZULI

@freude

kardesim yazmis oldugun yazi icin Allah senden razi olsun..

bende acizane fikirlerimi eklemek istiyorum

israrla fani ask´a yaklasiliyor burda diyorsunuz..

peki size soruyorum..biz annelerimizi,babalarimizi,kardeslerimizi,abilerimizi,arkadaslarimizi,dostlarimizi,esimizi bu fani dünyadada sevmiyormuyuz??

yani bu dünyada sevgimiz basliyor ve insaallah Ebedi Alemde´de devam edecek..

bu dünyada hersey fani degilmi??

yüce mevla biz insanlara sevme duygusunu vermis ki kendisini sevelim ve ona kulluk edelim diye..

bizlerde eger bu sevgiyi yakalamissak (insaallah,Amin)o halde Allahin her yaratdigi varligi sevmezmiyiz?yani ALLAH icin sevmezmiyiz Allaha asik oldugumuz icin, onu sevdigimiz icin, herseyi O yaratdigi icin...

sevkat duygusu Webmasterinde dedigi gibi karsiliksiz sevgidir,yani bir ananin evladini sevmesi gibi Ana,evladi ona ne kadar aci cektirse ne kadar annesine isyan etse ters davransada her zaman evladini sever, bir sey oldugunda ici sizlar onu her zaman bagrina basmaya hazirdir..ve onu karsiliksiz sever isde budur sefkat ile sevmek...

....bence ask ve sefkat karisilmamali....

burda ne liseli insanlarin aski yer aliyor nede sirf fani dünya icin sevenler yer aliyor böyle bir sey yazarak burada olan yazan arkadaslarimiza hakaret edilmis oluyor!!!!!!

Eger bastan beri tüm yazilari takip etseydin kardes o zaman nasil bir ASKIN, SEVGININ burada yer aldigini bilir ve anlardin..cünki cogu yazilarimizda ALLAH ICIN SEVMEK DENILIYOR...

...3.Lemayi okuyan ve anlayan gercek askin ne oldugunu anlar...

yani kardesler önce evelki yazilari okuyalim!!!!lütfen

dualariniza muhtac aciz kardesiniz

güzelim Aksdan bahesederken simdi neredeyim bende sasirdim..

sunuda belirtim anlasilan bazi arkadaslarimiz hic aski yasamamislar..yasasalardi böyle konusmazlardi..

Allah yardimciniz olsun..cok yazik ASK yoktur diyene

Cok yazik aska inanmayana..cok yazik aska düsman olana..

lütfen konuyu saptirmayalim..baska bir konu konusmak istiyorsaniz Ask atmosferimizi bozmayin,bari Aski yasayanlarin arasina girmeyin..

bazilari aski yasamiyor diye bizlerin ne sucu var..???

SORRY!!!

Bazi arkakadaslarimiz bizim burada bazi hususlara aciklik getirilmesini talep etmemizden rahatsiz olmuslar! Konunun saptirildigini iddia ederek bu platformun havasinin bozuldugundan yakinmislar,haksizda sayilmazlar.(@Cankusum)

Zât-i muhteremlerini rahatsiz edip huzurlarini bozdugumuz icin kendilerinden özür dileyerek haklarini helal etmelerini talep edecegiz. Ask hülyalarina artik kesintisiz ve rahatsiz edilmeden rahatca dalabilirler.

Bu arada aziz dost @Freude kardese gösterdigi aciklama duyarliligindan dolayi tesekkür ediyorum.Allah razi osun!!!

-Ask içre azap oldugu bilirem kim

- Her kimseki asiktir isi ahü figandir.

Allah sizden de zari olsun Cakabey.

Sayin Webmaster,

Hz. Yusuf bir kissasi vardir:

Züleyha Hz.Yusufa Asik olmus. Ancak Hz.Yusuf Allah tarafindan korundugundan amacina nail olamamistir Züleyha zira o Hz.Yusufun dis güzelligine vurulmustur. Cünkü bu bir mecazi Asktir. Dikkat edilirse onun Ilahi Aska ulasma gibi bir derdi yoktur, tipki en basta Lelyla ile Mecnun, Ferhat ile Sirin ve Arzu ile Kamberde oldugu gibi. Ancak Hz.Yusuf ile evlendikten sonra onun icinin disindan da güzel oldugunu anlayinca ondaki güzellikten, yani onun yansimasiyla Cenab-i HAkki kesfetme onun Esmasini anlama sansini yakalar. Ve ilahi Aska ulasir. Ve artik eski ilgisi kalmaz Hz.Yusufa karsi. Sogumustur. Eski ilgi kaybolmustur. Hz.Yusuf sorar Züleyha`ya:

-Evli omadigimiz zamanda bile bana yanip yakilan sen simdi niye bu kadar alakasizsin?

Züleyha`nin cevabi söyle oldu:

-Ben sana yanip yakildigim zamanlarda böyle degildim. Hakiki Asktan habersizdim. Ama simdi Allah askini yasiyorum. O Aski tadan Kul Askinin pesine düser mi?

Aaahh Züleyha Anne, sükür ki bu devirde yasamiyorsun. Zira seni de duygusuz diye FORUMlardan kovarlardi.

Vesselam

Peki sorabilirmiyim..

sizce yukarida yazilan ASK bu zamanda yasanmiyormu??

yani dis güzelige degilde,onun imanini,ahlakini sevmezmi?

hatda onu sevdikten sonra daha cok Allaha yaklastigini daha cok Allahi sevdiginiz anlayamazmi?

yani sizce böyle bir Ask yokmu??

bu zamanda yani??

Evet sevilebilir. Ama ben öyle sevenlerin Sitelerde Ask mesk diye bagiracaklarina inanmiyorum. Hem hangi yazimdan sevdiginin imanini, takvasini sevmenin yanlis oldugu sonucunu cikardiniz?

@freude

hic bir yazinizdan sonra böyle bir sonuc cikarmadim

sadece sordum,ama verdiginiz misale bakilirsa sanki bu zamanda böyle bi sey yokmus havasini estiriyor gibi geldi bana o yüzden sordum..

yalnis anlamanizi istemezdim

hakkinizi helal edin

duaniza muhtac aciz kardesiniz

songül..

Sizde hakkinizi helal edin.

Acikcasi bu zamanda böyle bir ask yok yada var denilemez. Cünkü Yusuf ile Züleyha nin arasinda bir Ask yoktu. Züleyhadan Yusufa batil bir Ask vardi. O da gercegi anlayip vazgecti.

Üstelik kalbteki her meyli de Ask diye isimlendirmeyelim. Ayrica ilk sayfalarda yazilanlara bir diyecegim yok. Lakin bir önceki sayfaya birkere bakin lütfen. Özcan Denizle Celikin siirleri mi Ilahi Aski anlatiyor.

Yine sensin tek care su zavali halime misralarini ben pir-ü pak, tertemiz baci ve kardeslerimize yakistiramadim. Hata ettiysek affola...

@freude

evet bu laf bana atilmis oluyor..

o halde aciklamasida bana düsüyor..

yine sensin tek care su zavalli halime ..

evet bu sarki sözünü buraya ekleyen bendim

ve aynende tüm yazdiklarimin arkasinda duruyorum..

bazen insanin problemleri sikintilari olur,bir ese bir dosta ihtiyaci vardir..elbettdeki CENABI-HAKK tüm dertlerimizin

sikintilarimizin dermani hic süphesiz,fakat nedense biz insanlar,burada kendimi kast ediyorum bazen anlatma ihtiyaci duyariz,ve burdada cok sevdigim prensime her seyimi

anlatdigim icin ve oda suan uzaklarda oldugu icin ve üstüne

üstelik hasretlik cektigim icin onu özledigim icin, onu görmek

istedigim icin.. Yine sensin Tek care su zavalli halime kelimesini kullandim..pädagojidede vardir bu sender empfänger olayi..ben burda bunu yaziyorum ama sen veya sizler nasil algilarsiniz bilemem..Allah kalbimi ve düsüncelerimi biliyor..

bir sorunuz olursa ben burdayim!!!

Dein Kommentar

Du kannst jetzt schreiben und Dich später registrieren. Wenn Du ein Konto hast, melde Dich jetzt an, um unter Deinem Benutzernamen zu schreiben.

Gast
Auf dieses Thema antworten...

×   Du hast formatierten Text eingefügt.   Formatierung jetzt entfernen

Nur 75 Emojis sind erlaubt.

×   Dein Link wurde automatisch eingebettet.   Einbetten rückgängig machen und als Link darstellen

×   Dein vorheriger Inhalt wurde wiederhergestellt.   Editor leeren

×   Du kannst Bilder nicht direkt einfügen. Lade Bilder hoch oder lade sie von einer URL.

• Neu erstellen...